• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Reizniece-Ozola un BergmanisReizniece-Ozola aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim: neuztraucies, tavām spēļmantiņām naudas pietiks! Foto: LETA

Koalīcijas «troika»: solītais «kritīs makā» tikai činavniekiem

Valdošo partiju “troika” marksistiski brigmaniskās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) vadībā ir skaidri parādījusi, ka tās galvenā rūpe ir valsts pārvaldes činavnieku labklājība (skat., piemēram, šeit). Tāpēc iesaku tālāko tekstu salīdzināt ar 81 miljonu eiro (šeit), ko finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola 2016. gadā “atrada” valsts iestāžu un ministriju darbinieku prēmēšanai un algu piemaksām.

Dzintars Zaļūksnis   

Pērn dāsnā prēmēšana nodokļu “apēdāju” sektorā turpinājās (šeit), un nekas neliecina, ka būtu izbeigta arī šogad. Tagad – varu saderēt, ne jau bez tās pašas Danas ziņas – publiskajā telpā parādās ziņas, ka skolotājiem, mediķiem, tiesnešiem, prokuroriem valdības solījumi palielināt algas var arī “nekrist makā”. Lai visām šīm “kategorijām” algu pieaugumu nodrošinātu, valsts budžetā papildus vajagot vairāk nekā 143 miljonus eiro. Tas ir, pusotra gada prēmijas, kas izmaksātas činavniekiem.

Skaidrs, ka šādos apstākļos sākas runas par to, ka “ne tikai nav naudas papildu izdevumiem, bet var nākties mazināt pašreizējos tēriņus”. Taču šīs runas skan “pa krūmiem”, jo nevienai “troikas” amatpersonai nepietiek dūšas ko tādu atklāti pateikt pusotru mēnesi pirms Saeimas vēlēšanām.

Mediķiem, skolotājiem un tieslietu jomā strādājošajiem lielākas algas valdība solīja gan pērn, veidojot šā gada valsts budžetu, gan iepriekš, gan perspektīvā. Par algu pieauguma plāniem, kas paredz noteiktu palielinājumu ne vien 2018. gadā, bet arī turpmāk, ministrijas parakstīja vienošanos ar profesionālajām arodbiedrībām, bet algu pieauguma grafikus apstiprināja valdībā. Kā parasti, gan solījumi, gan grafiki nav bijuši vērtīgāki par izēstu konfekšu papīrīšiem. Tāpat kā vairāki Satversmes tiesas spriedumi – piemēram, par tiesnešu algām vai taisnīgu virsstundu apmaksu mediķiem. Lai gan budžetu valdība plāno trim gadiem uz priekšu, finansējumu algu palielināšanai pērnruden ieplānoja tikai šim. Un jau agrā pavasarī, tūlīt pēc “frontālā uzbrukuma” čaulas kompānijām, Finansu ministrija sāka vāvuļot par “negatīvu fiskālo telpu”. Tajā brīdī daudzmaz uzmanīgam “politikas vērotājam” tapa skaidrs, ka turpmāk lielākas algas var gaidīt tikai paši politiķi un viņiem uzticamie činavnieki.

Vislielākā summa – 103,6 miljoni eiro – nākamā gada valsts budžetā vajadzīga ministres Andas Čakšas nupat solītajai mediķu algu palielināšanai. Tieslietu ministrija prokuroru, tiesnešu un tiesu sistēmas darbinieku algām prasa 30,6 miljonus, savukārt Izglītības un zinātnes ministrija – deviņus.

Turklāt trīs miljoni eiro no šiem ir vajadzīgi pat ne algu palielināšanai, bet pašreizējā līmeņa saglabāšanai! Uz cik saderam, ka drīzāk notiks šo nozaru darbinieku algu samazināšana (nu, nedaudz, par dažiem eiro...) nekā “troika” riskēs pāris mēnešus neizmaksāt prēmijas savam uzticamākajam elektorātam – činavniekiem!    

Finanšu ministrijai, skaidrs, naudas pietrūkst un, kā apgalvo Reizniece-Ozola, “jauni tēriņi nav iespējami, ja vien nesamazina pašreizējos”. Savukārt Fiskālās disciplīnas padome (FDP) jau velk no atvilktnes ārā Dombrovsku Valda hrestomātisko “konsolidāciju”:  “Mēs skatāmies uz to gluži otrādi – mums vajadzēs konsolidēt budžetu – tātad mazināt viņu daudzās sfērās (..) Es ļoti labi saprotu vēlmes, es labi saprotu, ka mēs gatavojamies vēlēšanām, ka visi grib saglabāt optimismu par lietām, kuras būs pēc vēšanām. Bet diemžēl nāksies veikt ļoti smagus politiskus lēmumus jau pēc vēlēšanām, jo līdzekļu apjoms nebūs tik liels, kā tas tika prognozēts līdz šim,” atzīst FDP priekšsēdētājs Jānis Platais. Tūlīt gan uzsverot – tas neesot tāpēc, ka “šobrīd ekonomikā būtu kādas problēmas”. Vienkārši “prognozes un solījumi nesaskan ar realitāti”.

Tā viņš ir, tā gan! Latvija pašlaik ir vienīgā valsts pasaulē, kuras ekonomikā nav nekādu problēmu. Bet arī naudas nav!

4 Komentāri


 1. MED DARB.ANNA
  2018-08-15

  Ka tad bus ar passvaldibas slimnicam Ka piem ,DOBELES slimnica,? KUr algAS IR PASAS MAZAKAS !!!jO PASI VARDARIT KA GRIB,?

 2. m,paligs!vaira
  2018-08-15

  Taisniba ,,,mazakas vairs nevar but?Un darbs nepadarams!

 3. es
  2018-08-15

  Taisniba! Kurs par to atbild???

 4. Rasma M,PAL,
  2018-08-22

  Kas var smaidit tie smaida un kapec gan NE 1??? lLAI PASTRADA MUSU VIETA PAR MUSU MIMIMALO ,,,VAI TAD SMAIDIS????

Tavs komentārs par rakstu: