• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Hašims TačiHašims Tači. Foto no: classlifestyle.com

Kosovas prezidentu apsūdz kara noziegumos

Kosovas prezidentam Hašimam Tači (Hashim Thaçi) un vēl deviņiem bijušajiem etnisko albāņu izveidotās paramilitārās organizācijas “Kosovas Atbrīvošanas armija” (Ushtria Çlirimtare e Kosovës – UÇK) kaujiniekiem izvirzītas apsūdzības kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas un ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

52 gadus veco Tači un viņa koēģus Nīderlandes speciālās tiesas prokurors apsūdz par “noziegumiem pret cilvēci un kara noziegumiem, tostarp slepkavībām, personu piespiedu pazušanu, vajāšanu un spīdzināšanu” (skat., piem., šeit).

Tači un viņa vadītie kaujinieki tiek apsūdzēti gandrīz 100 slepkavībās. Lai arī tiesa lietu vēl nav pieņēmusi izskatīšanai, šis process ir izraisījis īstu šoku gan Balkānos, gan Vašingtonā.

Pēc šo apsūdzību izvirzīšanas Tači atsaucis savu dalību nedēļas nogalē Vašingtonā gaidāmajās sarunās ar Serbijas prezidentu Aleksandaru Vučiču (Aleksandar Vučić), tādejādi faktiski sagraujot amerikāņu cerības panākt izlīgumu starp Serbiju un Kosovu, kas ir vienpusēji pasludinājusi savu neatkarību.

Kosova pasludināja neatkarību 1999. gadā, izmantojot NATO veikto Serbijas bombardēšanas kampaņu, taču Serbija nekad nav atzinusi Kosovas suverenitāti, un sarunas par galīgā miera līguma panākšanu tika apturētas 2018. gadā.

Amerikas Savienotās Valstis ir viena no aptuveni 100 valstīm, kas atzīst Kosovas neatkarību. Latvija kopā ar vairākām citām Eiropas Savienības valstīm Kosovas neatkarību atzina 2008. gada februārī.     

Tavs komentārs par rakstu: