• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Skats no katalonijas parlamentaKatalonijas parlamentā ir gana arī Spānijas vienotības piekritēju. Foto: Getty Images/BBC

Katalonijas parlaments nobalso par neatkarību no Spānijas

Katalonijas parlaments piektdien, 27. oktobrī, nobalsoja par neatkarību no Spānijas, vēsta BBC (šeit). Šis balsojums noticis īsi pirms tam, kad Madridē Spānijas parlamenta augšpalāta Senāts pirmo reizi valsts vēsturē iedarbināja Konstitūcijas 155. pantu, kas ļauj centrālajai varai pārņemt tiešu kontroli pār saviem reģioniem.

Katalonijas parlamentā kopumā ir 135 deputāti, izstāšanos no Spānijas atbalstīja 70 parlamentārieši, vēl 10 balsoja pret, bet lielākā daļa parlamentāriešu no opozīcijas pameta zāli pirms balsojuma.

Savukārt Spānijas premjers Marjano Rahojs (Mariano Rajoy), uzrunājot valsts senatorus, pauda, ka Katalonijā ir jāievieš centralizēta Madrides vara, lai atjaunotu “likumu, demokrātiju un stabilitāti”. Rahojs paziņoja, ka gadījumā, ja Senāts apmierinās valdības lūgumu par īpašo pilnvaru piešķiršanu, viņa pirmais solis būs Katalonijas premjerministra Karlesa Pudždemona (Carles Puigdemonte), viņa vietnieka un visu reģionālās valdības ministru atcelšana.

Katalonijas parlaments, pasludinot neatkarību, atsaucās uz 1. oktobrī notikušā referenduma rezultāties. Centrālā valdība šo referendumu uzskata par pretlikumīgu. Referendumā piedalījās 43% Katalonijas balsstiesīgo iedzīvotāju, un 90,18% dalībnieku nobalsoja par reģiona neatkarību. Jautājumā par neatkarību vienprātības nav arī pašu katalāņu vidū.

Tādā kārtā Katalonijas parlaments piektdien ir pieņēmis riskantāko lēmumu savā pastāvēšanas vēsturē, jo tas, visdrīzāk, Spānijā izraisīs smagu konstitucionālo krīzi un vēl vairāk saasinās ttiecības starp Madridi un Barselonu.

Līdz šim neviena Eiropas valsts nav apliecinājusi gatavību atzīt neatkarīgu Kataloniju. Arī Latvijas valdība ir deklarējusi savu nostāju:  tas ir Spānijas iekšējais jautājums, kas jārisina saskaņā ar Spānijas likumiem un Konstitūciju.

(Materiālā izmantota lsm.lv informācija)           

Tavs komentārs par rakstu: