• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Lāpa pie jūrasKaut kur tur, pie jūras vēl kvēlo tautas dvēselīte. Arvien vārgāka, arvien mazāka. Foto no: karsava.lv

Kamēr labākie skrien ar lāpām, Latvija izmirst

Valsts robežsardze ziņo, ka no 19. līdz 23. augustam notiks lāpu skrējiens apkārt Latvijas valsts robežai. Tikmēr Centrālā statistikas pārvalde (CSP) aprēķinājusi, ka Latvijā šā gada sākumā bija 359 tūkstoši bērnu. Tas ir par 16 tūkstošiem jeb 4,3% mazāk nekā 2010. gadā.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Jūs vaicāsiet: kāds sakars starp šiem diviem faktiem? Manuprāt, vistiešākais. Robežsargi ikvienā valstī ir tie, kas gādā par drošību un kārtību uz valsts robežām, robežsargi ir tie, kas pirmie saskaras ar ārējiem draudiem. Un es ticu, ka Latvijas Robežsardzē dien patiešām patriotiski un drosmīgi puikas.

Lāpu skrējiena atklāšanas pasākums notiks 19. augustā Rīgā, Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns. Novēlēsim mūsu puikām, lai izdodas!

Tomēr robežsargu pienākums ir “raudzīties uz āru”. Metafiziskais robežsargs “skatās pēc ienaidnieka tuvu un tālumā”,– bet vienmēr “uz āru”, neatkarīgi no tā, kas notiek valsts iekšienē.  

Un, kamēr robežsargi stiprinās savu patriotismu un fizisko sagatavotību, Latvija pamazām izmirs, kā to ir darījusi pēdējos 30 gadus. Tā nav mūsu robežu sargu vaina. Vienkārši politiskie ķēmi it nemaz neuztraucas, ka Robežsardzes pūles kļūst arvien rēgainākas.    

Pulkstenis tikšķ, un CSP ziņo, ka šā gada sākumā 18,7% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem. Tas ir par 4,3% mazāk nekā pirms deviņiem gadiem, lai gan, kā savulaik lepni formulēja labākie no mūsu labiešiem, Latvija krīzi pārvarēja starp pirmajām Eiropas Savienībā (ES).

Vai tiešām tā bija? Atbilstoši CSP datiem 2018. gadā tikai 27,2% mājsaimniecību mitinājās bērni līdz 17 gadu vecumam. No tām 7,3% mājsaimniecību bija pāris ar vienu bērnu, 5,3% (4,3%) mājsaimniecību – pāris ar diviem bērniem, bet 2% (1,2%) – pāris ar trim un vairāk bērniem. 2018.gadā, salīdzinot ar 2010.gadu, mājsaimniecību ar bērniem īpatsvars samazinājies par 2,5 procentpunktiem. Turpretim kopš 2010. gada strauji palielinājies vienas personas mājsaimniecību īpatsvars – no 29,3% 2010. gadā līdz 34,9% pērn, kā arī pieaudzis pāru bez bērniem īpatsvars – no 16,5% līdz 18,7%. Kopš 2010. gada Latvijā strauji samazinājies pirmdzimto bērnu īpatsvars – no 48,7% līdz 39,5%.

Jūs sakāt, ka krīze pāri?

Nešaubīsimies, robežsargi savu izdarīs – ij naidnieku apturēs, ij lāpas apkārt Latvijai aiznesīs. Bet kā mēs tiksim galā paši ar sevi, lai robežsargiem ir jēga mūs sargāt?

Nudien, mēs netiekam galā paši ar sevi. Jau gandrīz 30 gadus netiekam. Un jaunā paaudze, kas nāks mūsu vietā,– tā vienkārši var izrādīties par mazu.

Tavs komentārs par rakstu: