• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Bērni muzejā ar viedtālruņiemTikai mobilā interneta laikmetā atkarība beidzot var kļūt par normu. Foto no: mandomando.com

Kapitālistiskā seksa rokasgrāmata jeb Latviešu tautas smagais ceļš uz vienkāršām patiesībām-56

(82. turpinājums. Sākumu sk. šeit)

56. Kapitālisma degviela

Tiesa kas tiesa, dzīvot kapitālismā nav garlaicīgi.

Allažiņ kaut kas notiek, ik baltu brītiņu kāds nolec no jumta vai uzkāpj tilta vantīs, tiek rīkoti pikanti šovi, prezentācijas, sacensības, un tas viss tiek filmēts un rādīts visiem, kas grib vai negrib skatīties.

Kuram garāks pirdiens?

Kurš spalgāk nokvieksies?

Kura tauta visvairāk dzer alu?

Kam pumpainākas apakšbikses?

Kas nāsīs sabāzīs vairāk kukurūzas un,

braucot pa ielu bez ķiveres ar zagtu motociklu,

trāpīs vismaz desmit garāmgājējiem pelēkos uzvalkos?

Kapitālisms ir atraktīva iekārta, kura ļauj tev izvērsties ne pa jokam. Kapitālismā vienmēr viss atrodas kustībā, vienmēr notiek kaut kas svarīgs un neatkārtojams.

Kā gan tas nākas, ka kapitālismam pietiek enerģijas? Citiem vārdiem sakot, kas ir kapitālisma degviela?

Nu, tad tā: šī hiperaktivitāte nav nekāds pārsteigums, ja zini: kapitālisma degviela ir visdažādākās atkarības. Tikai tāda degviela var likt darboties perpetuum mobile[1].

Atkarība no seksa,

atkarība no slavas,

atkarība no elkiem,

atkarība no atpūtas,

atkarība no politikas,

atkarība no slinkuma,

atkarība no soctīkliem[2],

atkarība no sociālā stāvokļa,

atkarība no sabiedriskās domas,

atkarība no iegribām, modes, narkotikām.

Atkarība no ... paša kapitālisma.

Tieši atkarību rašanos un apmierināšanu nodrošina kapitālistiskā peļņa, kuras dēļ savukārt tiek organizēts jebkurš uzņēmums un notiek jebkurš darījums.

Kapitālistiskā mārketinga galvenais uzdevums: atrast vai radīt jaunu atkarību.

Tāpēc kapitālisms ir labais. Kā kokaīns vai LSD[3]. Kaifs it kā ir, atkarības it kā nav, tikai pēc kāda laika tu kļūst par plānprātiņu.

Plānprātiņi kapitālismam ir makten izdevīgi.

Ja tu nevēlies akurāt būt plānprātiņš, tev jāatceras: tur, kur trūkst loģikas, vienmēr jādeg sarkanai lampiņai. Tai jābrīdina: draugs, kaut kas nav kārtībā, kāds vēlas tevi padarīt atkarīgu un no tava maciņa izvilkt naudiņu.

Tur, kur tu kaut ko nesaproti, patiešām ir kaut kas nesaprotams.

Arī tur jādeg sarkanajai lampiņai.

Piemēram, pie psihodēliska[4] kvarteta, kas tiek saukts par Teletūbijiem[5].

Vai pie populāra kanāla, vārdā MTV[6].

Nekad nevar zināt, vai tirgus piedāvātā autoritāte nevēlas ielaist pirkstus tavā kabatā. Šis process ir visai smalks, un reizēm pat grūti saprast, kā šī persona pamanās ielaist rokas ne tikai tavā kabatā, bet arī bankas kontā. Iespējams, tas tāpēc, ka šī laupīšana notiek ar vismīļāko un visdārgāko cilvēku – tavu bērnu – palīdzību.

Uzmanību! Tas nenozīmē, ka tev jāaizliedz bērniem kaut ko skatīties vai klausīties. Aizliegumi darbosies pret tevi, un tirgus to zina, tāpēc to vien gaida. Tāpēc neko nevar darīt – šī slimība ir jāpārslimo. Vienīgais, ko tu vari darīt – turēt ciet savu maciņu, cik vien tas ir iespējams.

Lai izvairītos no liekiem tēriņiem, sev jāuzticas vairāk nekā jebkuram citam – lai šis cits būtu prezidents, Nobela laureāts, zvaigzne vai kungs un ķēniņš.

Pat ja tev par savām kļūdām nāksies maksāt, tu zināsi, ka tās ir TAVAS kļūdas – un pats/pati vainīgs/vainīga!

Tev vismaz būs cerība, ka par šādām kļūdām tiek maksāts pēdējo reizi. Jo tu taču spēj izdarīt vajadzīgos secinājumus.

Turpretim svešais par savām kļūdām tev liks maksāt bezgalīgi.

Šis svešais, iespējams, pat būs atkarīgs no naudas, ko tu viņam maksā par viņa kļūdām.

Tu kļūsi atkarīgs/atkarīga no kļūdām.

Bet kopumā jāzina, ka kapitālismā nav iespējama efektīva cīņa pret atkarībām – tāpēc ka kapitālisms pats ir viena liela un visiem maņu orgāniem patīkama atkarība.

Kapitālisms ir sekss.

Sekss un nemirstība.

Kapitālistiem ir izdevīgi tev iestāstīt, ka tu vari sasniegt nemirstību. Vislabāk – ar seksa palīdzību. Tev gribas tam ticēt, jo tas ir tik patíkami.

Tikko tu būsi tam noticējis/noticējusi, tev iestāsies baigās ziepes un totāla atkarība.

(Turpinājums šeit)


[1] Perpetuum mobile – latīņu: mūžīgais dzinējs – dzinējs, kas darbojas bez papildu enerģijas piesaistes un mūžīgi; fizikā – dzinējs, kas saražo vairāk enerģijas nekā ir patērējis. Teorētiskās fizikas (termodinamikas) pamatlikumi it kā noraida šāda dzinēja iespējamību, taču visos laikos ir bijuši cilvēki, kas pūlējušies radīt perpetuum mobile. ASV Patentu un preču zīmju birojā (United States Patent and Trademark Office) šāda veida pieteikumi ir tik ierasti, ka birojs ir pasludinājis: patenti mūžīgajiem dzinējiem netiks izsniegti, ja nebūs darbotiesspējīga modeļa. Tomēr pēdējo gadu laikā patentus ir saņēmuši vairāki desmiti izgudrojumu, kas ir pretendējuši uz mūžīgā dzinēja statusu.    

[2] Soctīkls jeb sociālais tīkls – angļu: social network – sociāla struktūra, kas sastāv no sociālajiem dalībniekiem (piemēram, indivīdiem vai organizācijām), diādisko saikņu kopām un citām sociālām mijiedarbībām starp dalībniekiem. Sociālā tīkla perspektīva sniedz metožu kopumu, lai analizētu visu sociālo vienību struktūru, kā arī dažādas teorijas, kas izskaidro šajās struktūrās novērotos modeļus. Šo struktūru izpēte izmanto sociālo tīklu analīzi, lai identificētu vietējos un globālos modeļus, noteiktu ietekmīgas vienības un pārbaudītu tīkla dinamiku.

21.gadsimtā sociālie tīkli (Facebook, Twitter, Instagram u.c.) no zinātnieku instrumenta ir pārtapuši komunikācijas instrumentā, tomēr ir maldīgi domāt, ka sociālie tīkli ir 21.gadsimta produkts. Jau 19.gadsimta nogalē franču sociologs Ēmils Dirkheims (Émile Durkheim, 1858-1917) un vācu sociologs un filosofs Ferdinands Tēniss (Ferdinand Tönnies, 1855-1936) savās teorijās un pētījumos pat sociālajām grupām ieskicēja arī sociālo tīklu ideju.

Sociālie tīkli un to analīze ir neatņemama starpdisciplinārā akadēmiskā joma, kas parādījās sociālā psiholoģijā, socioloģijā, statistikā un grafu teorijā (matemātikas nozare, kas modelē pāru attiecības matemātiskos objektos). Vācu sociologs antipozitīvists Georgs Zimmels (Georg Simmel, 1858-1918) savos agrīnajos strukturālās teorijas darbos uzsvēra triādu dinamiku un “grupu apvienošanos tīmekli”. Savukārt rumāņu-ebreju izcelsmes amerikāņu psihologs un sociālpsihologs Džeikobs Moreno (Jacob Levy Moreno, īstajā vārdā: Jākobs Levi, Iacob Levy, 1889-1974) divdesmitā gadsimta trīsdesmitajos gados izstrādāja pirmo sociālo programmu starppersonu attiecību pētīšanai. Piecdesmitajos gados tā tika matemātiski formalizēta, un sociālajās un uzvedības zinātnēs sociālo tīklu teorijas un metodes kļuva populāras. Sociālo tīklu analīze ir viena no mūsdienu socioloģijas galvenajām paradigmām, un tā tiek izmantota arī vairākās citās sociālajās un formālajās zinātnēs. Kopā ar citiem sarežģītiem tīkliem tā ir daļa no topošajām tīkla zinātnes nozarēm.

Diādiskā saite – socioloģijas jēdziens, ar kuru apzīmē saites starp diādēm. Dyad, grieķu: δυάς dyás, pāris – divu cilvēku grupa, vismazākā iespējamā sociālā grupa. Īpašības vārds diādisks apzīmē cilvēku mijiedarbību šajā grupā.

Triāde – socioloģijā: grupa, kas sastāv no trim elementiem.

[3] LSD jeb LSD 25 – d-lizergīnskābes dietilamīds – pussintētiska narkotiska viela ar psihotropu iedarbību. Šveiciešu ķīmiķis Alberts Hofmans (Albert Hofmann, 1906-2008) LSD 25 ieguva 1938.gadā, taču tā psihotropās īpašības tika atklātas nedaudz vēlāk, 1943.gadā Bāzelē, kad A.Hofmans pirmo reizi izmēģināja LSD iedarbību uz sevi, un, braucot no darba mājās ar velosipēdu, izbaudīja LSD efektu: A.Hofmanam likās, ka viņš brauc ļoti lēni, kaut gan patiesībā pārvietojās lielā ātrumā. Šī diena (19.aprīlis) tiek dēvēta par Velosipēda dienu (angļu: Bicycle Day). LSD neizraisa fizisku atkarību, arī psiholoģiskās atkarības risks ir zems, taču var būt [bieži neatgriezeniskas] izmaiņas psihē.

[4] Psihodēlija – no grieķu ψυχή, psihos, dvēsele un δήλος, dēlos, skaidrs – termins, ar ko apzīmē visu to parādību kopumu, kas attiecas uz apziņas „izmainīšanu” vai „paplašināšanu” un psihes stabilitātes pētījumiem. Šis termins cieši saistīts ar konkrētām psihoaktīvām vielām (narkotikām), kuras tā arī tiek sauktas – par psihodēliskajām narkotikām (cits nosaukums – halucinogēni). Terminu psihodēlisks (angļu: psychedelic) pirmo reizi (1956) izmantoja britu psihiatrs Hamfrijs Osmonds (Humphry Fortescue Osmond, 1917-2004), kurš meklēja iespējas izmantot šīs vielas (galvenokārt LSD) psihoterapijā.

[5] Teletūbiji (angļu: Teletubbies) – Lielbritānijas telekompānijas BBC radīts TV seriāls (1997-2001) maziem (līdz 3 gadu vecumam) bērniem. Teletūbiji (vārdi: Tinky Winky, Dipsy, Laa Laa, Po, Tinkijs Vinkijs, Dipsijs, Lalā, Pū) ir četri cilvēkveida personāži dažādas krāsas kombinezonos, ar antenām uz galvas un TV monitoriem uz vēdera. Teletūbiji baudīja komerciālu veiksmi un kritiķu labvēlību, līdz 2009.gadā viena no Teletūbiju radītājām atzinās, ka BBC darbinieki, kas gatavoja Teletūbijus, ar BBC vadības klusu atbalstu lietojuši narkotikas (kokaīnu).

[6] MTV – pilns nosaukums angļu: Music Television, Mūzikas televīzija – telekanāls, kas veltīts mūsdienu popmūzikai un jauniešu subkultūrai. MTV sāka raidīt 1981.gadā ASV. Sākumā kanāls raidīja tikai mūzikas video klipus, bet pakāpeniski tajā parādījās arī tematiskās mūzikas programmas. 1993.gadā MTV parādījās pirmais animācijas seriāls „Beavis and Butt-Head” („Bīviss un Batheds”), bet kopš deviņdesmito gadu beigām liela daļa MTV raidlaika tiek atvēlēta dažādiem šoviem. MTV programma pilnībā sastāv no popkultūras produktiem un izceļas ar intelekta trūkumu.    

 

Tavs komentārs par rakstu: