• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ozolnieku novada karteKo īsti grib Ozolnieki? Foto no: Facebook

Kālabad Satversmes tiesā vērsīsies Ozolnieku novads?

Reģionālā reforma vēl tikai top, bet jau pieņemts lēmums to apstrīdēt Satversmes tiesā. Ozolnieku novada dome, uzskatot, ka ministrijas konsultācijas ar pašvaldībām bijušas vien formālas un novada argumenti  pret apvienošanos ar Jelgavu palikuši nesadzirdēti, nolēmusi Satversmes tiesā apstrīdēt... Jā, ko īsti?

Dzintars Zaļūksnis

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, kas no “Vienotības” satelīpartijas “Attīstībai/PAR!”, jau berzē roķeles, vietvaru pārmetumus noraida un par uzvaru tiesā nešaubās. Bēdīgi, bet es arī nešaubos. Ja Ozolnieki mēģinās Satversmes tiesā apstrīdēt reformu, kura ne tikai vēl nav sākusies, bet nav pat nepārprotami uzrakstīta un pieteikta, Pūce, visdrīzāk, dabūs “argumentu”, kas ļaus viņam uzskatīt, ka viņš rīkojas pareizi.

Ozolnieku novada dome Satversmes tiesā iecerējusi atsaukties uz Eiropas vietējo pašvaldību hartas 5. pantu, kurā ierakstīts, ka pašvaldību robežas nav atļauts mainīt “bez iepriekšējas konsultēšanās ar attiecīgo vietējo varu”. Bet, strādājot pie reģionālās reformas, konsultācijas bijušas vien formālas, uzskata Ozolnieku mērs. Sasodīts, Daini Liepiņa kungs, vai tiešam jūs nesaprotat, ka nedz Pašvaldību harta, nedz Satversme nepaskaidro, kas īsti ir “konsultēšanās”. Skaidrs, ka Pūce ir nolēmis stingri nepamanīt šīs normas otro pusi: “pēc iespējas ar referenduma palīdzību, kur tas ir likumīgi atļauts”. Nekādu aptauju, kur nu vēl referendumu! – šo pozīciju atbalsta visa koalīcija.

Toties kas ir “konsultācijas”, jupis viņu zina! Pūces emisāri pašvaldībās – tostarp Ozolniekos – bija? Bija! Un vietumis pie tautas nokāpa arī pats ministrs! Emisāri runāja? Hau! Nu, neklusēja tak! Ko jūs vēl gribat, Ozolnieku ļautiņi?

“Tas bija tāds spēles gājiens, kurā, ja prasa Eiropās Savienības likumdošana, ka jābūt tādai konsultācijai, tad nosauc viņu par konsultāciju, 20 minūtes runāja ministrs, 20 minūtes runāja izvēlētie eksperti, un tad jūs drīkstējāt uzdot arī jautājumus, bet tur nebija diskusijas par to, ka varbūt jūsu jautājums ir pamatots,” sūkstās Ozolnieku novada mērs Dainis Liepiņš. Bet ne kaķa, ne Liepiņa lāsti debesīs nekāpj!

Lai kā negribētos, bet sava taisnība ir Ozolnieku novada domes deputātam Pēterim Veļeckim, kurš uzskata, ka vēršanās tiesā ir bezjēdzīga: “Mēs varam tikpat labi nobalsot pret to, lai lidmašīnas nelido virs mums, varam nobalsot pret vējdzirnavām, es domāju, ka mūsu priekšsēdētājs kā cilvēks ar lielu pieredzi ļoti labi saprot, ka tas process diez vai apstāsies.” Jā, tā ir, tomēr Veļecka kungam taisnība ir tikai daļēji. Pirmkārt, ja neviens nekur nesūdzēsies, Pūce varēs turpināt kūpināt savu pīpi uz sausu salmu jumta. Un justies pārāks par visiem aborigēniem pat tad, kad tā būda nosvils līdz pamatiem.

Otrkārt, sūdzoties sūdzēšanas pēc, sūdzība vērsīsies par labu ministram, kurš iegūs tiesas apliecinājumu, ka sūdzībnieki ir izgāzušies. Un varēs to pagriezt tā, ka, sak, ar reformu viss ir kārtībā!

Iebilstot viltīgam un juridiski apkaltam ministram, nedrīkst lietot “argumentus”, kas sākas ar “man liekas” vai “es uzskatu”. Tā var panākt pretēju efektu.

Tavs komentārs par rakstu: