• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēks ar krustu rokā zem ūdensIr lietas, kuras notiek tikai tad, ja mēs tām sekojam. Foto: Reuters/Scanpix

Koalīcijas partijas izkar jaunu priekšvēšanu plakātu: «Še tev, tantiņ, Ziemassvētki!»

Blakus nekritiskam vēlētājam jau “iebarotajām” tēmām – “oligarhiem”, “čekas maisiem”, latviešu valodai krievu skolās,  makroekonomiskajiem murgiem – koalīcijas trejpartijas ir izkārušas jaunu “priekšvēlēšanu plakātu” – ilūziju par to, ka pareizticīgo Ziemassvētki varētu kļūt par svinamo dienu.

Dzintars Zaļūksnis    

Acīmredzot, lai apmāns nebūtu tik uzkrītošs, ar nelielu balsu vairākumu Saeima pirmajā lasījumā ir atbalstījusi likumprojektu, kas paredz pareizticīgo Ziemassvētkus 7. janvārī noteikt par brīvdienu. Tas ir reveranss vairākiem simtiem tūkstošu pareizticīgo, kuri nepavisam nav tikai krievi. Interesanti, ka šis likumprojekts Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai (kuru, starp citu, vada pašpasludinātās nacionālās apvienības pārstāve Inese Laizāne) tika nodots sensenos laikos – 2014. gada decembrī. Parlaments jau vairākkārt līdzīgas ieceres ir noraidījis, un arī šoreiz atbildīgā komisija to neatbalstīja. Kas tad nu, jūs jautāsiet, vai tiešām “deputāti nākuši pie prāta” vai, tieši otrādi, “galīgi nojūgušies”?

Esmu pārliecināts, ka ne viens, ne otrs. Jo galu galā likumprojekts tiks noraidīts arī šoreiz.

Ne jau velti saeimieši ir vienojušies, ka priekšlikumus uz otro lasījumu šim likumprojektam var iesniegt līdz 5. oktobrim. Ļoti zīmīgs datums – tā ir diena pirms 13. Saeimas vēlēšanām. 12. Saeima strādās vēl aptuveni mēnesi pēc tam.

Un tai būs trīs ļoti elastīgi izmantojamas pamatiespējas: 1) vienkārši “aizmirst” par likumprojekta otro lasījumu nevaļas dēļ – noteikti nebūs grūti pārliecināt godāto publiku (ja tā vispār vaicās), ka ir “svarīgākas darīšanas”; 2) atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā – visdrīzāk, tas notiks gadījumā, ja 13. Saeimas sastāvs, kuram šo likumprojektu būs jāpieņem galīgajā lasījumā, būs “neparasts”; 3) noraidīt likumprojektu, tādejādi “noraujot” savu laiku nokalpojušu aģitācijas plakātu. Tas, protams, notiks, ja “viss būs kārtībā”, t.i., 13. Saeima daudz neatšķirsies no pašreizējās.   

Ja atšķirsies, var notikt visādi brīnumi. Taču tas nekādā ziņā nebūs valdošās koalīcijas nopelns. Tiesa, lētticīgākie vēlētāji jau būs savaņģoti un to droši vien pat nepamanīs.

Tavs komentārs par rakstu: