• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Juaņs starp dolāriemCaur dolāriem sākusi spīdēt vitīgā Mao seja. Foto: Getty Images

Ķīna izpārdod ASV valsts parādu

Informācijas aģentūra Reuters”  ziņo,  ka, Ķīnas Tautas Republikas varasvīri ir nolēmuši negaidīt, kamēr ASV dolārs zaudēs savu vērtību un aktivizēt Savienoto Valstu ārējā parāda izpārdošanu.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļus

Koronavīrusa pandēmijas apstākļos ASV Federālo rezervju sistēma (Federal Reserve System, FRS) ir sākusi mērogu ziņā bezprecedenta darbības: tuvinājusi nullei pamatlikmi, iedarbinājusi neierobežotu valsts obligāciju un hipotekāro vērtspapīru uzpirkšanas programmu un sākusi ar pilnu jaudu drukāt dolāru banknotes. Vārdu sakot, FRS nolēmusi ar krīzi cīnīties, pārpludinot tirgu ar svaigiem dolāriem – 2020. gada pirmajā kvartālā ASV ekonomika saņēma vairāk nekā divus triljonus jaunu dolāru. Skaidrs, ka spekulantu interese par amerikāņu valūtu ir krasi mazinājusies, taču citu iespēju, izņemot likmju samazināšanu, FRS rīcībā vienkārši nav.

Pēc tam, kad šā gada pirmajā kvartālā jaunās naudas masa pārsniedza divus trilj. dolāru, ASV valsts parāds ir palielinājies līdz 26 trilj., arvien vairāk saasinot dolāra vērtības krišanas riskus.

Kopš šā gada marta Ķīna ir otra lielākā ASV trežeru [no angļu treasury, tā tiek dēvēta ASV administrācijas parādsaistību kopējā masa] turētāja – tās rīcībā marta beigās bijuši ASV vērtspapīri par 1,09 triljoniem dolāru (salīdzinājumam: 2013. gada martā šis portfelis sasniedza maksimumu – 1,32 trilj. dolāru). Lielākā ASV kreditore tagad ir Japāna, kuras trežeru portfelis ir 1,12 trilj. dolāru.

Tomēr analītiķi uzskata, ka Savienotajām Valstīm ārkārtīgi nepatīkami būs arī tad, ja Ķīna izpārdos kaut vai daļu no savā rīcībā esošajiem ASV trežeriem – tādā kārtā Ķīna izdarīs triecienu pa ASV valsts obligāciju tirgu tieši brīdī, kad Vašingtona ir krasi palielinājusi dolāru emisiju, lai varētu finansēt pretkovida programmas un vīrusa izraisītās krīzes ekonomiskās sekas.      

  

Tavs komentārs par rakstu: