• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Tukša KNAB vesteKNAB veste. Tukša. Foto: LETA

KNAB: partijas finansiāli ir grēkojušas. Vissmagāk – «Latvijas Attīstībai» un ZZS

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informē: politisko spēku iesniegto deklarāciju un priekšvēlēšanu aģitācijas pārbaudēs konstatēts, ka partijas vēlēšanu izdevumos nav norādījušas 80 592 eiro, bet neatļautos ziedojumos saņēmušas 37 857 eiro.

Pagājušajā gadā pašvaldību vēlēšanu izdevumos partijas kopumā oficiāli izlietojušas 2,7 miljonus eiro. Aptuveni puse tērēta par reklāmas izvietošanu. Lielākie reklāmas izdevumi bijuši par reklāmu komerciālajā radio, laikrakstos, žurnālos un citos periodiskajos izdevumos, kā arī par reklāmu telpās un publiskās vietās.

KNAB konstatējis, ka 19 partijas un to apvienības deklarācijā norādījušas nepatiesas ziņas, kopumā nenorādot finanšu līdzekļus 80 592 eiro apmērā. Lielāko summu jeb 34 394 eiro deklarācijā nebija norādījusi partija “Latvijas attīstībai”.

Starp minētajiem 19 politiskajiem spēkiem ir tādi kā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), Latvijas Zemnieku savienība, Latvijas Zaļā partija, “Vienotība”, Latvijas Reģionu Apvienība, Jaunā konservatīvā partija, “Saskaņa”, kā arī nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (NA).

KNAB atklājis, ka sešas partijas pieņēmušas neatļautus ziedojumus no juridiskām personām kopsummā par 37 857 eiro, un blēžu vidū ir arī koalīcijas partijas ZZS un NA. Šie ziedojumi partijām būs jāiemaksā valsts budžetā.

Piemēram ZZS ir pieņēmusi neatļautu 5700 eiro ziedojumu no juridiskas personas par reklāmas izvietošanu publiskās vietās, kā arī nav norādījusi izdevumus par reklāmas izvietošanu publiskās vietās, turklāt attiecībā uz ZZS nav ievērota priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu noformēšanas kārtība. 5700 eiro lielo ziedojumu ZZS jau ir iemaksājusi valsts budžetā.

Izvērtējot partiju pārkāpumus, KNAB konstatējis, ka likuma prasības kopumā ir pārkāpušas 38 partijas. Trim no tām lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā netika sākta pārkāpuma maznozīmīguma dēļ. Par vienu partiju lēmuma pieņemšanai lieta nosūtīta tiesai, četrām partijām tika izteikti mutvārdu aizrādījumi, savukārt 30 partijām piemēroti administratīvie naudas sodi kopumā 7610 eiro apmērā.

Tavs komentārs par rakstu: