• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
VDK darbinieka žetonsKGB rokas ir garas, bet aģenti - mūžīgi. Foto: Depositphotos, tomloel

Koalīciju glābs «čekas maisi»

Kā jūs domājat, kāpēc valdošā partiju troika tā dēvēto “čekas maisu” atvēršanu grasās izsludināt akurāt pusotru dienu pirms 13. Saeimas vēlēšanām? Grūti iedomāties labāku brīdi, lai šos dokumentus izmantotu pašreizējās koalīcijas glābšanai!

Dzintars Zaļūksnis

Pirmkārt, tādejādi faktiski margināls jautājums daudziem pilsoņiem tiks padarīts par izšķirošu “pēdējā brīža izvēlē”. Cik tādu būs – 10%? 15%? 20%? Diezin vai kāds to pašlaik var aprēķināt precīzi, tomēr tādai partijai kā “Vienotība”, kas “maisu jautājumu” ir uzturējusi karstu jau kopš vēlēšanu kampaņas sākuma, tas var izrādīties izšķirošais pakāpiens līdz kārotajiem pieciem procentiem un dalībai koalīcijā arī nākamos četrus gadus.

Otrkārt, vienas pašas piektdienas laikā vēlētāji nemaz nepaspēs apjēgt, KĀDU likumu Saeima ir pieņēmusi un vai tas tiešām nozīmē, ka ir beidzot ir piepildītas tās elektorāta daļas ilgas, kas uzskata, ka bez “maisu atvēršanas” uz zemes nebūs taisnības.

Atbilstoši Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas konceptuāli atbalstītajam Arhīva likuma grozījumu projektam VDK dokumentu pieejamība pētniecībai tiks nodrošināta tikai no 2019. gada 1. maija, kad “maisu” saturs daļēji tikšot publiskots internetā. Zīmīgi, ka par to, kādi tieši dokumenti un kādā termiņā tiks publiskoti, vēl lems darba grupa.

Attiecīgos likuma grozījumus pieņemšot vēl šī, 12. Saeima. Proti, otrajā lasījumā likumprojekts Saeimas sēdē varētu tikt skatīts 20. septembrī, bet galīgajā lasījumā – akurāt 4. oktobrī. Būtībā 12. Saeima likumu var akceptēt pirms vēlēšanām, tomēr spēkā tas stāsies tikai pēc tam, kad to būs parakstījis Valsts prezidents un publicējis “Latvijas Vēstnesis”. Tātad – pēc vēlēšanām.

Taču pilsoni, kas jau berzē rokas, lai parakātos VDK atstātajos mēslos, diezin vai šādas nianses interesēs. Tāpat kā tas, vai “maisi”, kā gribētu viens no savulaik “aizdomās turētajiem” Aleksandrs Kiršteins iz pašpasludinātās nacionālās apvienības, tiek publiskoti “ar pētnieciskiem komentāriem”, vai arī bez tiem.   

Darba grupa pirms otrā lasījuma vēl precizēšot jautājumus, kā formulēt dokumentu publiskošanas mērķi, kādi dokumenti tiks publiskoti, kādā termiņā,– taču priekšvēlēšanu “bumba” visumā jau ir gatava darboties.

Kāda ironija – “čekas maisi” varētu kļūt par politisku “glābšanas vesti” arī bariņam personāžu, kas pavisam noteikti savulaik ir labprātīgi piestaigājuši uz Stūra māju vai intīmā atmosfērā tikušies ar tās darbiniekiem.

Tavs komentārs par rakstu: