• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Tukša slimnīca Ķīnā.Komunistiskā Ķīna koronavīrusu ir aizdzinusi uz Eiropu un jau kopš februāra beigām citu pēc citas slēdz tukšās slimnīcas. Foto no: gotechdaily.com

Koronavīruss parāda «sociālisma priekšrocības»?

Jaunais koronavīruss un tā izraisītā slimība „Covid-19” turpina pierādīt, cik virtuāla un trausla patiesībā Rietumu demokrātijas sistēma. Ķīnas sekmes cīņā pret šo sērgu liek atteikties pat no kategoriskās (bet joprojām nepierādītās) tēzes par kapitālisma priekšrocībām. Patiesībā nu jau loģika prasa secināt, ka vismaz tamlīdzīgos gadījumos sociālisms ir krietni efektīvāka sabiedrības organizēšanas sistēma.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Lai cik tas nebūtu bēdīgi, nākas atzīt arī to, ka „Ķīnas pieredzes pārņemšana” – gribam mēs to vai negribam – nāves bailēs iedzītajai Rietumu demokrātijas pasaulei nozīmē cita starpā arī demokrātisko vērtību noliegšanu un cilvēka tiesību un brīvību ierobežošanu. Sākot ar ceļošanas ierobežojumiem un piespiedu karantīnu – līdz pat rīkojumam nevazāties apkārt bez vajadzības.

Paniskās bailēs no jaunās sērgas sabiedrība šobrīd ar zināmu mazohistisku prieku akceptē un pat pieprasa kaudzi nedemokrātisku, savā būtībā antisociālu lēmumu, un valstu vara šo pielaidību steidz izmantot. Jūs esat optimisti un cerat, ka pēc koronavīrusa pieveikšanas demokrātija atgriezīsies status ante*? Vēsture gan liek domāt pretēji – ja varai ļauj izvirst, tā to darīs, un pēc tam būs grūti to atkal iegrožot.

Es pieņemu, ka pašlaik ārprāta steigā būvētais (šoreiz gan atsevišķās valstīs nevis to blokos sadalītais) dzelzs priekškars tiešām tiks noārdīts. Taču nauda, ko tā dēļ būs zaudējuši cilvēki un uzņēmumi, jau atradīsies dažu neaizskaramo personu kontos. Tostarp tas miljards eiro, ko Krišjānis Arturs Kariņš un viņa valdība  sakās „atradusi” kaut kur valsts budžeta ankambaros, kur līdz šim nebija iespējams sameklēt pat dažus miljonus eiro skolotāju un mediķu algu palielināšanai vai mazo skolnieciņu brīvpusdienām. Ko šāda mētāšanās ar naudu nozīmē sistēmā, kurā arī demokrātiskās vērtības tiek konvertētas valūtā, varat vērtēt paši. 

Galvenais, lai valdība paliek stabila! Šī apšaubāmā (patiesībā – bīstamā) tēze pašlaik ir pieprasīta ne tikai Latvijā. Nupat arī citas Eiropas Savienības valsts – Rumānijas –  parlaments ir apstiprinājis jaunu veco valdību. Ludoviks Orbans (Ludovic Orban) vadīja arī iepriekšējo Rumānijas valdību, taču zaudēja likumdevēju uzticību. Pēc koronavīrusa izraisītā ārprāta daļa opozīcijas deputātu izrādījās gatavi atjaunot uzticību Orbanam un viņa kabinetam, „lai valdība varētu pilnvērtīgi cīnīties ar koronavīrusa uzliesmojumu”!

Lieliski, ko gan vēl piebilst? Ja koronavīrusa nebūtu, visas pasaules antidemokrātiskajiem spēkiem to vajadzētu izgudrot. Vai varbūt tā tas arī ir? Globālu falsifikāciju laikmetā ne par ko nevajadzētu brīnīties. 

* status ante – iepriekšējais stāvoklis, stāvoklis pirms tam (latīņu val.)

Tavs komentārs par rakstu: