• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Elektrības vadu mudžeklisPat ja jums tas liekas viens liels mudžeklis, labāk ar to tikt skaidrībā. Foto no Indijas: thealternative.in

Ko vainot, ja jums nepatīk rēķināt? jeb «Latvenergo» «slauc pa vecam»

Pateicoties Kārlim Šadurskim un viņa garīgajiem priekštečiem, Latvijas izglītības sistēma arvien vairāk attālinās no mīlestības pret “visu zinātņu zinātni” matemātiku. Tiem, kas uzskata, ka “jūsu nauda ir mana nauda”, to arī vajag. To apliecina mērenā jezga, kas sacelta ap AS “Latvenergo” zīmola “Elektrum” paziņojumu par jauniem tarifiem.

Dzintars Zaļūksnis

Patērētāji visā pasaulē dalās divās grupās: pirmā ir gatava ar kalkulatoru rokā pētīt, kas ir izdevīgāk, vai piedāvātās “atlaides” patiešām arī ir atlaides. Otrā neko rēķināt negrib, paļaujoties uz iedomātu “godaprātu”, kurš it kā piemītot tiem, kas ar prieku iekasē no mums naudiņu par saviem pakalpojumiem. Otrajā grupā ietilpst, šķiet, vairāk nekā 90% Latvijas patērētāju, un tas, būsim godīgi, ir pavisam “nekapitālistisks” skaitlis.

Domājams, tieši pateicoties otrās grupas patērētājiem valstij piederošā AS “Latvenergo” ir Baltijas reģiona pelnošākais uzņēmums – pērn koncerna (kurā, protams, ietilpst arī zīmols “Elektrum”) gūtā peļņa bija gandrīz trešdaļmiljards – 322,2 miljoni eiro. Koncerna neto apgrozījums pērn bijis 925,6 miljoni eiro, un tas ir par kripatu mazāk nekā 2016. gadā. Turpretim koncerna peļņa – salīdzinot ar 2016. gadu – pērn palielinājusies gandrīz 2,5 reizes (šeit)!   

Par spīti tam elektrības dedzinātāji paliek uzticīgi tieši “Latvenergo”, un tas jau robežojas ar kolektīvo vājprātu.

Tāpēc nevajadzētu brīnīties, ka uzņēmums, kurš pērn no katra Latvijas iedzīvotāja, zīdaiņus ieskaitot, ir nopelnījis 164 eiro, no nākamā gada 1. janvāra – tieši kā tas bija ierasts “vecajos labajos” padomju laikos – otrajai patērētāju grupai palielina elektroenerģijas rēķinus par 15%, t.i., 1,70-3,50 un vairāk eiro mēnesī. Iemesls, redz, esot šogad “Nord Pool Spot” biržā krasi cēlušās elektroenerģijas cenas.    

Tātad. Zīmola “Elektrum” klientiem, kuri izvēlējušies fiksēto cenu, no 2019. gada 1. janvāra rēķini par elektroenerģiju pieaugs par 15%. Kāpēc? Tāpēc ka tie, kas ir “peldējuši” līdz ar cenu svārstībām biržā, starpību jau ir apmaksājuši un turpinās apmaksāt arī tad, kad elektroenerģijas cena biržā kritīs (un tā, visdrīzāk, stipri samazināsies jau pavasarī, kad Zviedrijas upes sāks ražot vairāk enerģijas).

Bet par patērētāju slinkumu pašlaik rokas var berzēt “Latvenergo” konkurenti, kuri savās skavās noteikti var gaidīt “Elektrum” klientu nervozāko daļu: tie, kas nemēdz neko rēķināt, ļoti sāpīgi uztver jebkuru cenu pieaugumu, momentā aizmirstot, ka vairākus gadus pēc kārtas ir valdījusi stabilitāte. Ja jūs jūtaties “piešņākts” (un, raugoties uz “Latvenergo” pērno peļņu, šādai sajūtai ir pamats), izvēle ir itin solīda.  

Igaunijas elektroenerģijas ražotāja "Eesti Energia" meitasuzņēmuma Latvijā SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers atzīst, ka “elektroenerģijas tirgū cenas mainās katru stundu”. “Mēs cenas nepaziņojam vienreiz gadā, mēs tās nosakām atbilstoši tirgus situācijai. Izmaiņas tieši no 1. janvāra izklausās pēc kādas vecmodīgas metodes,” varenajam konkurentam “iekniebj” Bethers.

Arī “Lattelecom” elektroenerģijas zīmola “tet” (šis zīmols, kā zināms, pavasarī pārtaps par visa “Lattelecom” apzīmējumu) vadītājs Artūrs Pielēns-Pelēns norāda, ka 92% “tet” klientu ir izvēlējušies kādu no biržas elektrības cenai piesaistītajiem tarifiem – tie paredz, ka klients par mēnesī iztērēto elektrību maksā atbilstoši elektroenerģijas biržas cenām. Bet fiksētais pakalpojums 2019. gadā saglabās tādu pašu cenu kā pašreiz – 51 eiro par megavatstundu (MWh) bez PVN, kas ir 0,051 eiro par kWh.

Vēl viena elektroenerģijas piegādātāja – uzņēmuma “Baltcom” – mārketinga vadītāja Ieva Čerņajeva stāsta, ka no nākamā gada “Battcom” savus elektroenerģijas tarifus mainīt neplāno. Pēdējās tarifu izmaiņas “Baltcom” klientiem notikušas šā gada septembrī, tarifus palielinot par 23,6%, un attiecīgi “Baltcom” elektroenerģijas klientiem gala cena pieaugusi par aptuveni 10% un palaik ir 0,05617 eiro par kWh bez PVN.

Visbeidzot, aplūkojot “Latvenergo” klientu struktūru, redzam, ka apmēram 80 000 no tiem ir aizsargātie lietotāji, kuriem tarifs paliek līdzšinējais. Viņiem tātad nav par ko uztraukties. Pārējiem “elektrības ēdājiem” gan būs jāpalauza galva: rēķina pieauguma apmēru ietekmēs pieslēguma jauda un patērētais elektroenerģijas apmērs – jo vairāk jūs tērējat, jo proporcionāli lielāks būs tarifa palielinājums. Piemēram “Elektrum” klientiem, kas ik mēnesi patērē līdz 100 kWh elektroenerģijas, ikmēneša rēķins augs ne vairāk, kā par 1,70 eiro. Ja patēriņš ir 100-200 kWh, rēķins palielināsies par aptuveni 3,5 eiro mēnesī. Proporcionāli lielāks pieaugums jāgaida mājsaimniecībām ar patēriņu 300, 400... 900 un vairāk kWh mēnesī.

Varbūt tiešām pienācis laiks ņemt rokā kalkulatoru un sākt rēķināt? Tas ir vairāk atkarīgs nevis no čakluma vai attieksmes pret matemātiku, bet gan no nervu sistēmas stabilitātes. Jo cenas biržā allaž svārstīsies, un visa tā padarīšana ar rēķināšanu būs viena vienīga veiksmes spēle gan tiem, kas rēķina, gan tiem, kam rēķini netīk. Tomēr pirmo priekšrocība būs tāda, ka viņi sapratīs, kas notiek.

1 Komentāri


 1. Rasma
  2018-11-17

  Latvija var visu ,var rekinus prasit lielakus ,augsejais slanisvar lielas naudas sanemt ,,,vai tiesam tie kas vel dzivo Latvija ir pedejie mulki ,vai cilveki kas pelnijusi uzslavu dzivodami te!

Tavs komentārs par rakstu: