• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Karikatūra par ASV un Ķīnas tirdzniecības karuAmerikāņu gorilla, ķīniešu pūķis un pasaules ekonomikas stikla ēka. Zīmējums no: japantimes.co

Ķīna to sauc par «pasaules vēsturē lielāko tirdzniecības karu»

Piektdien plkst. 7.01 pēc Latvijas laika ir stājušies spēkā jaunie ASV muitas tarifi uz Ķīnas ražojumiem, un Pekinas amatpersonas ir paziņojušas, ka tās ir spiestas īstenot “nepieciešamos pretpasākumus”, reaģējot uz Vašingtonas sākto "lielāko tirdzniecības karu pasaules vēsturē” (šeit).

Ar 25% lielu muitas nodevu ASV ir aplukušas Ķīnas mašīnbūves, elektronikas un augsto tehnoloģiju produktus, kuru kopapjoms sasniedz aptuveni 34 miljardus dolāru.

Ķīnas Ārlietu ministrija piektdien paziņoja, kā tā jau ieviesusi atbildes tarifus ASV precēm, nekavējoties reaģējot uz Vašingtonas noteiktajiem muitas tarifiem Ķīnas ražojumiem.

“Pēc tam, kad ASV aktivizēja muitas tarifus pret Ķīnu, Ķīnas atbildes pasākumi pret ASV nekavējoties stājušies spēkā. Mēs nekad neesam vēlējušies, lai tirdzniecības nesaskaņas pārvēršas tirdzniecības karā. Tirdzniecības karš ir pēdējais, pie kā mēs vēlējāmies nonākt, jo mēs vairākkārt esam teikuši, ka no tirdzniecības kara neviens nebūs ieguvējs,” skaidro ministrija.

Taču tas varētu būt tikai sākums: to Ķīnas preču kopvērtība, kuras ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) draudējis aplikt ar muitas nodevām, varētu sasniegt pat 450 miljardus dolāru jeb faktiski gandrīz visu Savienoto Valstu importu no Ķīnas. Vairāk nekā skaidrs, ka ķīnieši arī turpmāk ar atbildi nekavēsies.

 “Ķīna apsolīja neizdarīt pirmo šāvienu, taču nolūkā aizsargāt valsts pamatintereses un tautas intereses mēs esam spiesti īstenot nepieciešamos pretpasākumus,” teikts Ķīnas Tirdzniecības ministrijas izplatītajā paziņojumā.

Ministrija nav sīkāk paskaidrojusi, kādi varētu būt šie pretpasākumi, izņemot vēršanos ar sūdzību Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO), taču jau iepriekš Pekina norādījusi, ka, atbildot uz Vašingtonas noteiktajām muitas nodevām uz Ķīnas precēm miljardiem dolāru vērtībā, ar jauniem tarifiem līdzvērtīgā apmērā tiks apliktas arī ASV preces.

Ķīna arī brīdinājusi, ka ASV rīcība var novest pie “globālā tirgus satricinājuma”.

Tramps gadiem kritizējis Pekinu par, kā viņš pats dēvē, negodīgu ekonomisku attieksmi pret ASV attiecībā uz tirdzniecību, Savienoto Valstu preču ārējās tirdzniecības bilancei ar Ķīnu pērn sasniedzot 375,2 miljardu dolāru deficītu, kas bija rekordaugsts līmenis. ASV amatpersonas apsūdz Ķīnu par tās rūpniecības dominances būvēšanu ar Amerikas tehnoloģisko kompetenču zagšanu, izmantojot kiberzādzības, intelektuālā īpašumu piespiedu pārvietošanu un valsts atbalstītiem uzņēmumu pārņemšanas darījumiem.

Savukārt Ķīna uzskata, ka valsts ekonomika, vairāk koncentrējoties uz iekšzemes pieprasījumu un samazinot atkarību no eksporta, spēs pārdzīvot šos nemierīgos laikus. Ķīnas centrālā banka piektdien norādīja, ka pirmajiem triecieniem uz Ķīnas ekonomiku būs “vien ierobežota ietekme”.

Tavs komentārs par rakstu: