• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vārti ar Dāvida zvaigzni un kāškrustuKognitīvā disonanse. Ebreju kapsētas vārti. Attēls no: demotivator.com

Kapitālistiskā seksa rokasgrāmata jeb Latviešu tautas smagais ceļš uz vienkāršām patiesībām-33-10

(50. turpinājums. Sākumu sk. šeit)

33. Kapitālisma kvazidīziji

33.10. Kognitīvā disonanse[1]

Mazliet latviskāk un saprotamāk šo kvazidīziju varētu apzīmēt smadzeņu iznešana. Vai īssavienojums[2]. Tas var gadīties nejauši, tomēr mūsdienās ir kļuvis par varenu propagandas ieroci. Kognitīvā disonanse iestājas tad, ja propaganda piespēlē divas savstarpēji pretrunīgas, pat antagonistiskas[3] premisas[4], un tev no tām jāizdara secinājums.

Vai arī vēl rupjāk –, ja tev dotas gan divas pretējas premisas, gan no tām izdarītais secinājums, bet tu redzi, ka, spriežot ar cilvēcīgu loģiku, nekas tāds nav iespējams.

Piemēram, premisas: 1) kapitālisms ir sekss, 2) sekss ir labs. Un secinājums: vīrietis nedrīkst seksuāli uzmākties sievietei. Īssavienojums? Loģiski. Tāpēc, lai tavas smadzenes nepārkarstu, propaganda momentāli nāk palīgā: ja vīrietis nedrīkst uzmākties sievietei, tad viņš drīkst uzmākties vīrietim! Voilà![5]

Tas ir sasodīti viltīgs un daudzveidīgs kvazidīzijs, no kura jāpiesargās visur, kur tev tiek klāt propagandisti.

Noslēdzot šo tēmu, uzsvēršu: kvazidīziji iedarbojas tikai tad, ja tos ņem galvā.

Ja tu tos neņemsi galvā, tie uz tevi neattieksies.

Un, protams, nevajag no tiem baidīties.

Izklausās viegli, bet patiesībā…

Patiesībā, kā vienmēr, vislabāk ir uzticēties savām sajūtām un savam prātam. Un neiekulties kognitīvās disonanses stāvoklī.

(Turpinājums šeit


[1] Kognitīvs – latīņu cognitiо, izziņa – ar domāšanu un izziņu saistīts. Disonanse – latīņu: dissonantia – nesaskanīgums,neharmoniskums, nekārtība. Kognitīvā disonanse – indivīda psihiska diskomforta stāvoklis, ko viņa apziņā izraisījuši konfliktējoši priekšstati: idejas, ticējumi, vērtības vai emocionālas reakcijas. Kognitīvās disonanses teoriju 1957.gadā piedāvāja ebreju izcelsmes amerikāņu psihologs Leons Festingers (Leon Festinger, 1919-1989), mēģinot izskaidrot konfliktsituācijas, kas laiku pa laikam rodas viena atsevišķa cilvēka domāšanas struktūrā, izraisot psiholoģisku diskomfortu.   

[2] Īssavienojums – divu pretēji lādētu elektriskās ķēdes punktu elektrisks savienojums, kas nav paredzēts ierīces konstrukcijā un izjauc šīs ierīces normālu funkcionēšanu. Pārnestā nozīmē: nepareizs divu domu vai tēlu savienojums smadzenēs.

[3] Antagonistisks – grieķu ἀνταγωνιστής, āntagonistīs, pretinieks, sāncensis – nesamierināmi naidīgs, pretējs.

[4] Premisa – no viduslaiku latīņu: propositio, priekšā likts (priekšlikums) – loģiskā teksta analīzē izmantots jēdziens, priekšnoteikums, slēdziena sastāvā ietilpstošs viens vai vairāki spriedumi, no kuriem secināts slēdziena galaspriedums.

[5] Voilà franču val. – otrās personas darbības vārds no voir (redzēt, skatīt) – skat, raugi!

Tavs komentārs par rakstu: