• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Katalānietes ar Katalonijas karoguMēs sakausim Spāniju! Foto: Getty Images

Katalonijas vēlēšanās uzvar separātisti, Pudždemons paziņo, ka «Spānija ir sakauta»

Katalonijā ceturtdien notikušajās reģionālā parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās katalāņu separātisti ir ieguvuši absolūtu vairākumu, paziņoja vēlēšanu komisija pēc gandrīz visu balsu saskaitīšanas.

Vēlētāju aktivitāte bija rekordaugsta, pārsniedzot 80%. Trīs Katalonijas neatkarību atbalstošās partijas – "Vienoti par Kataloniju" (Junts per Catalunya, JuntsxCat), "Katalonijas Kreisie republikāņi" (Esquerra Republicana de Catalunya, ERC) un "Tautas vienotības kandidatūra" (Candidatura d'Unitat Popular, CUP) – kopā ir ieguvušas 70 no 135 deputātu mandātiem, kas ir tikai par diviem mandātiem mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2015. gadā.

Spānijas atceltā Katalonijas valdības vadītāja Karlesa Pudždemona (Carles Puigdemont) vadītais politiskais bloks "JuntsxCat" ieguvis 34 mandātus, un tas ir vairāk nekā prognozēja analītiķi. Kreisā partija ERC ieguvusi 32 mandātus, bet antikapitālistu partija CUP – četrus mandātus.

Iegūto balsu ziņā pirmajā vietā tomēr ir pret reģiona neatkarību noskaņota jauna unionistu partija "Pilsoņi" (Ciudadanos), kas ieguvusi 36 deputātu mandātus, tāpēc vēl nav zināms, kam tiks piešķirtas tiesības veidot jauno Katalonijas valdību.

Spānijas premjera Marjano Rahoja (Mariano Rajoy) konservatīvā unionistu Tautas partija (Partido Popular, PP) ieguvusi tikai trīs mandātus.

Vēlēšanas tika izsludinātas pēc Madrides tiešās pārvaldes atjaunošanas reģionā, Spānijas centrālajai valdībai reaģējot uz iepriekšējā Katalonijas parlamenta sasaukuma balsojumu par neatkarības pasludināšanu.

Lai gan vēl nav droši zināms, vai separātistu partijas spēs vienoties par jaunas Katalonijas valdības izveidošanu, vēlēšanu rezultāts ir uzskatāms par triecienu Spānijas premjera Rahoja valdībai, kas bija izsludinājusi šīs vēlēšanas.

Pēdējo četrdesmit gadu lielākā Spānijas politiskā krīze sākās, kad Katalonijas reģionālais parlaments 27. oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjers Rahojs atlaida Karlesa Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas 21. decembrī.

Pudždemons un četri viņa kabineta locekļi tūlīt pēc Katalonijas neatkarības pasludināšanas devās uz Beļģiju, nepakļaujoties aicinājumam ierasties Spānijas tiesā, lai liecinātu par viņiem izvirzītajām apsūdzībām dumpī, kūdīšanā un līdzekļu izšķērdēšanā.

"Spānijas valsts ir sakauta," Pudždemons paziņoja reportieriem savas trimdas vietā Briselē, komentējot vēlēšanu rezultātus. "Rahojs un viņa sabiedrotie ir zaudējuši."

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: