• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Katalonijas separātisti pret Spānijas policijuKatalonijas separātisti pret Spānijas policiju. Foto: Ricard Fadrique/El Periodico

Katalonijas neatkarības referendumā nobalsojusi mazāk nekā puse balsstiesīgo

Katalonijā svētdien notikušajā referendumā par reģiona neatkarību nobalsoja 90% tā dalībnieku, paziņojušas Katalonijas varasiestādes. Tiesa gan, pašā referendumā piedalījās mazāk nekā puse no Katalonijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem.

Katalonijas valdības preses pārstāvis Džordi Turuļs (Jordi Turull) pavēstīja, ka atbilstoši sākotnējiem rezultātiem par reģiona neatkarību nobalsoja 2,02 miljoni balsstiesīgo reģiona iedzīvotāju, bet kopumā referendumā piedalījās 2,26 miljoni cilvēku. Nepilni 8% referenduma dalībnieku nobalsojuši pret Katalonijas neatkarību. Turuļs arī norādīja, ka nav saskaitīti tie biļeteni, kurus konfiscēja Spānijas policija.

Kopumā Katalonijā ir 5,3 miljoni balsstiesīgo iedzīvotāju.

Saskaņā ar aptauju, kuru jūlijā pasūtīja Katalonijas reģionālā valdība, 49,4% kataloņu iebilda pret atdalīšanos no Spānijas, bet 41,1% atbalstīja Katalonijas neatkarību. Referenduma rezultāti rāda, ka neatkarības piekritēju kļuvis nedaudz vairāk, taču to var skaidrot ar Spānijas varasiestāžu nervozo un brīžiem pārspīlēto reakciju. Atsevišķi eksperti Spānijas policijas brutālo rīcību pret Katalonijas separātistiem pat it salīdzinājuši ar “Franko laiku atgriešanos”.

Lai nu kā, referendums var izrādīties tikai sākums daudz plašākai un nežēlīgākai konfrontācijai. Katalonijas reģionālās valdības vadītājs Karless Pudždemons (Carles Puigdemont) pēc balsošanas iecirkņu slēgšanas paziņoja, ka referenduma rezultātā ”Katalonija ieguvusi tiesības kļūt par neatkarīgu valsti republikas formā”.

Rezultāti “tuvākajās dienās” tikšot iesniegti Katalonijas parlamentam, “lai tas varētu īstenot” referenduma likumu, kas paredz neatkarības pasludināšanu “jā” nometnes uzvaras gadījumā, norādīja Pudždemons.

Bez šaubām, Spānijas centrālajai varai par to ir pavisam citāds viedoklis. Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs (Mariano Rajoy) svētdienas vakarā paziņoja, ka “neatkarības referendums Katalonijā nav noticis”. “Šodien pašnoteikšanās referenduma Katalonijā nebija. Joprojām valda likuma vara ar visu tās spēku,” sacīja Rahojs uzrunā televīzijā drīz pēc balsošanas iecirkņu slēgšanas Katalonijas valdības rīkotajā neatkarības referendumā. Policija Katalonijā “izpildīja savu pienākumu”, uzsvēra Spānijas premjers.

Katalonijas varasiestādes paziņojušas, ka konfrontācijā ar policiju neatkarības referenduma laikā Katalonijā svētdien cietuši 844 cilvēki, kuriem sniegta medicīniskā palīdzība. Savukārt Spānijas Iekšlietu ministrija paziņojusi, ka medicīniskā palīdzība bijusi nepieciešama 33 policistiem.

Brisele šajā jautājumā ir nostājusies Spānijas pusē. Saskaņā ar Spānijas konstitūciju Katalonijā notikušais balsojums nebija likumīgs, pirmdien paziņoja EK pārstāvis Margaritis Shinass (angļu: Margaritis Schinas).  

EK ieskatā Katalonijas neatkarība ir Spānijas iekšpolitikas jautājums, kurš jārisina saskaņā ar Spānijas konstitūciju. Tajā pašā laikā EK atgādināja, ka vardarbība nekad nevar kalpot par politikas instrumentu.  

Komisija aicina abas puses uz dialogu. Savukārt pirmdien Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers (Jean-Claude Junckers) plāno apspriest situāciju ar Spānijas premjeru Rahoju.

(Materiālā izmantota LETA informācija)           

Tavs komentārs par rakstu: