• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete kontrastdušāKontrastduša var kļūt par nenovērtējamu ieguvumu veselībai. Foto: Shutterstock

Kontrastdušas – kas tās ir un kāpēc ir vērts duškabīnes maisītāju pagriezt uz auksto režīmu?

Daudzi no mums noteikti ir dzirdējuši par kontrastdušām un ieguvumiem, ko tās sniedz veselībai. Šajā rakstā uzzināsi vai tā ir patiesība, kādus ieguvumus tā sniedz un kā kontrastdušā iet pareizi!

Kas ir kontrastduša?

Kontrastdušas būtībā ir process, kurā ķermeņa temperatūra tiek strauji mainīta no augstas uz zemu. To visbiežāk veic iemērcoties karstā un pēc tam aukstā ūdenī, taču visbiežāk tam tiek izmantotas dušas vai duškabīnes.

Tikai dažas minūtes kontrastdušā spēj sniegt daudzus ieguvumus cilvēka veselībai. Straujā ķermeņa temperatūras samazināšana liks asinīm aizplūst uz svarīgākajiem orgāniem, tajā pat laikā aktivizējot parasimpātisko nervu sistēmu. Šis process izpaužas kā pēkšņs enerģijas lādiņa pieplūdums Tavā ķermenī.

Kāpēc tā ir iedarbīga?

Kontrastdušas nav nekas jauns – sportisti tās izmanto jau no seniem laikiem, lai samazinātu fiziskas slodzes radīto muskuļu tūsku un palīdzētu atgūšanās procesā. Kontrastdušu galvenais mērķis ir piespiest audus pielāgoties straujām temperatūras izmaiņām. Šis ir ļoti ķermeni stimulējošs process, jo izraisa daudzus vielmaiņas un cirkulācijas procesus ķermenī.

4 galvenie kontrastdušu ieguvumi veselībai

Kontrastdušu process nav nekas sarežģīts vai laikietilpīgs, tomēr spēj sniegt virkni pozitīvu pienesumu Tavai veselībai. Daži no galvenajiem regulāru kontrastdušu veikšanas ieguvumiem:

1.    Uzlabota asinsrite

Straujās temperatūras maiņas uzlabo asinsriti, jo stimulē sirdi pumpēt asinis Tavu vitāli svarīgo orgānu virzienā. Ar laiku šis process liek asinsrites sistēmai strādāt efektīvāk un ātrāk reaģēt uz straujām temperatūras izmaiņām.

Uzlabota asinsrite palīdz ķermenim sevi ātrāk dziedēt pēc fiziskas slodzes vai saslimšanas, jo barības vielas tiek nemitīgi transportētas pa visu ķermeni. Tas palīdz perifēro audu uzturēšanai labā stāvoklī, kam ir tieša saistība ar novecošanās procesu kavēšanu. Šis ir īpaši vērtīgs ieguvums cilvēkiem ar sliktu asinsriti, augstu asinsspiedienu kā arī diabēta slimniekiem.

2.    Stiprināta imūnsistēma

Zinātniskie pētījumi ir parādījuši, ka mazgāšanās siltā un pēc tam aukstā ūdenī ievērojami palielina ķermeņa dabiskās aizsardzības spējas jeb imūnsistemu. Kontrastējošās temperatūras iedarbībā, cilvēka ķermenī palielinās slimību apkarojošo šūnu, tostarp svarīgu balto asinsķermenīšu tipa, monocītu skaits.

Tiek uzskatīts, ka aukstā ūdens iedarbība uz cilvēka ķermeni stimulē balto asinsķermenīšu rašanos asinīs. Šīs šūnas palīdz cīnīties ar invazīviem patogēņiem un sēnīšu infekcijām.

3.    Atvieglojums muskuļiem pēc smagas slodzes

Viens no visredzamākajiem un tūlītējiem kontrastdušu ieguvumiem ir smagu fizisko slodžu izraisītu muskuļu traumu un tūskas mazināšana. Šī iemesla dēļ kontrastdušu terapija ir iecienīta profesionālo sportistu vidū.

Ķermeņa reakcija saskarē ar aukstu ūdeni ir asinsvadu sašaurināšana. Tā kavē asins piekļuvi traumētajiem muskuļaudiem, tādējādi samazinot uzreiz pēc slodzes radīto tūsku, kura radusies sīku asinsizplūdumu muskuļos rezultātā.

4.    Līdzeklis pret depresiju

Izrādās, ka kontrastdušas var palīdzēt cīņā ar depresiju - tiek uzskatīts, ka kontrastdušām piemīt spēja mazināt depresiju un sliktu garastāvokli. Atrašanās aukstā ūdenī paaugstina endorfīnu un noradrenalīna līmeņu celšanos asinīs, kuri savukārt stimulē to izdalīšanos smadzenēs. Endorfīniem piemīt sāpju mazinošs un labsajūtu vairojošs efekts, samazinot vispārējā diskomforta sajūtas.

Kā pareizi iet kontrastdušā?

Kontrastdušu terapijas teorētiskā puse ir daudz sarežģītāka par praktisko – ir nepieciešama vien duša vai jebkura piemērota vieta, kurā pieejams karstais un aukstais ūdens. Pats process laika ziņā var variēt atkarībā no katra cilvēka izturības un rūdījuma, taču vienkāršota terapijas gaita ir sekojoša:

          ● skalojies siltā/karstā ūdenī aptuveni 3-5 minūtes;

          ● tad ieslēdz pavisam aukstu ūdeni un skalojies 1 minūti;

          ● atkārto šo procesu 3-5 reizes;

          ● noteikti pabeidz kontrastdušu ar aukstu ūdeni!

Lai palielinātu kontrasdušas efektivitāti, ir svarīgi, lai būtu pēc iespējas lielāka starpība starp silto un auksto ūdeni. Siltajai dušas daļai vienmēr vajadzētu būt ilgākai par auksto!

Jauna apņemšanās – jauna duša!

Ja esi nolēmis pamēģināt šo metodi un gribi to darīt jaunā skaistā dušā, nav pat jāmeklē santehnikas veikals. Mūsdienās viss ir apskatāms un pasūtams internetā! Piemēram interneta veikalā www.1a.lv atrodamas ne vien duškabīnes, bet arī maisītāji, vannas un citas skaistas lietas vannas istabai! Meklē internetā www.1a.lv un uzzini vairāk!

Tavs komentārs par rakstu: