• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Inese ArimadasaInese Arimadasa: paliekam Spānijā! Foto no: naranews.com

Katalonijas separātisti turpina konfrontāciju ar Spāniju, bet viņu pozīcijas vājinās

Katalonijas lielākās separātiski noskaņotās partijas vienojušas vēlāk šomēnes pārvēlēt Karlesu Pudždemonu (Carles Puigdemont) reģiona premjerministra amatā, lai gan joprojām nav skaidrs, kā to likumīgi izdarīt, jo Pudždemons aizbēdzis uz Beļģiju.

Pudždemona valdība 1. oktobrī sarīkoja nobalsošanu, kurā piedalījās mazāk nekā puse reģiona balsstiesīgo iedzīvotāju, bet vairums balsošanas dalībnieku izteica atbalstu Katalonijas neatkarībai. Reģionālais parlaments 27. oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas, bet tūlīt pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjers Marjano Rahojs (Mariano Rajoy) atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa administrācijas locekļi, tostarp vicepremjers Uriols Žunkerass (Oriol Junqueras), tika aizturēti un ievietoti apcietinājumā.

Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21. decembrī katalāņu separātisti atkal ieguva absolūto vairākumu, tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējo parlamenta sasaukumu zaudēja divus mandātus, izcīnot 70 no 135 deputātu vietām. Visvairāk balsu ieguva centriski liberālā partija "Ciudadanos" [Pilsoņi], kas atbalsta Katalonijas palikšanu Spānijas sastāvā.

Pudždemons piedalījās vēlēšanu kampaņā, atrodoties Briselē, un vēlas saglabāt savu amatu. Katalonijas likumi skaidri nenosaka, kā būtu jārīkojas šādā gadījumā. Opozīcija, kas vēlas Katalonijas palikšanu Spānijas sastāvā, uzskata, ka premjers nevar valdīt no ārvalstīm. "Skaidrs, lai pārvaldītu Kataloniju, ir jāatrodas Katalonijā, to nevar darīt caur "WhatsApp" vai hologrammu," norādīja "Ciudadanos" reģionālā līdere Katalonijā Inese Arimadasa (Inés Arrimadas). "Cilvēks, kas bēg no tiesas, nevar būt premjerministrs," viņa piebilda.

Pudždemona partijas "Junts per Catalunya" [Kopā par Kataloniju] preses pārstāvis paziņoja, ka Pudždemonam otrdien Briselē izdevies iegūt Katalonijas Kreiso republikāņu (Esquerra Republicana de Catalunya, ERC) atbalstu. Abas partijas kopā kontrolē 66 vietas parlamentā un var rēķināties ar četru antikapitālistu partijas "Tautas vienotības kandidatūra" (Candidatura d'Unitat Popular, CUP) deputātu atbalstu.

Tomēr separātistu pārsvars parlamentā ir atkarīgs no aizturētajiem vai aizbēgušajiem politiķiem, kuri nebūs spējīgi balsot, ja vien netiks atbrīvoti vai neatdos savas vietas citiem. Taču jaunais premjerministrs var izveidot valdību ar vienkāršu vairākumu otrajā mēģinājumā.

Tavs komentārs par rakstu: