• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Kariņa valdības ministri. Daži.Latvijas "Alkāida" nomainījusi vadoni (K.A.Kariņš - vidū), bet ne stratēģiju. FOTO: Ieva Ābele/Saeima

Kam Latvijā «Alkāida», ja ir Kariņa valdība?

Aizgājušās koalīcijas, maigi izsakoties, bezatbildīgās veselības politikas dēļ Latvija gada laikā zaudēja divreiz vairāk cilvēku nekā gāja bojā “Alkāida” sarīkotajā terora aktā Ņujorkā 2001. gada 11. septembrī (šeit).

Dzintars Zaļūksnis

Izrādās, ir pilnīgi vienalga, vai valdību vada troikas koalīcijas līderis Māris Kučinskis, vai piečuku koalīcijas izrakstītais Delavēras govjujpuika Krišjānis A. Kariņš: rezultāts ir viens un tas pats: 1) ik dienu aizsaulē pāragri aiziet vidēji 16-17 Latvijas iedzīvotāju, kuri varētu vēl kādu laiku dzīvot, ja vien valdība būtu pacentusies veselības finansējumu tuvināt kaut vai Eiropas Savienības (ES) vidējam līmenim; 2) neviens koalīcionists ij neliekas zinis par to, ka jaunākais medicīnas personāls – māsu un ārstu palīgi, sanitāri, slimnieku kopēji – tā arī nav sagaidījis kaut cik jūtamu atalgojuma pieaugumu, tāpēc darbaspēka deficīts pašlaik ir burtiski nāvējošs (šeit).

Vārdu sakot, veselības joma, būdama viena no tām, kas visskaidrāk parāda valsts pārvaldes efektivitāti/neefektivitāti, Latvijas politiķiem kļūst viens štrunts, tiklīdz pašiem parādās iespēja izmantot V.I.P. palātas, kuras tika iekārtotas vēl ministra Gunta Belēviča laikos –, lai viņam un viņa kolēgām daudz rūgtu dieniņu farmācijas biznesa koridoros!

Pārējai sabiedrības daļai – tiem, kas netiek klāt nodokļu silei, tāpēc šajā valsīt ir vienkārši “noīsināmi”,– jākuļas, kā paši var. Sevišķi tas attiecas uz madicīnas personālu, kura patriotisms sākas un beidzas ar vienu frāzi: strādājiet par kapeikām, un jums tiks dota visas tautas mīlestība!

Taču dakteri, kā rāda dzīve, drīzāk gatavi kļūt par negantiem slakteriem nekā beznaudas patriotiem. Vai kāds ir skaitījis, cik reižu pēdējo piecu gadu laikā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir sniegusi skaitļus un aprēķinus, rīkojusi akcijas un sarunas, klausījusies solījumus un galu galā saņemusi pliku pigu?

Jā, šīs valdības laikos laikam nekas līdzīgs Zaļās Nāves uznācieniem nav redzēts – lai gan “Vienotībai” zaļā krāsa ir vismaz tikpat piemērota, kā iepriekšējai valsts prāta, goda un sirdsapziņas partijai – Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS).

Nu LVSADA iestājies jauns cerību un vilšanās cikls, un tā atkal “sagaida, ka valdība steidzami nāks klajā ar garantijām par to, ka turpmāko gadu budžetā finansējums veselības  aprūpes darbinieku algu paaugstināšanai tiks piešķirts vismaz likumā paredzētajā apmērā. Kaut kur dzirdēts, vai ne? Tikai šoreiz bez liekām ilūzijām: LVSADA paziņojumā jau sākumā atzīts: “Diemžēl fakti liecina, ka nozares finansējumu plānots samazināt gan absolūtos skaitļos, gan procentos no iekšzemes kopprodukta (IKP). Latvijas sabiedrībai par to netiek stāstīts. Savukārt Eiropas Komisiju valdība ir maldinājusi, ziņojot, ka viss ir kārtībā.”

Latvijas “Alkaīda” mainījusi sastāvu, bet karogs un stratēģija palikusi vecā: sak, svarīgākais ir nevis tas, kas notiek ar cilvēkiem, bet gan tas, kā pēc iespējas izdevīgāk sadalīt pagaidām vēl ienākošo nodokļu naudu.  

LVSADA uzsver, ka Latvijas Stabilitātes programma 2019. – 2022. gadam veselības jomā satur “maldinošu informāciju” jeb, nediplomātiski izsakoties, skaidrus melus. Proti, programmā tiek apgalvots, ka “ar piešķirtā papildu finansējuma pieaugumu Latvija kopumā ir spējusi nodrošināt vidējo finansējuma pieaugumu veselības aprūpes nozarei atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2014. – 2020. gadam plānotajam finansējuma pieaugumam”. Patiesībā līdz pamatnostādnēs plānotajam, norāda LVSADA, jau tagad pietrūkst vairāk par 700 miljoniem eiro. Atbilstoši pamatnostādnēm un Veselības aprūpes finansēšanas likumam valsts finansējumam veselības aprūpei 2020. gadā jāsasniedz vismaz 4% no IKP. Diemžēl programma 2022. gadā sola vien 3,5%. Un tie ir tie paši politiķi, kas cits caur citu kliedz, ka militārajā budžetā” nepietiek 2% no IKP, viņi esot gatavi dot vēl un vēl!

Jebkurā gadījumā M.Kučinska valdība nesteidzās pildīt tai “neērtos” likumus, un šo “līniju” ievēro arī K.A.Kariņa valdība. Kāda suņa pēc tad likumi būtu jāpilda pārējiem valsts iedzīvotājiem? Jūs tikai pamēģiniet nepildīt, draud vietējā “Alkāida”, dabūsiet matīt mūsu absolūto ieroci – VID!  

Par to, ka izpildvara pamanās ignorēt lēmējvaras pieņemtos likumus, LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris 2019. gada 12. aprīlī informēja Saeimas Eiropas lietu komisiju. Toreiz deputāti šo informāciju tikai “pieņēma zināšanai”. LVSADA konstatē, kādas sekas ir gadu gadiem ilgušajai “veselības reformēšanai”: un pirmām kārtām tas ir darba roku trūkums nozarē un ar to saistītais pakalpojumu pieejamības un kvalitātes apdraudējums. Vienkārši sakot, Rīgas un tagad arī Daugavpils slimnīcās vērojamā situācija, kad tiek atceltas plānveida operācijas, pamazām kļūst par “ielaistu kaiti” un izplatās visā valsts teritorijā.  

LVSADA cenšas tam regulāri pievērst Pasaules Banka (The World Bank) un Eiropas Komisijas uzmanību. Šogad savu vārdu par problēmas nopietnību ir bildusi arī Valsts kontrole. Nu un? Uz mūsu valsts svarīgākajām personām – siles rukšiem – šī problēma nekad nav attiekusies un neattiecas. Droši vien paši rukši cer, ka neattieksies arī nākotnē.

FOTO: Ieva Ābele/Saeima

1 Komentāri


 1. Krimināls
  2019-08-09

  Daugavpils slimnīcā nomira jaunietis no Krāslavas ar galvas traumu nesaņemot palīdzību .

Tavs komentārs par rakstu: