• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
papīra cilvēciņi papīra kovida telpāPapētīsim un izštukosim... Attēls no: nuadox.com

«Kovidpētniekiem» miljoni, māsu palīgiem – nekā!

No Krišjāņa Artura Kariņa valdības aizņemtajiem miljardiem pērn septiņiem kovidpētniekiem tika piešķirts gandrīz pusmiljons (precīzāk – 497 580) eiro katram, lai vienreiz tiktu skaidrībā ar to baiso zarazu, kas mums ne tikai iznīcina pierasto ikdienu un apēd demokrātijas paliekas, bet arī apdraud pasauli, kurā būs jādzīvo mūsu bērniem.

Dzintars Zaļūksnis  

Nu jau tā kā būtu pienācis laiks no septiņiem drosmīgajiem gaidīt arī kādus nebūt rezultātus. Cienītās dāmas un godātie kungi,– Ludmila Vīksna, Anda Ķīvīte-Urtāne, Alise Tifentāle, Uga Dumpi, Jāni Kloviņ, Tāli Juhna, Inna Šteinbuka,– kur sabiedrība var iepazīties ar jūsu pētījumu rezultātiem? Vai vismaz – kad mēs to varēsim izdarīt? Un nestāstiet, ka to rezultāti būs konfidenciāli! Jūs par savu darbu esat saņēmuši gandrīz 3,5 miljonus eiro no naudas, kas ar procentiem būs jāatgriež nodokļu maksātājiem, tāpēc nekāda konfidencialitāte te nav iespējama pēc definīcijas.

Jo vairāk valstī, kurā pat oficiāli izsludinātās un uzturētās “Covid-19” katastrofas laikā valdošajiem politikāņiem ar K.A.Kariņu priekšgalā ne īpaši rūp tā cilvēku kategorija, kas viņiem ir it kā objektīvi sabiedrotie. Runa, protams, ir par mediķiem.   

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadome pēc ilgiem strīdiem ir vienojusies atbalstīt informatīvā ziņojuma Par jaunas ārstniecības personu darba samaksas kārtības izstrādāšanu tālāku virzību izskatīšanai Ministru kabinetā.

BET! – Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Latvijas Slimnīcu biedrība kopīgi panākušas, ka šis Veselības ministrijas ziņojums valdībai tiks papildināts ar LVSADA un LSB viedokli par modeļa trūkumiem un iespējām tos novērst. Izklausās visai maigi. Tāpēc atšifrējam, kas ar to domāts.

Proti, LVSADA ieskatā, veselības ministres Ilzes Viņķeles apjūsmotā jaunā darba samaksas modeļa ieviešana bez korekcijām radītu nopietnus, veselības nozari apdraudošus riskus: būtisku atalgojuma samazināšanu jaunākajam medicīniskajam personālam, labāko speciālistu aiziešanu no valsts sektora, Darba likumā un citos tiesību aktos paredzēto piemaksu liegšanu ārstniecības personām, birokrātijas pieaugumu un izvairīšanos no likumā noteiktās darba samaksas paaugstināšanas nozares darbiniekiem.

Īpaši nesaprotama arodbiedrībām ir Veselības ministrijas iecere jaunākajam medicīniskajam personālam (konkrēti, māsu palīgiem) darba samaksu divus turpmākos gadus nepalielināt vispār, kamēr māsām un ārstiem tā pieaugtu par 9 – 10% gadā. Nav brīnums (bet skumji), ka ministres kundzi atbalsta Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveinas kundze. Katram savs krekliņš un zeķbikses, tā teikt, tuvāk. Kā uzsver LVSADA, “no viņas [Ortveinas] sacītā varēja secināt, ka māsu palīgi šobrīd ir atalgoti pārāk dāsni”.

LVSADA priekšsēdētāja Valda Kera vārdiem runājot, “nievājošā attieksme pret māsu palīgiem” turpinās arī kovidlaikos. Tas laikam nozīmē, ka K.A.Kariņa komanda grasās savas netīšās un tīšās kļūdas veselības aprūpes sistēmā turpināt lāpīt ar mājsēdi, tālstrādi, caurzeķstaidzi, beznaudi un citiem brangiem jokiem, kas paredzēti veselu cilvēku dzīves kvalitātes graušanai.

Nu jā, māsu palīgu algas pielikumu apēd ne tikai kovids, bet arī kroņa kovidpētnieki. Vēl jo spēcīgāks iemesls gaidīt šo pētījumu sabiedriski svarīgos rezultātus. Varbūt šie rezultāti spēs aizstāt katastrofāli trūkstošos medicīnas darbiniekus. 

Tavs komentārs par rakstu: