• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Nikols Pašinjans spiež roku Ilhamam Alijevam.Nikols Pašinjans (priekšplānā pa labi) spiež roku Ilhamam Alijevam. Foto no: slovoidilo.ua

Karš Kalnu Karabahā izbeigts

Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans (angl.: Nikol Pashinyan) otrdien, 10. novembrī savā “Facebook” profilā paziņoja, ka ir parakstījis “sāpīgu vienošanos” ar Azerbaidžānu un Krieviju par karadarbības izbeigšanu Kalnu Karabahā. Militārie eksperti uzskata, ka tas ir likumsakarīgi: Turcijas atbalstītā Azerbaidžānas armija ir nesalīdzināmi spēcīgāka un modernāk apbruņota par Armēnijas bruņotajiem spēkiem.    

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

“Es esmu parakstījis paziņojumu ar Krievijas un Azerbaidžānas prezidentiem par Karabahas kara izbeigšanu no plkst. 1.00 otrdien”, raksta Pašinjans.

Armēnija un Azerbaidžāna ar Krievijas starpniecību ir vienojušās par gūstekņu, citu aizturētu personu un bojāgājušo cilvēku līķu apmaiņu. Kalnu Karabahā un tai blakus esošajos rajonos varēs atgriezties bēgļi un iekšēji pārvietotas personas, un šo atgriešanos kontrolēs ANO augstais komisārs bēgļu lietās, teikts Armēnijas, Azerbaidžānas un Krievijas valsts vadītāju kopīgajā paziņojumā, kas publicēts Kremļa mājas lapā.   

Vienošanās paredz pilnīgu uguns pārtraukšanu Kalnu Karabahas konflikta zonā no plkst. 1.00 10. novembrī. Azerbaidžānas un Armēnijas spēki ir apstājušies to ieņemtajās pozīcijās. Saskaņā ar šo vienošanos tiks atbloķēti visi ekonomiskie un transporta sakari. Transporta sakaru kontroli veiks Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD, Федеральная служба безопасности) Robežsardzes dienesta iestādes.

Vienošanās paredz, ka gar karojošo pušu kontakta līniju Kalnu Karabahā un gar Lačinas koridoru, kas savieno Kalnu Karabahu ar Armēniju, tiks izvietoti Krievijas miera spēki – 1960 karavīru, 90 bruņutransportieru, 380 automobiļu un īpašās tehnikas vienības. Krievijas miera spēku operācijas štābs būs bāzēts Stepanakertā.

Lai gan kopīgajā paziņojumā Turcija nav pieminēta, Alijevs jau iepriekš ir paziņojis, ka Krievijas miera uzturētājiem reģionā piebiedrosies turki, un nedz Krievija, nedz Armēnija šo informāciju pagaidām nav noliegušas.  

Neatzītās Kalnu Karabahas Republikas prezidents Araiks Arutjunjans (angl.: Arayik Harutyunyan) skaidro, ka piekritis karadarbības izbeigšanai, lai novērstu vēl lielākus cilvēku upurus un pilnīgu Arcahas (Kalnu Karabahas) zaudēšanu. 

Vēl gan Maskavai un Baku jānolīdzina konfliktsituācija, kas saistīta ar azerbaidžāņu notriekto Krievijas armijas helikopteru burtiski pēdējās karadarbības stundās.Taču izskatās, ka tā nebūs problēma: Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs (İlham Əliyev) jau ir oficiāli atvainojies Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam (Владимир Путин) un paudis gatavību izmaksāt “kompensāciju”. Taču svarīgāks ir kas cits: Kalnu Karabahā turpmāk būs gan Krievijas, gan Turcijas miera uzturēšanas spēki.

“Tā nav uzvara, bet sakāves nav, kamēr pats sevi neesi atzinis par uzvarētu. Mēs nekad neatzīsim sevi par uzvarētiem, un tam jākļūst par sākumu mūsu nacionālās saliedētības, atdzimšanas laikmetam. Mums vajag analizēt mūsu neatkarības gadus, lai izplānotu mūsu nākotni un neatkārtotu pagātnes kļūdas,” uzsver Pašinjans.

Tomēr neapmierinātie armēņi Erevānā pie valdības ēkas sākuši protesta akciju pret Pašinjana parakstīto vienošanos. Lai gan valdības ēku bija ielenkusi policija, vairāki desmiti demonstrantu to ieņēma un sarīkoja tajā grautiņu, tostarp norāva izkārtni no premjera kabineta durvīm.

Tavs komentārs par rakstu: