• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pudždemons un Villa sarunājasPudždemons (pa kreisi) Villam: Santi, tu kāpēc nepriecājies? Foto: Antonio Moreno/El Mundo

Katalonijas separātistu vidū sākusies «rīvēšanās»

Katalonijas separātistu vidū parādījušās domstarpības par plāniem vienpusēji pasludināt reģiona neatkarību no Spānijas. Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons i Kazemežo (Carles Puigdemont i Casamajó) ir solījis pasludināt reģiona neatkarību tuvāko dienu laikā.

Tikmēr Katalonijas uzņēmējdarbības ministrs Santi Vila rosina "pamieru" strīdā ar centrālo valdību Madridē. Katalonijas laikrakstā "Ara" viņš aicināja separātistu nometni "pārdomāt" neatkarības pasludināšanas "noderīgumu un sekas".

Katalonijas valdība vēl nav oficiāli apstiprinājusi neatkarības referenduma rezultātus, kas liktu parlamentam 48 stundu laikā pasludināt neatkarību.

Pudždemons savukārt saskaras ar reģiona neatkarību atbalstošās galēji kreisās partijas "Candidatura d'Unitat Popular" (Tautas vienotības kandidāti), CUP spiedienu rīkoties strauji. "Pašnoteikšanās tiesību realizācijas brīdis ir nenovēršami pienācis," paziņoja no CUP saraksta ievēlētais Katalonijas parlamenta deputāts Karless Riera i Alberts (Carles Riera i Albert).

Saskaņā ar galīgajiem balsu skaitīšanas rezultātiem svētdien notikušajā neatkarības referendumā atdalīšanos no Spānijas atbalstījuši 90,18% balsotāju, taču referendumā ir piedalījušies tikai 43% no aptuveni 5,3 miljoniem balsstiesīgo.

Pudždemons solīja, ka neatkarība tiks pasludināta 48 stundu laikā pēc balsu skaitīšanas galīgo rezultātu saņemšanas, taču šobrīd nav īsti skaidrs, kad un vai tas notiks.

Pudždemons piektdien paziņoja, ka otrdien viņš uzstāsies ar runu par "pašreizējo politisko stāvokli", taču viņš nesniedza sīkākus paskaidrojumus.

Ja neatkarība tiks pasludināta vienpusējā kārtā, Spānijas valsts nonāks bezprecedenta konstitucionālās krīzes situācija, turklāt satricinājuma viļņi izplatīsies pa visu Eiropu. Līdz šim gan neviena Eiropas valsts nav apliecinājusi gatavību atzīt neatkarīgu Katalonijas valsti.

Tikmēr Spānijas valdības pārstāvis reģionā Žoseps Enriks Miljo (Josep Enric Millo), kurš pats pēc tautības ir katalānis, piektdien atvainojās katalāņiem, kuri guvuši ievainojumus, Spānijas policijai cenšoties apturēt Katalonijas reģiona neatkarības referendumu. Tajā pašā laikā Miljo ir asi pārmetis reģiona valdībai prettiesiska balsojuma rīkošanu.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: