• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Ierēdnis ar paplānu portfelītiIerēdnis un viņa maciņš. Ilustratīvs attēls no: Getty Images

Koalīcija atklāj savu īsto prioritāti – činavnieku algu paaugstināšanu

Visas runas, kas līdz šim bijušas par valdības “prioritātēm” ir izrādījies “dūmu aizsegs” reālajai un visupārākajai prioritātei, kam bez vārda runas ir “atrasts” nepieciešamais finansējums – proti, Ministru prezidents Māris Kučinskis ir paziņojis, ka tiks palielināts Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja atalgojums un, izmantojot šo fonu, darījis zināmu, ka, apejot šīs pašas koalīcijas savulaik ar likumu noteiktos ierobežojumus algām valsts sektorā, ministrijās algas visiem tiks paaugstinātas par 5%, bet VID – vēl vairāk.

Dzintars Zaļūksnis

Lai likuma pārkāpums neizskatītos tik bezkaunīgs, Kučinskis to ir nosaucis par “pilotprojektu”.

Par ko tad īsti ir vienojusies visuvarenā koalīcija? Kučinska partijas biedrene, tikpat zaļā un zemnieciskā finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola skaidro: paredzēts, ka VID ģenerāldirektora amatalga būs 4030 eiro “ar iespēju par kvalitatīvu darbu saņemt piemaksas 60% apmērā no mēneša atalgojuma”. Latviešu valodā tas nozīmē, ka VID ģenerāldirektora alga būs 6448 eiro mēnesī, bet šādu summu bez izdomājumiem par ikmēneša “piemaksām” Reizniecei-Ozolai acīmredzot ir bijis kauns nosaukt.

Kučinskis žurnālistiem ir apsolījis, ka VID vadītāja amatam tiks rīkots konkurss, bet vai kāds šaubās, ka šādos apstākļos konkursā uzvarēs koalīcijai lojāls kandidāts jeb vēl kāda koļegova? Taču interesantākais ir tas, ko premjerministrs ir paudis sava paziņojuma noslēgumā, kad visas godātās publikas uzmanību jau aizņēmuši nākamā VID priekšnieka algas cipari. Proti, “uzklausot Valsts kancelejas piedāvājumu” algu reformai valsts pārvaldē, koalīcija ir vienojusies, ka “kompleksu pieeju var veikt tikai 2017. gadā, izskatot visas liekās funkcijas un atrodot rezerves, lai to ieviestu kopumā no 2018. gada”. Aiz šā visai sarežģītā eifēmisma, protams, plāni vēlākais nākamā gada sākumā palielināt algas činavniekiem, turklāt visiem.

Sākumā (acīmredzot jau šogad!) “kā pilotprojekts” tikšot “paredzēta atlīdzības palielināšanas iespēja” tikai VID. Pusgada laikā šis projekts tikšot “izskatīts un nomonitorēts”, lai varētu izdarīt secinājumus. Tomēr – sic! –, ņemot vērā speciālistu trūkumu, koalīcija ir vienojusies “dot vadītājiem iespējas 5% robežā piemaksāt “atslēgas darbiniekiem” ministrijās”.

Tas esot jādara uz “līdzekļu ietaupījumu rēķina”, skaidro Kučinskis, bet tik “svētam” mērķim nauda ministrijām atradīsies – nupat pavasarī finanšu ministrija taču tām atstāja visu “atrasto” taukumiņa naudu, ko ierēdņiem bija izdevies iemānīt savā budžetā par spīti sīkstulības pasākumiem, kas attiecas, piemēram, uz veselības aprūpi, demogrāfiju, izglītību, sociālo sistēmu. Manuprāt, tas liecina, ka īsi pēc stāšanās amatā izteiktais Kučinska norādījums par algu paaugstināšanu valsts pārvaldē (lasiet šeit) visu šo laiku ir bijusi slēpta, bet nesatricināma valdības prioritāte.   

“Liela konceptuāla ziņa ir tā, ka kopumā algu reformas mēs netaisīsim, jo vajadzīgs lielāks sagatavošanas posms,” mierina valdības vadītājs, patiesībā atzīdams, ka koalīcija pat negrasās grozīt likumus, lai vispārējo činavnieku algu paaugstināšanu legalizētu. Kādēļ gan, ja ir attiecīga “politiskā griba” un viss “valdnieka galms” čakli strādā, lai to īstenotu?

Nelaime tā, ka tas tiek darīts, pilnīgi ignorējot vēlētāju, nodokļu maksātāju un citu “trešās šķiras pilsoņu” intereses.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

1 Komentāri


 1. krams
  2016-09-02

  Ko lai dara , ka pie varas ir neuzvaramie. Matemātika šeit ir vienkārša. 300000 tūkstoši ierēdņu, katrā ierēdņa ģimenē vidēji 2 cilvēki un tas kopsummā jau rada 600000 tūkstošus! Vēl ir bars pietuvināto un piekārtoto! Tāpēc viņi ir neuzvarami!

Tavs komentārs par rakstu: