• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Spēlmaņu nakts kadrs"Spēlmaņu nakts" šoreiz noritēja panikas ietekmētā formātā. Ekrānšāviņš: Latvijas TV

«Kovidpanika» atceļ izrādes, bet neatceļ «Spēlmaņu balvas»

Lai arī sakāpinātās kovidpanikas laikā teātriem šogad faktiski nav bijis iespējas darboties normālā režīmā, “Spēlmaņu nakts”, ko teātra darbinieku savienība tradicionāli organizē Eduarda Smiļģa (1886-1966) dzimšanas dienā, 23. novembrī, notika, lai gan dīvainā (neklātienes) formātā. Šoreiz pasākuma centrālā vieta bija Liepājas teātris.

2019/2020. gada “Spēlmaņu naktī” lielākos panākumus piedzīvoja un “Grand Prix” saņēma Valtera Sīļa Latvijas Nacionālajā teātrī iestudētā izrāde “Puika, kurš redzēja tumsā”. Pats V.Sīlis uzvarēja kategorijā “Gada režisors”.

Balva par mūža ieguldījumu teātra mākslā piešķirta režisorei Mārai Ķimelei un Mihaila Čehova (1891-1955) Rīgas krievu teātra aktierim Leonīdam Lencam.

Gada lielās formas izrādes balvu saņēma piešķirts režisora Elmāra Seņkova izrāde “Šekspīrs” Liepājas teātrī.

Balva par gada izrādi bērniem piešķirta režisora Toma Treiņa izrādei “Pagalms atdzīvojas” (Valmieras vasaras teātra festivāls), bet par gada izrādi pusaudžiem atzīta “Dirty Deal Teatro” iestudētā režisores Kristas Burānes izrāde “Netikumīgie”.

Gada aktrises balvu saņēma Liepājas teātra aktrise Inese Kučinska par Ričarda IIl lomu “Šekspīrā”, bet gada aktiera tituls piešķirts Latvijas Nacionālā teātra aktierim Kārlim Reijeram par lomām izrādēs “Puika, kurš redzēja tumsā”, “Katls” un “Margarēta”.

Par gada aktrisi otrā plāna lomā atzīta Elita Kļaviņa (Jaunais Rīgas teātris) par Felicitas Ertneres (1891-1975) atveidojumu izrādē “Meklējot Spēlmani”, balvu kā gada aktieris otrā plāna lomā saņēma Ģertrūdes ielas teātra aktieris Kaspars Dumburs par Luī lomu izrādē “Te sākas nakts”.

Par gada jauno skatuves mākslinieku šoreiz pasludināti divi censoņi: Kārlis Arnolds Avots par viņa veikumu V lomā Dailes teātra izrādē “Elpa” un Dmitrija Prokofjeviča Razumihina atveidojumu Valmieras drāmas teātra izrādē “731. solis” un Rihards Zelezņevs par veikumu teātra apvienības “PERFOrācija” izrādēs “Plastmasas huligāni” un “Vol.1 Antiņš”, kā arī Valmieras vasaras teātra festivāla izrādē “Pagalms atdzīvojas” un teātra apvienības “ESARTE” izrādē “Medības”.

Par “Gada sasniegumu oriģināldramaturģijā” godināts “Dirty Deal Teatro” autoru kolektīvs – Krista Burāne, Laila Burāne, Marija Luīze Meļķe, Kirils Ēcis un Raimonds Ķirķis.

Gada scenogrāfa balvu ieguva Reinis Suhanovs par izrādēm “Šekspīrs” un “Margarēta”. Balva kategorijā “Gada kostīmu mākslinieks” pasniegta Madarai Botmanei par viņas veikumu Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Alise Brīnumzemē” un Liepājas teātra izrādē “Purva bridējs ugunī”.

Kategorijā “Gada gaismu mākslinieks” apbalvota Lienīte Slišāne par viņas veikumu izrādē ”Puika, kurš redzēja tumsā”. Savukārt par gada video māksliniekiem atzīti Gints Gabrāns, Toms Zeļģis un Gustavs Voldemārs Lociks par darbu izrādē “Alise Brīnumzemē”.

Par “Gada kustību mākslinieku” nosaukta Elīna Gediņa, atzīmējot viņas veikumu Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Tukšais zieds (Jerma)” un izrādē “a SAPIENSI” Valmieras vasaras teātra festivālā.

Gada muzikālās partitūras autore ir Anna Ķirse par darbu Jaunā Rīgas teātra izrādē “Zalkša līgava” un Dailes teātra izrādē “Elpa”.

Jaunā kategorijā – par gada notikumu digitālajā vidē – balvu ieguva režisora Elmāra Seņkova tīmekļa izrāde “Irānas konference”.

Skatītāju balsojumā par gada labāko aktieri atzīts Andris Keišs, bet gada aktrises gods skatītāju vērtējumā piešķirts Inesei Kučinskai. Bet gada labākā izrāde, skatītājuprāt, bijusi “Šekspīrs” Liepājas teātrī.

Visbeidzot, piešķirtas arī bērnu un jauniešu žūrijas specbalvas. Bērni savu specbalvu piešķīra režisora Intara Rešetina izrādei “Inspektors Tutū” Dailes teātrī un režisoru Beatrises Zaķes un Pamelas Butānes tiešsaistes izrādei “Vol.1 Antiņš”.

Specbalvu kategorijā “Izrāde jauniešiem” īpašā žūrija piešķīra režisora Kārļa Krūmiņa izrādei “Nelabā roka”, kas tapusi, Ģertrūdes ielas teātrim sadarbojoties ar Latvijas Kultūras akadēmiju.

Šogad “Spēlmaņu nakts” balvas tika pasniegtas 27. reizi. Ceremoniju veidoja Mārtiņš Kalita, Rasa Bugavičute-Pēce, Dainars Albužis, Mārtiņš Feldmanis, Milda Ziemane, Raitis Beķeris, Jevgenija Skoraja un Asnate Siliņa.

Tavs komentārs par rakstu: