• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēki ar Lietuvas un Taivānas karogiemLietuvieši cer, ka Taivāna spēs kompensēt attiecību sabojāšanu ar Ķīnu. Foto no: Twitter

Ķīna gatava saraut diplomātiskās attiecības ar Lietuvu

Ķīna ir brīdinājusi Lietuvu un Eiropas Savienības amatpersonas, dodot iespēju nesaraut starpvalstu attiecības sakarā ar Taivānas un Lietuvas lēmumiem atvērt pārstāvniecības, ziņoReuters”. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas un ārvalstu plašsaziņas līdzekļu informāciju   

Ķīna “stingri iebilst” pret oficiāliem kontaktiem starp Taivānu un valstīm, kurām ir diplomātiskās attiecības ar Ķīnu, pavēstīja Ārlietu ministrijas runasvīrs Vans Veņbins (angl: Wang Wenbin).

"Mēs aicinām Lietuvas valdību ievērot politiskos solījumus, kas tika izteikti, izveidojot diplomātiskās attiecības ar Ķīnu, un nepieņemt neatgriezeniskus politiskus lēmumus," norādīja Vans. "Eiropas pusei būtu jāieņem pareiza nostāja un jānovērš veselīgu Ķīnas un ES attiecību attīstības izjaukšana."

Lietuvas lēmums atļaut Taivānai veidot pārstāvniecību Lietuvā, tās nosaukumā atklāti lietojot vārdu Taivāna (angl: Taiwan), saniknojis Ķīnu, kas cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij. Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots vārds Taibei, starptautiskajai sabiedrībai respektējot Pekinas ieturēto Vienas Ķīnas politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti.

Šā gada augustā Ķīna paziņoja, ka atsauc savu vēstnieku Viļņā, pamatojot šo lēmumu ar Lietuvas nostāju pret Taivānu, un vienlaikus pieprasīja atsaukt arī Lietuvas vēstnieku Pekinā. Lietuvas vēstniece Ķīnā Diāna Mickevičiene (Diana Mickevičienė) Lietuvā uz konsultācijām atgriezās septembra sākumā.

Lietuva daudz kritizējusi cilvēktiesību situāciju Ķīnā, bloķējusi šīs valsts investīcijas, bet maijā pavēstīja, ka izstājas no Ķīnai nozīmīgā ekonomiskās un politiskās sadarbības formāta 17+1, kurā piedalās galvenokārt Viduseiropas un Austrumeiropas valstis, jo uzskata to par šķeltniecisku.

Savukārt Ķīna pēdējā laikā sākusi atcelt tiešos kravas vilcienu reisus uz Lietuvu un pārtikas eksporta atļauju izdošanu, samazinājusi Lietuvas uzņēmumiem kredītlimitus un paaugstinājusi cenas.

Lietuvas uzņēmēji atzīst, ka šīs nesaskaņas būtiski apgrūtinājušas viņu sadarbību ar Ķīnu, bet valdība cer, ka ciešākas ekonomiskās saites ar Taivānu šos zaudējumus ar laiku varētu atsvērt.

Taivāna cer ekonomisko pārstāvniecību Viļņā atvērt jau līdz gada beigām, neraugoties uz Ķīnas iebildumiem.Savukārt Lietuva plāno atklāt pārstāvniecību Taivānā nākamā gada sākumā.

Tavs komentārs par rakstu: