• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Arvils Ašeradens uz Karlsona fonaArvils un Karlsons, kas dzīvo uz jumta. Foto: LETA

Kamēr Ašeradens «stiepj gumiju», OIK biznesmeņi ik stundu «nopelna» 27 000 eiro

Pēc Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) iniciatīvas šonedēļ tika padziļināti vērtēta valdības ieviestā obligātās iepirkuma komponentes (OIK) diferencēšanas kārtība, saskaņā ar kuru vairākiem desmitiem tūkstošu mazo un vidējo uzņēmumu nākamgad elektrības rēķini ievērojami pieaugs, ļaujot grupiņai varai pietuvinātu “biznesmeņu” savos kontos ieskaitīt vēl miljonu miljonus nodokļu maksātāju un elektroenerģijas patērētāju naudas.

Dzintars Zaļūksnis

Ekonomikas ministrija (EM), kuru joprojām vada aiziedams neaizgājušais “Vienotības” tautudēls Arvils Ašeradens, skaidro, ka esot izveidotas četras OIK maksātāju grupas. Pirmā grupa esot mājsaimniecības, otrā – mazie un vidējie uzņēmēji, bet trešā un ceturtā – lielie un energoietilpīgie komersanti. Problēmas nākamgad būšot otrajai grupai jeb 53 tūkstošiem pieslēgumu. Vienkāršāk sakot, lielākajai daļa uzņēmumu maksa par OIK un tātad elektrību pieaugs par vairāk nekā 10%. “OIK biznesmeņi” tādējādi dabūs papildu 3,6 miljonus eiro gadā. Šiem vīriem tā, godīgi sakot, tāda kēksu naudiņa vien ir. Toties vairāk maksās arī tie uzņēmumi, kuriem jau tāpat grūti savilkt kopā galus.

Uz vispārējā fona pat tā kā nepieklājīgi skan Ašeradena plātīšanās, ka pēc EM izveidotās Kontroles grupas veiktajām pārbaudēm OIK saņēmējiem veselām trijām (no formāli vairāk nekā 1000) atjaunojamo energoresursu (AER) koģenerācijas elektrostacijām – SIA E Strenči Strenčos, SIA Elektro Rīdzene Cēsu novadā un SIA Energo Fortis Līvānos – anulētas atļaujas. Jā, no kopumā 400 AER stacijām, kuras pašlaik darbojas Latvijā, 40 staciju esot identificētas kā “problemātiskas”, tostarp 20 gadījumos atklātas “ļoti nopietnas problēmas”. Uzņēmējiem esot uzdots sniegt paskaidrojumus. Pēc paskaidrojumu saņemšanas varēšot “lemt par tālākajiem soļiem”. Nešaubos, ka paskaidrojumi būs labu labie.

Ašeradens sola, ka EM 2018. gada pirmajā pusē veikšot OIK sistēmas auditu. Ministrija 18. decembrī esot sākusi publiskā iepirkuma procesu auditam par EM lēmumu pieņemšanas procesa atbilstības izvērtējumu, kuru plānots pabeigt divu mēnešu laikā, tātad līdz janvāra vidum. Vēl šogad EM plānojot sākt publiskā iepirkuma procesu pētījumam par OIK sistēmas “atbilstību sabiedrības interesēm”. Pētījumu veikšot sešu mēnešu laikā.

2018. gada pirmajā pusē tikšot veiks arī vairāk nekā 400 “OIK komersantu” audits, kura laikā tikšot identificētas riska jomas un izstrādāti ieteikumi normatīvu pilnveidošanai...

Tikmēr laiks aiziet, OIK naudiņa plūst un aizplūst... Kā jūs domājat, vai pārmaksātos miljardus (šeit) ir cerības dabūt atpakaļ pat tad, ja visi “ieguvēji” tiks sasēdināti žurku pilnos pagrabos?  

Cik šie auditi izmaksās? Ašeradens atturas nosaukt konkrētu summu, tomēr norāda, ka “tas nebūs lēti”. Esot jāsaprot, ka “šīs izmaksas ir samērojamas salīdzinājumā ar tiem 234 miljoniem eiro, ko sabiedrība katru gadu maksā par OIK”. Tāpēc ieguldījums auditā esot svarīgs, lai “saprastu, kāda ir OIK sistēmas atdeve un vai sabiedrībai tas ir nepieciešams”. Kā tad, sapratne ir vajadzīga! Un tad jau arī vēlēšanas būs klāt, un būs iemesls teikt, ka “vajag pabeigt iesāktos darbus”.

Pats Arvils gan atzīst, ka arī bez pētījumiem skaidrs: obligāto iepirkumu Latvijas varaspuikas ir veikuši “neizdevīgi un dārgāk nekā citās valstīs”. Esot jātiek skaidrībā, vai tiešām sabiedrībai katru gadu jāmaksā vairāk nekā 230 miljoni eiro! Nuka, Arvil, uz priekšu! Varbūt dārgā audita rezultātā izrādīsies, ka “sabiedrībai” tiešām “jāmaksā”?

Interesanti, ka viltīgais Arvils jau tagad gatavo sev atkāpšanās ceļu gadījumam, ja nu kas: izvērtējot sistēmu kopumā, esot secināts, ka “uzraugošajām iestādēm trūkst instrumentu, lai kontrolētu un uzraudzītu sistēmu”. Jā, visvarenā sistēma, kura mums pēkšņi nokritusi no Marsa nevis tavu draugu un domubiedru radīta un lolota, dārgais Arvil!

Vārdu sakot, pēc visiem biezā slānī sakrāmētajiem dārgu auditu un bezzobainu pārbaužu solījumiem Ašeradens uzrāda savu bezspēcību (vai bezgribību), atzīdams, ka nākamgad un 2019. gadā “tiks sasniegts spēkā esošo izsniegto atļauju maksimums”. Sākot ar 2020. gadu tas samazināšoties, samazinot arī OIK spiedienu uz tautsaimniecību. Jā, Arvil, jā! Un visi būs paēduši – gan “OIK biznesmeņi”, gan tie, kas viņus apkalpo, gan EM un tās činavnieki. Nepaies ne 10 gadi, OIK beigsies un visi to veiksmīgi aizmirsīs, vai ne? Tikai dažos kontos būs nogūlušies daži miljardi itin reālu eiro. Prieks, kur tu rodies!

Vārdu sakot, Arvil, aprēķins patiesībā ir vienkāršs: kamēr tu, piepūtis vaigus, ņemies pa ķēķi, ar tavu politisko kompanjonu svētību “OIK komersantu” kontos ik mēnesi ieplūst gandrīz 20 miljoni, ik dienu (arī brīvdienās) – 666 tūkstoši, ik stundu (24 stundas diennaktī) – 27 000 eiro. Uzmini nu, no kurienes?!

Jā, un pasaki, lūdzams, daudzmaz konkrēti, kad īsti Latvijā, salīdzinot ar kaimiņiem – tostarp Skandināvijas valstīm –, būs konkurētspējīgas izmaksas par elektroenerģiju!

(Materiālā izmantota LETA informācija)

4 Komentāri


 1. Guntis Vilnītis
  2018-01-30

  Beidziet taisīt vētru ūdensglāzē. Runājiet tiešu un skaidru valodu! Vislielākie OIK biznesmeņi ir Latvenergo un pilsētu katlu mājas, kuras tiek darbinātas ar Krievijas dabasgāzi. Tie paņem vismaz 60% mūsu nomaksātā OIK. Kāpēc to neviens eksperts un EM nepiemin un neanalizē? Tagad tiek sabiedrībā kultivēta atziņa, ka nelielās bogāzes un biomasas koģenerācijas ir vainīgas pie valsts noteiktās OIK nodevas esamības. Ja EM aizvērtu OIK durvis Krievijas gāzes koģenerācijai un izmantojot savas, valsts pilnvarnieka, funkcijas Latvenergo peļņas sadalē, novirzot mūsu likteņupes Daugavas 2017.gada dāsnumu Daugavas HES kasādei, tad ar Latvenergo virspeļņu varētu nosegt visus zaļās enerģijas OIK un tauta būtu atbrīvota no vienas valsts nodevas-OIK maksas. Tuvojas vēlēšanas, darat ko labu saviem vēlētājiem!

 2. Bizzāles
  2018-02-18

  Bet sakiet,kur paliek un cik maksā no Pļaviņu Ķeguma un Rīgas Hesiem iegūtā elektrība ?? Ta tomēr ir Tautas manta !!!!!

 3. vienkārši
  2018-02-22

  šaize bite kur man gaubic , lādē stobrā un bliez vaļā ! nošaut itto knariņ . dusmas pāriet naidā un stress pazūd vienā mirklī . te vairs nevajag neko ... atlaist un tikai viennozīmīgi atlaist ! man itto puikiņ neder darbībā .

 4. vienkārši
  2018-02-22

  te pat melnais humors nepalīdz ... grūti noturēties bez dzeršan šito visu lasot .

Tavs komentārs par rakstu: