• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Dailes teātris vasarāDailes teātris vasarā. Publicitātes foto: DT

Kāpēc Dailes teātris šogad nesvin 100. jubileju? Teātra šīssezonas aktualitātes

Ceturtdien, 5. septembrī Dailes teātra teātra pārstāvji – teātra direktors Andris Vītols, mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž.Džilindžers, režisori Nikolajs Korobovs, Intars Rešetins –, kā arī VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Kitija Gruškevica informēja žurnālistus par 2019./2020. gada sezonas aktualitātēm.

Andris Vītols atgādināja, ka Dailes teātrim šī ir 100. sezona, bet teātra jubileja vēl netiek svinēta. “Varētu rasties jautājums, kāpēc sezona netiek kā īpaši atzīmēta. Tad, kad 1920. gada rudenī ar izrādi “Indulis un Ārija” tika atklāts Dailes teātris, teātrim bija 1. sezona un 0 gadu, tāpēc jubileju svinēsim 2020. gada 19. novembrī, kad teātrim būs pilni 100 gadi,” skaidroja A. Vītols. Paralēli jauniestudējumiem šosezon teātris gatavojas jubilejai, plānojot īpašas teātrim veltītas izrādes, grāmatu par Dailes teātri, starptautisku teātra konferenci, kas tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju un Latvijas Teātra darbinieku savienību, neizpaliks arī jubilejas koncerts un citas svētku aktivitātes.

Vasaras sākumā tika sniegts priekšlikums pārveidot Dailes teātra Lielo zāli par akustisko koncertzāli, ja teātrim tiktu izbūvēta jaunā zāle. Ņemot vērā jau iesāktos siltināšanas un priekšlaukuma rekonstrukcijas projektus, kā arī, saprotot ka akustiskajā koncertzālē nekādā gadījumā vairs nebūtu iespējams izrādīt teātra izrādes, šis priekšlikums vairs nav aktuāls. Taču Lielās zāles pārveidošana, pielāgojot to dramatisko izrāžu vajadzībām, un novecojušās skatuves tehnikas atjaunošana, ir joprojām vitāli svarīgs jautājums, kuru teātris turpinās risināt.

No 2019. gada novembra Dailes teātris uzsāks nodrošināt atsevišķu izrāžu titrēšanu angļu valodā. Pirmās izrādes, kam tulkojums tiks piedāvāts, būs “Lauva ziemā” 1. novembrī un “Salemas raganas” 21. novembrī.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Kitija Gruškevica pastāstīja par gaidāmajām pārmaiņām ēkā un tai piegulošajā teritorijā. Ir uzsākts energoefektivitātes paaugstināšanas projekts, kura ietvaros tiks siltināts jumta segums, mainīti logi un durvis ēkas saimnieciskajā daļā, kas netika izdarīts iepriekšējā remonta laikā, gatavojoties NATO samitam. Projekta ietvaros tiks siltināts skatuves tornis, modernizēta apgaismojuma un apkures sistēma. Tā rezultātā būs iespējams palielināt komforta līmeni ēkā un samazināt izdevumus par komunālajiem maksājumiem. Sadarbībā ar Rīgas domi plānoti arī teātrim piegulošās teritorijas sakārtošanas darbi. Ir noslēdzies metu konkurss, šobrīd notiek projektēšana. Darbus plānots uzsākt šoruden, pēc iespējas netraucējot teātra darbībai, pabeigt tos cer līdz teātra jubilejas svinībām.

Mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers informēja, ka pagājušajā sezonā tika nospēlētas 475 izrādes, ko noskatījušies 194 000 skatītāju, kas ir krietni vairāk kā citos Latvijas teātros. “Mūsu kā akadēmiska teātra misija ir piesaistīt teātrim pēc iespējas plašāku skatītāju loku,” skaidroja Dž. Dž. Džilindžers. Viņš arī norādīja, ka līdz šim teātris nav centies skatītājus audzināt un nedarīs to arī turpmāk, par ko bieži tiek runāts: “Teātrim nav jāaudzina skatītājus, jo tas nozīmētu, ka skatītājs ir neaudzināts. Ambiciozi ir uzskatīt, ka režisoru uzdevums ir mācīt skatītājiem, kā dzīvot. Ja skatītājam būs interese, viņš nāks uz izrādi un pirks arī biļetes.” Dž. Dž. Džilindžers pauda prieku par pagājušajā sezonā sasniegto. Dailes teātrim ir piešķirtas 17 “Spēlmaņu nakts” nominācijas, aizgājušjā sezonā par 8% ir palielinājies pārdoto abonementu skaits, kas liecina, ka teātris skatītājus pagājušajā sezonā nav pievīlis. Turpinājumā Dž. Dž. Džilindžers iepazīstināja ar plānotajiem jauniestudējumiem visās zālēs. Dailes teātris šajā sezonā piedāvās 16 jauniestudējumus – 14 izrādes un 2 koncertus. Lielajā zālē tiks piedāvāti 5 jauniestudējumi. Pirmais būs Reja Kūnija (Ray Cooney) komēdijas “Neiespējamā misija” (oriģinālā: Out of Order, 1990)iestudējums Dž. Dž. Džilindžera režijā, kam pirmizrāde jau 20. septembrī. Tam sekos Toma Stoparda (Tom Stoppard), Lī Hola (Lee Hall) un Marka Normena (Marc Norman) “Iemīlējies Šekspīrs” (Shakespeare in Love, 1998) Rolanda Atkočūna (Rolandas Atkočiūnas) režijā, Filisas Negijas (Phillis Nagy) “Talantīgais Misters Riplijs” (The Talented Mr. Ripley, 1998) Lauras Grozas-Ķiberes režijā, Maksa Friša (Max Frisch, 1911-1991) luga “Santa Krusa” (Santa Cruz, 1944) Dž. Dž. Džilindžera režijā un Regnāra Vaivara veidotais Ēriha Marijas Remarka (Erich Maria Remarque, 1989-1970) darba “Trīs draugi” (Drei Kameraden, 1936) iestudējums. Sezonā ieplānoti arī divi tradicionālie koncerti – Vecgada koncerts un “Spanovska ballīte – 6. sērija”.

Mazajā zālē pirmais jaunums būs 18. septembrī, kad pirmizrādi piedzīvos Rolanda Atkočūna veidotais Ivana Viripajeva (Иван Вырыпаев) lugas “Nepanesami ilgi apskāvieni” (Невыносимо долгие объятия, 2015) iestudējums. Nākamā būs Intara Rešetina iestudētā Pjēra Gripari (Pierre Gripari, 1925-1990) “Inspektors Tutū” (Inspecteur Toutou) – pasakaina izrāde bērniem, kam pirmizrāde būs 27. novembrī. Tām sekos vēl trīs darbi – poļu kinorežisora Andžeja Saramonoviča (Andrzej Saramonowicz) darbs “Testosterons” (Testosteron, 2007) Oļega Šapošņikova režijā, Jaroslavas Pulinovičas (Ярослава Пулинович) “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta” (Леди Макбет Мценского уезда, 2007) Mihaila Gruzdova režijā un Rēzijas Kalniņas iestudētā Helēnas Kūperes (Helen Cooper) “Sievietes un klavierskaņotājs” (oriģinālā: Three Women and a Piano Tuner, 2007).

Kamerzālē ieplānoti četri jaunumi. Šobrīd pirmizrādei 22. septembrī režisors Nikolajs Korobovs gatavo Luidži Lunari (Luigi Lunari) lugas „Trīs šūpolēs” (Tre sull'altalena, 1990) iestudējumu. Tam sekos Intara Rešetina veidotais Floriana Zellera (Florian Zeller) drāmas “Māte” (La Mère, 2016) iestudējums, Dankana Makmillana (Duncan Macmillan) “Monstrs” (Monster, 2007) Dmitrija Petrenko režijā, bet sezonas noslēgumā režisors Gundars Silakaktiņš piedāvās Artūra Dīča lugas “Blokmājas Dons Kihots” iestudējumu.

Tavs komentārs par rakstu: