• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Manifestācija pret BrexitLaipni ludzam Mazbritānijā. Foto no: Twitter

Kamēr briti netiek galā paši ar sevi, Latvijas viesstrādniekiem ir laiks nokārtot termiņuzturēšanās atļaujas

Lielbritānijas parlamenta Apakšpalāta (House of Commons)19. oktobrī nobalsoja par premjera Borisa Džonsona (Boris Johnson) virzītās un Briseles atbalstītās Brexit jaunās vienošanās atlikšanu. Britu parlamentārieši nevēlas neko darīt, līdz Apvienotajā Karalistē būs pieņemti nepieciešamie likumi vienošanās izpildei, ziņo “The Guardian”. 

InfoTOP, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Britu parlamentāriešu cimperlēšanās ir saprotama – nedrīkst taču parādīt, ka paši vien savārījuši šo ķīseli. Lai nu kā, šāds balsojums nozīmē, ka Lielbritānijai neizdosies pamest Eiropas Savienību (ES) jau 31. oktobrī. 

Pildot parlamenta lēmumu, Džonsonam nāksies lūgt Briselei  pagarinājumu “darījumam ar ES”. Džonsons pēc balsojuma gan brašojās, apgalvodams, ka nemēģinās no ES panākt pagarinājumu un valdība nākamnedēļ iesniegs Brexita īstenošanai nepieciešamo likumprojektu. Panāktā vienošanās esot labākā, kāda iespējama, un premjerministrs esot “apņēmības pilns” panākt izstāšanos līdz 31.oktobrim. 

Pašreizējā Džonsona vienošanās ar Eiropas Savienību paredz: 1) atcelt pretrunīgi vērtēto Ziemeļīrijas problēmas pagaidu risinājumu; 2) to, ka Lielbritānija pametīs muitas savienību ar ES un vienoto tirgu. Tas ļaus slēgt jaunas tirdzniecības vienošanās ar citām valstīm; 3) Ziemeļīrija turpinās ievērot ES vienotā tirgus noteikumus attiecībā uz precēm un kalpos par ieejas punktu muitas savienībā ar ES; 4) Starp Ziemeļīriju un Īriju muitas pārbaudes notiks ostās, nevis uz sauszemes robežas; 5) ik četrus gadus Ziemeļīrijas parlaments varēs lemt, vai vienošanos saglabāt.

17. oktobrī tika paziņots, ka Apvienotā Karaliste ir vienojusies ar Briseli par šo līguma variantu. Tajā pašā vakarā vienošanos atbalstīja Eiropas Padome, kas pulcē visu ES dalībvalstu vadītājus.

Nav grūti secināt, ka pašlaik “bumba pilnībā ir britu pusē”, taču viņu stūrgalvība neļauj nonākt pie kompromisa. Lai nu kā, ir skaidrs, ka ES pilsoņiem Lielbritānijā nāksies kārtot uzturēšanās atļaujas – visdrīzāk, viņiem tiks dots laiks vismaz līdz 2020. gada beigām. Daļa Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas pilsoņu to lieliski apzinās un termiņuzturēšanās atļauju jau ir nokārtojuši. Tomēr pagaidām tā ir mazākā daļa. Acīmredzot pārējie cer, ka Brexit ir izrādīsies tikai nelāgs joks.    

Tavs komentārs par rakstu: