• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Manekens KNAB darbinieka formāKNAB: efektīvs instruments vai milzu fikcija? Foto: LETA

Katrs KNAB sāktais kriminālprocess pērn izmaksājis vidēji 162 591 eiro

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ziņojums valdībai liecina, ka pērn KNAB sācis 30 kriminālprocesus, un tas ir par 11 lietām vairāk nekā gadu iepriekš. 2016. gadā šis varenais kantoris ir sācis 19 kriminālprocesus. Turklāt lielākajā daļā no 2016. gadā un pirms tam sāktajiem kriminālprocesiem – 15 no 29 – pieņemti lēmumi par to izbeigšanu.  

Dzintars Zaļūksnis

KNAB kā valsts budžeta iestādījuma lietderīgums ir visai dīvains. Korupcijas apkarotāji no nodokļu maksātājiem pagājušajā gadā saņēma 4 877 735 eiro. Tas nozīmē, ka katrs KNAB sāktais kriminālprocess mums ir izmaksājis vidēji 162 591 eiro nodokļu naudas (centus neskaitīsim)!

Patiesība vislabāk redzama salīdzinājumā, un ar ko gan lai salīdzinām, ja ne ar prokuratūru, kura arī nodarbojas ar līdzīgām lietām, lai gan kriminālprocesu sākšana nav nedz tās vienīgais, nedz galvenais uzdevums: to katrs pats var izlasīt Prokuratūras likuma 2. pantā (šeit).

2017. gadā prokuratūra no valsts budžeta saņēma kopumā 25 296 737 miljonus eiro. Un, kā uzzinājām no Ģenerālprokuratūras preses sekretāres Aigas Eidukas, pērn prokurori visā Latvijā ir sākuši kopumā 572 kriminālprocesus. Tātad prokuratūras sistēmā viens kriminālprocess izmaksā vidēji 44 225 eiro jeb trīsarpus reizes mazāk nekā KNAB. Tas ir pavisam rupji rēķinot: vēlreiz uzsvēršu, ka kriminālprocesu sākšana nav vienīgā prokuroru pamatnodarbošanās. Viņiem algas maksā arī, piemēram, par likumības un sodu izpildes uzraudzību, apsūdzības uzturēšanu, piedalīšanos tiesas sēdēs u.c.

Zīmīgi, ka prokuratūras iestādēm kriminālvajāšanai KNAB pērn ir nosūtījis 17 kriminālprocesus pret 41 personu, bet desmit lietās pieņemti lēmumi par kriminālprocesa izbeigšanu. Tātad, ja vērtējam lietderīguma koeficientu par ne gluži tukšā izbeigtām lietām, tas sanāk pilnīgi fantastisks: gandrīz 286 926 eiro par vienu kriminālprocesu!

Tiem, kas uzskata, ka valsts budžeta nauda vietumis tiek šķiesta ar plašu vēzienu, tas būs milzum skaists arguments par labu šai teorijai.

KNAB savulaik izveidoja, lai izpildītu vienu no prasībām uzņemšanai Eiropas Savienībā (ES). Gadu gadiem šī institūcija ir saistījusi publikas uzmanību ne tik daudz ar korumpantu zvejošanu un vešanu pie tiesas, cik ar skaļu kliegšanu, jaukšanos politikā un iekšējiem cīkstiņiem par to, kurš ir “KNAB īstais vadītājs”.

Manuprāt, jau sen ir laiks šo kantori pievienot kaut vai tai pašai prokuratūrai. Gandrīz 4,9 miljonus eiro gadā iespējams izmantot ar daudz lielāku jēgu.

Tavs komentārs par rakstu: