• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Žordi Sančess un Karless PudždemonsŽordi Sančess (no kreisās) un Karless Pudždemons patlaban nespēj pat savā starpā parunāt. Foto: Efe

Katalonijas neatkarības piekritēji nespēj ievēlēt premjerministru

Nespējot garantēt stabilu vairākumu balsojumā, Katalonijas neatkarību atbalstošās partijas Katalonijas parlamentā ir atlikušas plānoto balsojumu par jauno reģiona premjerministru.

Spānijas Augstākā tiesa lēmusi no apcietinājuma neatbrīvot šim amatam izvirzīto separātistu līderi Žordi Sančesu i Pikaņolu (Jordi Sànchez i Picanyol). Katalonijas parlamenta spīkers Ružē Turēns i Ramio (Roger Torrent i Ramió) pavēstījis, ka balsojums atlikts, kamēr Augstākās tiesas lēmums tiek pārsūdzēts.

Katalonijas neatkarību atbalstošās nevalstiskās organizācijas “Katalāņu Nacionālā sapulce” (Assemblea Nacional Catalana, ANC) līderis Sančess ir vienīgais kandidāts, kurš izvirzīts šim amatam. Tomēr viņam ir maz izredžu tiešām kļūt par Katalonijas premjerministru, jo viņš kopš oktobra atrodas pirmstiesas apcietinājumā apsūdzībās par kūdīšanu.

Turklāt šobrīd nav garantijas, ka Sančess iegūs pietiekami daudz balsu, lai tiktu apstiprināts premjera amatā. Sančesu atbalsta divas separātistu grupas, kurām kopā ir 66 no 135 vietām Katalonijas parlamentā. Nelielā separātiskā galēji kreisā partija “Tautas vienotības kandidatūra” (Candidatura d'Unitat Popular, CUP), kurai ir četras vietas parlamentā, atteikusies atbalstīt Sančesu un paziņojusi, ka atturēsies no balsošanas.

No minētajiem 66 likumdevējiem, kas atbalsta Sančesu, bijušais reģiona valdības vadītājs Karless Pudždemons i Kazamažo (Carles Puigdemont i Casamajó) un vēl viens politiķis atrodas Beļģijā, kas nozīmē, ka viņi nevar piedalīties balsojumā. Tādejādi Sančess paliek ar 64 deputātu atbalstu.

Tikmēr partijas, kas iestājušās pret Katalonijas neatkarību no Spānijas, kontrolē 65 vietas parlamentā un var nobloķēt Sančesa iecelšanu premjera amatā.

Sančesa kandidatūra tika izvirzīta pēc tam, kad bijušais reģiona valdības vadītājs Pudždemons atteicās no nodoma kandidēt uz premjerministra amatu.

Tavs komentārs par rakstu: