• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Veca sieviete ubago uz ielasKamēr gaidām, kad ierunāsies Saeimas deputātu sirdsapziņa... Foto no: economywatch.com

Koalīcija, redz, rīkošot «diskusiju», vai kāds grib mantot pensiju uzkrājumu

Gatavojoties 13. Saeimas vēlēšanām, koalīcijas trejpartijas iespēlējušas lētticīgajai publikai kārtējo feiku. Tās, lūk, nevarot saprast, ko cilvēki gribētu darīt ar saviem pensijas uzkrājumiem, tāpēc rīkošot riktīgu diskusiju. Tā viš i! – strīdoties pienāks un paies vēlēšanas, un tad jau visu “diskusiju” varēs mierīgu prātu uzkārt uz nagliņas.

Dzintars Zaļūksnis

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir “konceptuāli atbalstījusi pieeju” (ievērojiet – nevis likumprojektu, bet tikai mistisku, nevienā dokumentā neparedzētu zvēriņu pieeja), kas paredzēšot cilvēkam izvēles tiesības, ko viņa nāves gadījumā darīt ar uzkrāto valsts fondēto pensiju shēmas jeb 2. pensijas līmeņa kapitālu. Nupat, kad bija runa, vai atdot atraitnim viņa priekšlaikus aizgājušā dzīvesbiedra uzkrājumus, šī pati koalīcija dziļā vienprātībā nolēma nevis ļaut atlikumu mantot, bet gan izmaksāt atraitnim PABALSTU. Tagad, redz, notikšot plaša vāvuļošana! 

Konkrēts priekšlikums vēl tikšot sagatavots, taču “Vienotības” gaišākie prāti Jāņa Reira un viņa vadītās  Labklājības ministrijas personā akurāt pirms vēlēšanām ļaus publikai pašūmēties ap to, ka kādreiz nākotnē varētu ļaut (bet varētu arī neļaut vai vispār aizmirst) cilvēkam darbspējīgā vecumā izvēlēties, vai pēc viņa aiziešanas mūžībā 2. līmeņa pensijas kapitāls tiks mantots, vai varbūt tas tiks pieskaitīts viņa norādīto labuma guvēju pensijas kapitālam, vai arī tiks ieskaitīts speciālajā budžetā ko gādīgā valsts izmantos, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju.

Koalīcijas politiķi atzīst, ka ideja vēl pavisam “jēla” – vai un kad šādu sistēmu ieviest, vēl tikšot spriests. Nu, ja,– lai nav problēmu pēc tam visiem pajoliņiem, kas par mums nobalsoja, aizrādīt, sak, mēs taču teicām, ka “tiks spriests”. Tika jau arī! Tiesa gan, kaut kur ir “gaisā pakārts” pilnīgi nevienam nesaistošs termiņš – 2020. gads (tas tak pavisam tuvu, mī un žē!). Uz nākamo gadu solīt laikam sirdsapziņa neļāva, tāpēc tiek apgalvots, ka 2019. gadā varētu vēl nebūt pieejama “nepieciešamā sistēma”. Bet savas domas par ieviešanas gadu nevienam izteikt nav liegts!

Un pēdējais: kāpēc pensiju uzkrājuma jautājums vispār ir pacelts? Tas redzams ar neapbruņotu aci: iniciatīva par iespēju mantot otrā pensiju līmeņa uzkrājumus pilnīgi bezzobainajā švunkas nolaišanas portālā Manabalss.lv savākusi vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju parakstu. Parasti tas neko nenozīmē, bet šoreiz inciatīvas autore ir ieguldījumu pārvaldes sabiedrība “Indexo”, kas pieder “Swedbank”. Un bankas inciatīvu koalīcijas politiķiem bail “noairēt” rupji un bez nekādas elegances.

Tāpēc arī šī ākstīšanās ar “diskusiju”.

Tavs komentārs par rakstu: