• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Krišjānis Kariņš maskā un spogulīK.A.Kariņš: Es ne no kā nebaidos, es esmu divi! Foto no: bnn.lv

Kommarade Kariņ, pirms sākat represijas, atceliet Izglītības likumu!

Nupat rakstīju par to, cik ļoti neatbilst Satversmei Krišjāņa Artura Kariņa valdības gatavotie grozījumi kovidnoteikumos, kuri nevakcinētiem bērniem faktiski atņem tiesības uz pilnvērtīgu izglītību.   

Dzintars Zaļūksnis

Diemžēl izrādās, ka daļa sabiedrības vēl nav apjēgusi, cik dziļa un bīstama ir šī manipulēšana ar mūsu – un tagad jau arī mūsu bērnu un mazbērnu – prātiem. Viens otrs pat ir atļāvies ciniski aizrādīt, ka Latvijas Republikas Satversme, kura nosaka, ka pamatizglītība ir obligāta, nerunā par to, līdz kādam vecumam cilvēkam šī izglītība jāiegūst. Un tiešām, Satversmes 112. pantā nekādi termiņi nav norādīti.

Taču bez Satversmes ir arī tāds Izglītības likums, kurš precizē daudzas lietas, ko tik kompaktā likumā kā Satversme nav iespējams ierakstīt.

Pirmkārt, Izglītības likuma 3.1 panta (1) daļā precizēts, ka cilvēkiem Latvijā ir tiesības iegūt izglītību neatkarīgi no mantiskā un sociālā stāvokļa, rases, tautības, etniskās piederības, dzimuma, reliģiskās un politiskās pārliecības, veselības stāvokļa (tā, lūk! – Dz.Z.), nodarbošanās un dzīvesvietas.

Otrkārt, tā paša panta (3) daļā ir “aizliegts tieši vai netieši radīt personai nelabvēlīgas sekas, ja tā aizstāv savas tiesības nolūkā novērst atšķirīgu attieksmi”.

Treškārt – un maniem skeptiskajiem draugiem tas būtu īpaši liekams aiz auss, Izglītības likuma 4. pants skaidrāk par skaidru nosaka: “Obligāta ir no piecu gadu vecuma bērnu sagatavošana pamatizglītības ieguvei un pamatizglītības iegūšana vai pamatizglītības iegūšanas turpināšana līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai”.

Savukārt tiem, kas uzskata, ka bērna izglītošana ir tikai vecāku pienākums, atgādināšu Izglītības likuma 4.1 pantu: “Valsts veido sistēmu izglītības kvalitātes nodrošināšanai un nosaka izglītības iestāžu, to dibinātāju, valsts un pašvaldību iestāžu tiesības un pienākumus, kā arī atbildību par izglītības kvalitāti.”

Tā ka tie biedri, kas aiz paniskām bailēm no kovida, aiz naida pret nepotētajiem vai kāda cita hipohondriska vai ksenofobiska iemesla dēļ uzskata, ka K.A.Kariņa valdība rīkojas pilnīgā saskaņā ar likumiem un veselo saprātu, smagi kļūdās.

Šaubos, vai K.A.Kariņa lidojošajā silē ir palicis kāds radījums, kuru rūpētu likumu ievērošana. Tomēr Izglītības likums vismaz teorētiski traucēs segregācijai un uz tās balstītajām represijām. Šobrīd mūsu valdnieks jūtas neaizskarams un imūns pret likumiem.

Tomēr kas to lai zina, kā notikumi izvērtīsies nākotnē. Tāpēc, Kommarade Kariņ, kaut cik normāls cilvēks jūsu vietā parūpētos par Izglītības likuma atcelšanu.

Tas tāds draudzīgs padoms. Pirms vēl kāds ir apķēries, ka likumam ir daudz lielāks spēks nekā valdības noteikumiem. 

1 Komentāri


 1. Aigars Kleinhofs Prūsis
  2021-08-11

  Domāju ka gudrās galvas (bez šūnām) pie tā jau strādā. Kariņa valdība ar pūkaino vadībā izskatās ka nepiekā laba neaizvedīs.

Tavs komentārs par rakstu: