• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete laista sausu laukuTas nav kovids. Tā ir neraža. Foto: Khaula Jamil/OxfamAUS

Klāt globālā pārtikas krīze!

Pasaulē iestājas nebijusi pārtikas krīze. ANO Vispasaules pārtikas programmas (UN World Food Programme) speciālisti brīdina, ka jau 2021. gads cīņā pret badu būs bēdīgs. Taču nākamgad gaidāmas pārtikas kolīzijas kuras ietekmēs ne tikai trešās pasaules, bet arī ekonomiski attīstītākās labklājības valstis.

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Šā gada maijā tika publicēts kārtējais Globālais ziņojums par pārtikas krīzēm 2021. gadā (The Global Report on Food Crises 2021). Tajā atkārtoti tika uzsvērta nepieciešamība visā pasaulē organizēt “iekļaujošas un ilgtspējīgas pārtikas sistēmas”. Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs (António Guterres) ziņojumu raksturoja kā “drūmu”, jo kovidlaikos radies “šokējoši daudz cilvēku, kuriem izmisīgi nepieciešama pārtika un labs uzturs”. Guterešs skaidro, ka situācijas galvenie iemesli ir “klimata traucējumi un ekonomiskiem satricinājumiem, ko saasināja “Covid-19” pandēmija.”

Taču teikt, ka kaut kas tāds ir pilnīgi negaidīts, būtu liekulība. Jau 2020. gada sākumā – tātad pirms vairā nekā pusotra gada – Starptautiskā valūtas fonda (SVF, International Мonetary Fund) izpilddirektore Kristalina Ivanova Georgijeva-Kinova (Кристалина Иванова Георгиева-Кинова) izteica brīdinošu (varam uzskatīt, ka pat apsteidzošu) prognozi (InfoTOP.lv – šeit) par to, ka pasauli gaida ļaunākā ekonomikas lejupslīde kopš Lielās depresijas (The Great Depression, 1929-1939). Tiesa, SVF vadītāja, kā tagad izrādās, bija pārlieku optimistiska, jo pieļāva, ka kovidkrīze varētu beigties 2020. gada nogalē. Taču viņa norādīja, ka ““Covid-19” zibens ātrumā ir sagrāvis mūsu sociālo un ekonomisko kārtību tādos mērogos, kādu nav mūsu atmiņā.” Šī atziņa gan ir izrādījusies precīza un šobrīd saasinās arvien vairāk.

Neveiksmīgā cīņa pret globālo pandēmiju turpina milzu ātrumā aprīt resursus, kuri līdz šim tika izmantoti arī pārtikas problēmu risināšanai. Tāpēc eksperti bažījas, ka jau tuvākajā laikā pārtikas produktu sāks trūkt arī valstīs, kuras līdz šim šāda nelaime nav piemeklējusi.

Un runa ir ne tikai par svarīgāko pārtikas produktu cenām, bet gan par to esību kā tādu.

Tavs komentārs par rakstu: