• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Grāmatu kaudzīte uz galdaUzmanību! Kovidtoksiska zona! Foto no: jpb.lv

«Kovidpanikas» ekonomiskais kultūrmantojums

Liegums apmeklēt teātrus, koncertus un pat grāmatveikalus, kultūras pasākumu atcelšana un pārcelšanās virtuālajā vidē, mūzikas (sevišķi klasiskās) klātienes pasākumu neesamība – tās visas ir kovidpanikas sekas. Bet Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) spečuki sarēķinājuši, ka pērn mākslas, izklaides un atpūtas pakalpojumu īpatsvars Iekšzemes kopproduktā (IKP) sarucis par 0,4 procentpunktiem. Jūs tam ticat?   

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Kārtējā krīzes monitoringa ziņojumā par “Covid-19” ietekmi uz valsts ekonomiku un fiskālo situāciju FDP apgalvo, ka IKP pievienotajā vērtībā 2020. gada deviņos mēnešos visbūtiskāk sarucis transporta, viesmīlības un kultūras īpatsvars.

FDP norāda, ka lejupslīde transporta un uzglabāšanas pakalpojumu nozarē sākās vēl pirms kovidkrīzes. Tiktāl iebildumu nebūtu.

Taču tālākais jau izskatās pēc – labākajā gadījumā – galvas bāšanas smilšu čupā. Bet sliktākajā gadījumā – pēc bezkaunīgas manipulēšanas ar aprēķinu metodoloģijām un pat faktu falsificēšanas. Proti, FDP cenšas mums iestāstīt, ka 2020. gada deviņos mēnešos transporta un uzglabāšanas pakalpojumu nozares īpatsvars IKP pievienotajā vērtībā vidēji sarucis... tikai par vienu procentpunktu (267,9 miljoniem eiro).

Vēl mazāku lejupslīdi FDP eksperti saskatījuši izmitināšanas (kad vairāki desmiti viesnīcu jau pārkāpušas bankrota robežu) un ēdināšanas pakalpojumu (tie drīkst nodarboties tikai ar iznešanu) nozarē – tās īpatsvars 2020. gada deviņos mēnešos IKP pievienotajā vērtībā esot sarucis par 141,3 miljoniem eiro jeb 0,6 procentpunktiem.

Bet kultūrai, apgalvo FDP, vispār klājas zaļi: mākslas, izklaides un atpūtas pakalpojumu īpatsvars IKP pievienotajā vērtībā pērn esot sarucis par nieka 0,4 procentpunktiem (101,4 miljoniem eiro)!

Diezin vai te vajadzīgi vēl kaut kādi komentāri. Bildīšu tikai, ka, manuprāt, alkās aizstāvēt valdību FDP ir krietni pāršāvusi pār strīpu: lai šo savārstījumu varētu izmantot propagandas nolūkos, tam tomēr vajadzēja piešķirt kaut minimālu ticamību.  

Tavs komentārs par rakstu: