• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Maja Sandu un Vladimirs PlahotņuksMaja Sandu un Vladimirs Plahotņuks. Foto no: basarabia.md

Konstitucionālā krīze Moldovā beigusies?

Konstitucionālā krīze, kura saasinājās Moldovā pēc tam, kad Konstitucionālā tiesa (Curtea Constituţională a RepubliciiMoldova), nostājoties Demokrātiskās partijas (Partidul Democrat din Moldova) pusē, paziņoja, ka tiek apturētas prezidenta Igora Dodona (Igor Dodon) pilnvaras, bet Dodons atteicās pildīt šo tiesas lēmumu un lika demisionēt valdībai ar Pāvelu Filipu (Pavel Filip) priekšgalā, šķiet, ir beigusies.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Tas noticis pēc tam, kad par kopīgas koalīcijas izveidošanu ir spējušas vienoties divas pretēji noskaņotas partijas – proeiropeiskais bloks “Acum” ("Tagad") un prokrieviskā Sociālistiskā partija (Partidul Socialiștilor din Republica Moldova). Par Moldovas premjerministri ir izraudzīta “Acum” pārstāve Maja Sandu (Maia Sandu), kura paziņojusi, ka viņas valdības prioritāte ir stiprināt attiecības ar Eiropas Savienību (ES) un saukt tiesas priekšā tos, kas atbildīgi par varas ļaunprātīgu izmantošanu.

Ar šo paziņojumu Sandu nāca klajā pēc viņas vadītā koalīcijas kabineta pirmās sēdes. Lai gan Sandu valdība tika izveidota jau pagājušās nedēļas nogalē, tā nespēja pilnībā uzsākt darbu, jo līdzšinējā valdība apšaubīja jaunā kabineta leģitimitāti un atteicās atkāpties.

Līdz šim valdošā Demokrātiskā partija apgalvoja, ka jaunā valdība izveidota pēc pamatlikumā noteiktā galīgā termiņa un ka saskaņā ar konstitūciju izsludināmas pirmstermiņa vēlēšanas. Tomēr 14. jūnijā Demokrātiskā partija atzina savu sakāvi un paziņoja, ka izformē savu valdību un pāriet opozīcijā.

Dienu vēlāk Demokrātiskās partijas līderis – ietekmīgais oligarhs Vladimirs Plahotņuks (Vladimir Plahotniuc) pameta Moldovu, gan apgalvojot, ka no valsts izceļojis “tikai uz dažām dienām, lai pabūtu kopā ar ģimeni”.

Savukārt Sandu ir paziņojusi, ka Plahotņukam būs ”jāatbild likuma priekšā” par dažādiem noziegumiem, tostarp par varas uzurpāciju.

Tavs komentārs par rakstu: