• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Bēdīgs ārsts pie sienasKariņa valdība medicīnas darbiniekus dzen stūrī. Ilustratīvs foto: canva.com

Kariņš turpina vienpersonīgi «rosīties» pa mediķu darba samaksu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš – nešaubāmies, ka amerikāniski labu dzinuļu rosināts – turpina vienpersonīgi lemt par to, kāda būs medicīnas darbinieku algu sistēma. Acīmredzot pēc Veselības aprūpes finansēšanas likuma „izmešanas miskastē” par to atbildīgās valdības vadītājs tomēr īsti nejūtas padarījis labu darbu.  

Dzintars Zaļūksnis

Minētais likums gan joprojām oficiālajā vietnē likumi.lv atrodams ar grifu Spēkā esošs. Taču pēc tam, kad Valsts prezidents Egils Levits ir izsludinājis likumu Par valsts budžetu 2020. gadam, kas ir pretrunā ar Veselības aprūpes finansēšanas likumu, vecākais no tiem vismaz daļēji ir zaudējis spēku. Godaprāts valdības vadītājam prasītu to atzīt, lai cilvēkiem būtu vismaz skaidrs, ka nekāda atkāpšanās nenotiks. Taču Kariņš to ir „piemirsis”, tā vietā bez liekas afišēšanas cenšoties „satamborēt” jaunu veselības aprūpes nozares darba samaksas sistēmu. Patlaban formāli ar to nodarbojas Veselības ministrijas un Valsts kancelejas vadītā domnīca, taču nozares eksperti tajā uzklausīti netiek.

Tāpēc plašsaziņas līdzekļi ir saņēmuši šādu informāciju: Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome ir nolēmusi neatbalstīt to, ka Ministru prezidents vienpersoniski un bez pietiekama pamatojuma un atklātas diskusijas ir izlēmis veidot jaunu darba samaksas sistēmu nozarē.

Turklāt šāda nostāja nav tikai arodbiedrībai: LVSADA padomes sēdē 21. janvārī piedalījās un šādu pieeju atbalstīja arī Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece, Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes loceklis Arturs Šilovs un Latvijas Māsu asociācijas valdes locekles Aija Lielnora un Inita Veidemane. LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris: “Kopīgi konstatētais tikai vēlreiz apstiprina, ka Ministru prezidents ir vienpersoniski nolēmis mainīt darba samaksas sistēmu veselības aprūpē bez iepriekšējas situācijas izpētes. Šāda rīcība ir dīvaina un riskanta, tāpēc var kļūt par pēdējo pilienu nozares darbinieku pacietības kausā, kas šobrīd ir pilns līdz malām”.

InfoTOP.lv par šo situāciju jau ir rakstījis (piemēram, šeit), un nu stāvoklis savā ziņā ir nonācis līdz konsekvencei.  Var tikai piekrist LVSADA, kura norāda, ka  „tiek veidots kārtējais birokrātiskais karuselis, kas šķērdē valsts līdzekļus, lai novērstu sabiedrības uzmanību no galvenās patiesās problēmas – likumisko garantiju par darba samaksas pieaugumu veselības aprūpes nozarē nepildīšanas”.

Lai savlaicīgi novērstu valsts veselības aprūpes destabilizēšanu un nodrošinātu atklātu viedokļu apmaiņu starptautiski atzītā formātā, LVSADA padome ir nolēmusi aicināt Nacionālo trīspusējās sadarbības padomi (NTSP) izskatīt jautājumu par to, vai vispār ir nepieciešams kardināli mainīt darba samaksas sistēmu veselības aprūpē.

Mani gan māc šaubas, vai arī NTSP te varēs ko līdzēt: Kariņš un viņa valdība pašlaik, nudien, atgādina no stāva paugura lejup ripojošu asfalta rulli.

Tavs komentārs par rakstu: