• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pacienta roka ar caurulītēmValdība: mēs pamazām atvienosim jums tās trubiņas, gan jau lielākā daļa nemaz nav vajadzīga... Ilustratīvs foto: Shutterstock

Kariņš turpina ākstīties, valdība vāvuļot, bet cilvēki – pāragri mirt

Katram savs. Varam, protams, bez ierunām akceptēt to, ka visi mēs kādreiz mirsim. Taču līdz ar šīs neapstrīdamās patiesības pieņemšanu nebūt nav jāpiekrīt tam, ka mūsu dzīves ilgums nav atkarīgs no valdības politikas. Ir gan, un vēl kā! Krišjānis Arturs Kariņš un viņa komanda, protams, ir humānisti un nekad nevienu tīši nenogalinās. Taču atņemt kādus pārdesmit gadus visiem savas valsts iedzīvotājiem – bez mazākās šaubīšanās!

Dzintars Zaļūksnis  

Kādas gan šaubas, ja to pieprasa politiskā situācija? Ak sabiedrības vairākums pieprasa pavisam kaut to citu? Nav problēma! – aizvāvuļosim tai sabiedrībai acis, izveidojot domnīcu, kura it kā apspriedīs visiem pieņemamus risinājumus.

Un Veselības ministrija (VM) izveido domnīcu, un šī domnīca vāvuļo vai zaļa palikdama. Tikai rezultāts pašlaik ir nulle. Izsakoties konkrētāk, kāds stāvoklis veselības aprūpes nozarē bija pērnā gada vidū, tāds tas palicis joprojām. Vienīgais acīmredzamais efekts pat rakstāms ar mīnus zīmi: no aptiekām neskaidru iemeslu dēļ pazūd atsevišķi medikamenti , kas būtiski konkrētiem pacientiem. Bet citādi – viss kārtībā, ak, cienījamā latvju tauta?

Es, protams, neesmu vienīgais, kas šo procesi ir pamanījis. Nupat visi niknu vēstuli ir izplatījusi arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) valde, kura tā arī secinājusi: VM „izveidotās domnīcas līdzšinējā darbošanās vairāk liecina par paklausīgu politiska pasūtījuma pildīšanu, nekā par nodomu pilnveidot darba samaksas sistēmu veselības aprūpē.”Pasūtījums ne pasūtījums, bet, ja ar rezultātu ir pavisam šķidri, jāsecina vien ir, ka valdībā kādam piemetusies vismaz verbāla caureja.

LVSADA atgādina, ka tās padome šā gada 21. janvārī nolēma neatbalstīt Ministru prezidenta vienpersonisko lēmumu veidot jaunu darba samaksas sistēmu veselības aprūpes nozarē (InfoTOP.lv par to rakstīja šeit).

LVADA atgādina: „Zīmīgi, ka Ministru prezidents pēc veselības ministres ierosinājuma ir uzdevis tai pašai ministrei izstrādāt jaunu darba samaksas kārtību 2019. gada 27. novembrī – tikai divas nedēļas pēc tam, kad Saeima bija apstiprinājusi valsts budžetu 2020. gadam.

Kā zināms, budžetā nav iekļauts ar likumu garantētais finansējums mediķu darba samaksas palielināšanai.” Naivie mediķi! Viņi domā, ka Viņķeles uzdevums ir paaugstināt viņiem algas. Kur jūs to grābāt? Runa ir tikai un vienīgi par „situācijas izlīdzinšanu”, un domnīca jau tieši ar to nodarbojas.

 Arī LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris to ir pamanījis: “Varētu sagaidīt, ka šādā situācijā gan valdība, gan Veselības ministrija nekavējoties sāks rīkoties, lai likumiskās garantijas veselības aprūpes nozares darbiniekiem tomēr tiktu īstenotas, kaut ar novēlošanos. Diemžēl tā vietā ar skubu tiek veidota mākslīga problēma, lai novērstu sabiedrības uzmanību no galvenās patiesās problēmas – likumisko garantiju nepildīšanas”.

LVSADA vēstulē situācija vērtēta pietiekami skarbi, lai būtu grūti ko piebilst: „Piemēram, domnīca kā pirmo esošā darba samaksas modeļa problēmu ir definējusi to, ka “nav pietiekamas skaidrības un argumentu mērķa algas apjomam.” Taču tas neatbilst patiesībai. Jau 2005. un 2006. gadā ar Ministru kabineta rīkojumiem par nepieciešamajiem pasākumiem cilvēkresursu attīstībai veselības aprūpē ir noteikts, ka ārsta vidējai darba samaksai, sākot ar 2009. gadu, ir jābūt vienādai ar 2,5 vidējām darba samaksām tautsaimniecībā (sakrīt ar ārsta vidējo darba samaksu OECD valstīs) gadā pirms budžeta plānošanas (Latvijā 2018. g. – joprojām tikai 1,87), vidējā medicīniskā personāla darba samaksai – 60% (OECD valstīs – 46%) un jaunākā medicīniskā personāla darba samaksai – 40% no ārsta vidējās darba samaksas.”

Un arodbiedrība norāda, ka „(..) šis fakts nav paslīdējis garām Valsts kontrolei, kuras secinājumi ir  skaidri un valdībai neglaimojoši: “Veselības aprūpes  nozares cilvēkresursu attīstības politika nav sasniegusi cerētos rezultātus nepietiekamās politiskās gribas, finansējuma un kapacitātes nepietiekamības dēļ. Identificētās problēmas nav mainījušās kopš 2006. gada, kad tika izstrādāts politikas dokuments”.

Tomēr LVSADA ir diplomātiska un galīgos secinājumus par domnīcas darba rezultātiem sola sniegt pēc tam, kad VM būs sniegusi attiecīgu informāciju sociālajiem partneriem.

Var jau būt, ka kas mainīsies. Bet drīzāk gan nē. Vērojot K.A.Kariņa valdības rosīšanos, optimisms aiziet kaut kur debesīs.

Tavs komentārs par rakstu: