• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vīrs ar mapīti "Ziedojumi valstij"Divas partijas - ZZS un "Rīcības partija" - faktiski ir ziedojušas naudu valsts budžetam. Foto: Lita Krone/LETA

KNAB izpētījis aizpērnos ziedojumus. Sodītas ZZS, «Vienotība» un «Rīcības partija»

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izpētījis partiju 2016. gada grāmatvedību un konstatējis, ka divas partijas aizpērn saņēmušas nelikumīgus ziedojumus par kopējo summu 33 223 eiro.

Ņemot vērā pārbaužu rezultātus, KNAB priekšnieks pieņēmis trīs lēmumus par 2016.gadā pretlikumīgu saņemto ziedojumu “atmaksu” valsts budžetā 33 223 eiro apmērā. Valsts budžetā 15 340 eiro uzdots “atmaksāt” “Rīcības partijai”, bet 17 883 eiro – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kas biroja lēmumu jau ir izpildījusi.

Visos gadījumos ziedojumi bijuši veikti no likumā neatļauta finansēšanas avota, proti, no ienākumiem, kurus persona nav guvusi tajā pašā vai iepriekšējos divos gados, kas neatbilst Politisko organizāciju finansēšanas likumam.

InfoTOP.lv pauž izbrīnu par likumā un KNAB lietoto darbības vārdu “atmaksāt”: latviešu valodā tas parasti tiek izmantots divās nozīmēs: 1) atdot atpakaļ naudu, tam, kas to ir iedevis; 2) atriebties.

Ne jau valsts ir nelikumīgi ziedojusi šīm partijām. Tātad – vai partijas valstij “atriebjas”, iemaksājot nelikumīgi ziedotās summas ekvivalentu valsts budžetā?   

Pārbaudot 407 politisko partiju ziedojumu sarakstus 2016. gadā, KNAB konstatējis Politisko organizāciju finansēšanas likuma pārkāpumus, partijām neievērojot šo sarakstu iesniegšanas kārtību. Par to 15 gadījumos politiskās partijas ir sauktas pie administratīvās atbildības un tām uzlikti naudas sodi kopsummā 130 eiro apmērā (tātad vidēji 8,67 eiro par vienu pārkāpumu!).

Sodītās partijas ir Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, Latvijas Krievu savienība un Jaunā konservatīvā partija. Tās šos “milzu” odus jau ir samaksājušas. Savukārt partijai “Vienotība” ir izteikts mutvārdu aizrādījums.

Vēl desmit gadījumos ir pieņemti lēmumi neuzsākt administratīvo pārkāpumu lietvedību maznozīmīguma dēļ.

2016. gadā publicēta un pārbaudīta informācija par politisko partiju un to apvienību 1087 saņemtajiem ziedojumiem par kopējo summu 779 953 eiro. Pārbaudīta arī informācija par partiju saņemtajām iestāšanās naudām un biedru naudām 2016. gadā, kuru kopējā summa bija 350 005 eiro.

KNAB norāda, ka 2016. gadā valsts finansējumu kopumā 576 980 eiro apmērā saņēma sešas politiskās partijas: Latvijas Reģionu apvienība, Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, “No sirds Latvijai”, “Vienotība”, “Saskaņa” un ZZS.

KNAB atgādina, ka, pabeidzot 2014. gada Saeimas vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju pārbaudes, 2015. gada maijā pieņemts lēmums administratīvā pārkāpuma lietā, ar kuru “Vienotība” ir sodīta par deklarācijā nenorādītiem darījumiem vai saņemtiem ziedojumiem 57 142 eiro apmērā un priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegšanu par 41 779 eiro. Pēc lēmuma stāšanās spēkā KNAB priekšnieks pieņēma lēmumu par valsts budžeta finansējuma izmaksas pārtraukšanu “Vienotība” laika periodā no 2016. gada 15. oktobra līdz 2018. gada 15. oktobrim. Ņemot to vērā, “Vienotībai” 2016. gadā netika izmaksāts valsts budžeta finansējums 35 417 eiro apmērā.

Tavs komentārs par rakstu: