• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Juris un Zaiga PūcesJuris un Zaiga Pūces var justies droši - KNAB ievēro "saudzēšanas laiku". Foto no: puaro.lv

KNAB Pūcēm ieviesis «saudzēšanas laiku». Vai to darīs arī vēlētāji?

Savulaik rakstīju, ka Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojam (KNAB) ir tik zems lietderības koeficients un tik augstas vienas lietas izmeklēšanas izmaksas (2017. gadā – gandrīz 286 926 eiro par vienu kriminālprocesu, un šaubos, vai tagad izmeklēšana šajā kantorī ir kļuvusi lētāka!), ka loģiski domājošam cilvēkam lietderīgāk šķiet šo kantori likvidēt nost! Bet pēc Pūču lietas ir skaidrs, ka valdošajai koalīcijai KNAB ir ļoti derīga mantiņa savu pakaļu piesegšanai.   

Dzintars Zaļūksnis   

Lietā par pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” maksas autostāvvietas mēneša abonementu izmantošanu KNAB ir piemērojis “70 līdz 700 eiro” naudas sodus bijušajam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem iz partijas “Attīstībai/PAR!”, bijušajam Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājam Edvīnam Balševicam un bijušajam Rīgas domes deputātam Andrim Bačkuram. Šajā mahinācijā iesaistītā Pūces dzīvesbiedre Zaiga (kuru valdošā koalīcija 2019. gada beigās iecēla itin saulainajā Sabiedrības integrācijas fonda vadītājas amatā)  ir tikusi cauri sausā. Vai bargais KNABs viņas virzienā vismaz pirkstiņu ir pakratījis? Neredzēju, nezinu. Nekas par to neliecina.  

Veicot pārbaudi šajā lietā, KNAB esot konstatējis, ka trijotne – Pūce, Balševics un Bačkurs – nav ievērojusi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” noteiktos ierobežojumus un aizliegumus. Proti, Rīgas domes amatpersonas Balševics un Bačkurs nodevušas trešajai amatpersonai – savam faktiskajam priekšniekam un vēl faktiskākajam radītājam ministram Pūcem – bezatlīdzības izmantošanai Rīgas domei piederošu mantu. Pārkāpums, tā teikt, ir uz sejas.

Oj oj oj! – nu ir bargi noelsies KNABs. Nu kā tā var, nu kā tā var! – vēl bargāk ir ierūcies KNABs –, un Pūces rīcību, pieņemot/pieprasot prettiesisku dāvanu, notaksējis nevis par koruptīvu darbību, bet gan par administratīvu pārkāpumu, un piemērojis naudas sodus. Piemēram, Pūcem par šito pigoru nāksies šķirties no veseliem 400 eiro (tā ir neoficiāla informācija, jo KNAB savējos nenodod) – krietni mazākas summas, nekā būtu nācies maksāt par viena mēneša dāvanu, ja viss būtu noticis godīgi un atbilstoši vienkāršam pajolītim paredzētām taksēm.

Pūces mānīšanos, stāstot tautai pasaciņas, ka viņš nevienam neko neesot prasījis, KNAB nav kvalificējis nekā. Tā tam arī jābūt, tāda panta Krimināllikumā nav, un par politiski pareizu melošanu nav paredzēts arī administratīvais sods.

Teorētiski Pūcem un viņa partijai “Attīstībai/PAR!” sods par meliem būtu jāsaņem no vēlētājiem. Taču latvju vēlētāji pret savējiem mēdz būt vēl iecietīgāki nekā KNAB.

Tavs komentārs par rakstu: