• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Selfijs vanšu tilta virsotnēArī ar visslavenāko selfiju no Vanšu tilta virsotnes nepietiek, lai kļūtu slavens. Foto no: fenikssfun.com/facebook

Kapitālistiskā seksa rokasgrāmata jeb Latviešu tautas smagais ceļš uz vienkāršām patiesībām-38

(55. turpinājums. Sākumu sk. šeit)

38. Pasaule bez atmiņas

Tev jābūt kā zelta zivtiņai – 15 sekundes, un tu jau visu esi aizmirsis! Tāpēc nav svarīgi, vai tu esi izlasījis visu klasisko un jaunāko pasaules literatūru. Nav svarīgi, vai tu vispār esi kaut ko lasījis.

Grāmatas jau to rakstīšanas brīdi ir pagātne.

Nav svarīgi, vai tu klausies jaunāko nopietno mūziku. Arī tā ir pagātne. Pārāk daudz nošu – tas nav mūsdienīgi.

Toties ir svarīgi, lai tu klausītos popmūziku, jo tā ir laikmeta prāts, gods un sirdsapziņa: tā dzīvo tik īsu brīdi, ka nemaz nepaspēj kļūt par pagātni. Popmūzikā nav nošu, toties ir seksīgums.

Tev jālieto Holivudas[1] produkcija, jāseko modei un jāspēlē datorspēles.

Un, galvenais, tev jāskatās TV un bezmērķīgi jāklaiņo internetā.

Viss notiek pilnīgā onlainā[2].

Onlains – tā ir pasaule tiešsaistē, šobrīd, šajā mirklī. Nenokavē!

Tev jābūt pasaulē!  

Mums tiek iestāstīts, ka ir svarīgi, lai arī te notiktu tas pats, kas „pasaulē”.

Mums vajag 200 TV kanālu.

Mums vajag savas zemestrīces.

Mums vajag superātru internetu.

Mums vajag savus robežkonfliktus.

Mums vajag savus Ginesa rekordus[3].

Mums vajag brīdinājumus par bumbām stacijās.

Mums vajag savu Perisu Hiltoni[4] un savu Merilinu Mensonu[5].

Ko darīt, šeit, visu aizmirstajā nostūrí, kur nav pat jaunmodīgu slimību?

Kā, ko? – atbild jestrais kapitālists. Drukāt visās avīzēs norūpējušos ļautiņus ar marles maskām uz sejas. Baidīt sabiedrību ar vīrusiem un pandēmijām.[6] Rakstīt par katru saslimušo ar vārnu gripu, aitu mēri vai surikatu bakām.

Ja kāds nomirst – tā vispār ir dieva dāvana zāļu ražotājiem un tirgotājiem! Tad daļa pilsoņu sāk paniski baidīties un ļaujas dziļai hipohondrijai[7], bet otra daļa tirgo ļoti dārgas vakcīnas un potē tās visiem, kam tiek klāt.

Ko darīt, ja mūsu anete perisu pārspēj tikai ar kantaino krūšu formu, bet neviens merilins mūs nespētu atrast pat Baltijas kartē?

Ko darīt, ja pie mums neviens plānprātiņš neņem mašīnpistoli un neiet šaut bijušos klasesbiedrus par to, ka neviens nav devis nospiest zīmēšanas mājas darbu?

Ko darīt, ja pie mums nav pat neviena normāla nenormālā? Tie tizlīši, kas rāpjas tilta vantīs, neskaitās: pasaulē katru dienu kāds kaut kur rāpjas, un viens otrs ar to taisa nesliktu biznesu.[8]

Mums vajag tikt pasaules ziņās, bet mēs netiekam, un kā lai mēs to izdarām, ja tā visa mums nav? Vismaz nav tik daudz, lai pasaule tam pievērstu uzmanību. Un nav tik konceptuāli, lai to pasludinātu par mākslu.

Pasaule ar seksu nodarbojas bez mums.

Man personīgi tas patīk. Es personīgi jūtos apmierināts. Man nevajag papildu stimulatoru. Taču pasaules ziņu kanāli ir spēcīgs virtuālā apmierinājuma avots.

Bez ziņām par seksu daudziem ir pavisam švaki ar seksu.

Nu, sakiet, kurš krietns Rietumu tūrists brauks uz valsti, ko ignorē BBC, CNN un “Al Jazeera”?[9]

Mūs daļēji glābj korupcija.

Precīzāk, mūs glābj tev iestāstītais viedoklis, ka korupcija Latvijā ir lielāka nekā citur. Štrunts par to, ka šis viedoklis patiesībā nav tavs, štrunts par to, ka tu nezini, kam tas izdevīgi. Galvenais, ka tu pats/pati tam esi noticējis/noticējusi un ar to pat tā kā lepojies. Re, mēs kaut kur pārspējam visus!

Lepoties ir labi, pat ja lepnumam īsti nav pamata[10]. Taču nav labi, ja tu lepojies ar plikām iedomām.

Tu lepojies ar iedomām par pasaulē dārgāko tiltu.

Vai iedomām par pasaulē dārgākajām stāvvietām.

Vai iedomām par pasaulē netīrākajām pilsētām.

Vai iedomām par pasaulē augstākajiem nodokļiem.

Vai iedomām par pasaulē nelaimīgākajiem cilvēkiem.

Tu iedomājies, ka viss mūsu sliktais ir sliktāks par citiem sliktajiem.

Vai pat ka citur nekas slikts nenotiek, tikai pie mums.

Zini: tas neatbilst īstenībai!

Mēs neesam sliktākie, slinkākie un stulbākie pasaulē!

Dīvaini, bet liela daļa latviešu vēlas domāt, ka esam gan. Tas tāpēc, ka mums – diemžēl – nav pazīstams sekss ar pašcieņu. Sekss ar pašcieņu ir viens no svarīgākajiem Rietumu pasaules sasniegumiem.

Ak vai! – kad to dalīja, mēs nebijām īstajā vietā. 

(Turpinājums šeit)


[1] Holivuda (Hollywood) – apkaime ASV Kalifornijas pavalsts Losandželosas pilsētas centrālajā reģionā. Šī blīvi apdzīvotā apkaime ir ievērojama ar to, ka tā ir Savienoto Valstu kino industrijas mājvieta; Holivudā vēsturiski atrodas vairākas lielas kinostudijas. Holivudas nosaukums tiek izmantots, lai īsi atsauktos uz ASV kino industriju vai ar to saistītiem cilvēkiem. Sākotnēji (1870) Holivuda radās kā neliela kopiena. 1903.gadā Holivuda kļuva par pašvaldību, bet 1910.gadā tā tika iekļauta Losandželosas pilsētā.

[2] Onlainā – angļu: on line, uz līnijas – tāds, kas ir pieslēdzies. Informācijas tehnoloģiju nozīmē: pieslēdzies internetam, tiešsaitē.

[3] Ginesa rekordu grāmata (angļu: The GuinessBook of Records) – pasaules rekordu (gan cilvēku sasniegumu, gan dabas fenomenu) gadagrāmata. Pirmo reizi publicēta 1955.gadā pēc Īrijas alus darītavas „Guiness” pasūtījuma. Sākotnēji tas bija solīds uzziņu krājums, taču vēlāk tajā sāka iekļaut arī dīvainus un ekstravagantus sasniegumus. Šobrīd „Ginesa rekordu grāmata” ir izdevums ar pasaulē ceturto lielāko tirāžu (pēc Bībeles, Korāna un Mao Dzeduna citātu krājuma).

Mao Dzeduns (angļu: Mao Zedong, 1893-1976) – 20.gadsimta Ķīnas politiķis un valstsvīrs, Ķīnas Tautas Republikas dibinātājs, Ķīnas Komunistiskās partijas priekšsēdētājs (1943-1976), ĶTR priekšsēdētājs (1954-1959), galvenais maoisma teorētiķis, lai gan Mao ideju piekritēji (marksisti ļeņinisti) apgalvo, ka Mao nav izstrādājis jaunu teoriju, bet tikai attīstījis Marksa un Ļeņina idejas.

[4] Perisa Vitnija Hiltone (Paris Whitney Hilton, dz.1981) – dzimusi vienā no pasaulē bagātākajām ģimenēm, šīs ģimenes biznesa –pasaulē lielākā viesnīcu tīkla – mantiniece, 20. un 21. gadsimtu mijā pazīstama ar skandalozu dzīvesveidu un dažādiem popkultūras projektiem.

[5] Merilins Mensons (Marilyn Menson, īstais vārds: Brian Hugh Warner, Braiens Hjū Vorners, dz.1969) – amerikāņu popmūziķis, kura popularitāte ir ļoti veiksmīgas mārketinga kampaņas rezultāts.

[6] Pandēmija – grieķu: πανδημία, pandemia, visa tauta – epidēmija, kurai raksturīga infekcijas slimības izplatīšanās visas valsts teritorijā, kaimiņvalstīs, bet reizēm arī – veselā reģionā. 21.gadsimta sākumā populārākās pandēmijas saistītas ar HIV/AIDS izplatību, putnu gripu (H5N1) un t.s. cūku gripu (H1N1).

[7] Hipohondrija jeb hipohondriskā neiroze – grieķu: ύποχόνδρια, ipohondria, ķermeņa daļa zemāk par krūšu kaulu – stāvoklis, kam raksturīga paaugstināta uzmanības pievēršana savas veselības problēmām, kuras rezultātā hipohondriķim rodas cieša pārliecība, ka viņš ir nopietni slims (iedomu slimība). Šo pārliecību parasti pavada pārspīlētas rūpes un bailes.

[8] Sk., piemēram, par Franču Zirnekļcilvēku (angļu val.: the French Spider-Man) vai Cilvēku – zirnekli (the Human Spider) saukto Alēnu Robēru (Alain Robert, īstajā vārdā Robert Alain Philippe, Robērs Alēns Filips, dz.1962), kurš kopš 1994.gada regulāri rāpjas pasaules augstākajās celtnēs. Pasaulē pazīstama A.Robēra autobiogrāfija „With Bare Hands” („Ar kailām rokām”, 2008), par viņu uzņemtas vairākas dokumentālās filmas.

[9] BBC – no angļu: the British Broadcasting Corporation, Britu raidsavienība – pasaulē visvecākā (1922) raidorganizācija, kuru līdzfinansē Lielbritānijas karaļnams.

CNN – no angļu: Cable News Network, Kabeļziņu tīkls – ASV dibināta (1980) ziņu kabeļtelevīzija, pirmā tikai ziņu (all-news) televīzija Savienotajās Valstīs.

Al Jazeera – arābu: الجزيرة, al-džazīrā, sala, pussala – neatkarīgs Vidējo Austrumu ziņu kanāls ar galveno mītni Dohā (Katara). “Al Jazeera” pirmā pārraide notika 1996.gadā.

[10] Vidēji diviem no pieciem aptaujātajiem uzņēmumiem pasaules valstīs ir lūgts dot valsts amatpersonām kukuļus – tā teikts starptautiskās organizācijas „Transparency International” Globālās korupcijas ziņojumā (Global Corruption Report, 2009). Turklāt korupcija nebūt nav tikai nabadzīgo valstu pazīšanās zīme – tā ir vienlīdz populāra visās 45 valstīs, kurās pētījums tika veikts.

 

Tavs komentārs par rakstu: