• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ministrs Rihards Kozlovskis (priekšplānā) un viņam padotais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis policijas jaunajā autoMinistrs Rihards Kozlovskis (priekšplānā) un viņam padotais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis policijas jaunajā auto. Foto: LETA

Kozlovskis cenšas attaisnot policijas brutalitāti

Komentējot smagās represijas pret restorānu tīklu “Vairāk saules”, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”) intervijā Latvijas Radio ir pateicis ko tādu, kā dēļ – ja viņš būtu taisnprātīgs cilvēks un labs politiķis – vajadzētu bez šaubīšanās demisionēt. Proti, vaicāts par pierādījumiem pret “Vairāk saules” īpašnieku un darbinieku it kā veiktajām prettiesiskajām darbībām, Kozlovskis ar milzu pārliecību atbildēja, ka to apliecinot drošības līdzekļi, ko tiesa piemērojusi aizdomās turētajiem.

Dzintars Zaļūksnis

Proti, viens no aizdomās turētajiem ir apcietināts, vēl trijiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp drošības nauda.

Taču drošības līdzeklis –, kas, starp citu, tiek piemērots formāli nevainīgai personai,– pats par sevi NEKO NEPIERĀDA. Vēl vairāk: Latvijas tiesu praksē apcietinājums, kas ir smagākais no drošības līdzekļiem, tiek piemērots ar tik apbrīnojamu vieglumu, ka sabiedrība jau sākusi uzskatīt, ka citi drošības līdzekļi tāds štrunts vien ir – vai pat tādi nemaz neeksistē.

Demokrātiskās, tiesiskās valstīs par apcietinājumu notiek asas diskusijas, jo šis drošības līdzeklis paredz atņemt brīvību cilvēkam, kura VAINA NAV PIERĀDĪTA.

Arī atbilstoši Satversmes 92. pantam “Ikviens uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu.” Savukārt Satversmes 116. pantā uzskaitīti atsevišķi panti, kuru darbība izņēmuma kārtā var tikt ierobežota. 92. pants nav to skaitā (šeit).  Šos Satversmes deklarētos principus nostiprina Kriminālprocesa likuma (KPL, šeit) 12. pants (Cilvēktiesību garantēšana) un 19. pants (Nevainīguma prezumpcija), bet KPL 130. panta (1) daļā par pieļaujamiem pierādījumiem atzītas “kriminālprocesa laikā iegūtās ziņas par faktiem”. Kādus faktus pierāda apcietināšana pati par sevi, Kozlovska kungs? Vai mazums mūsu valstī ir bijis gadījumu, kad aizdomās turētais ir skaļi apcietināts, bet pēc kāda laika klusu izlaists brīvībā?

No iekšlietu ministra puses šāda izpaušanās ir vai nu milzu muļķība (ja viņš nezina, par ko gan jāšaubās, jo viņam ir jurista izglītība) vai tikpat liela bezkaunība (ja zina, un tas ir ticamāk). Skaidrs, ka iekšlietu ministrs savas nozares darbiniekiem grib būt tāda kā mamma, kas piedod un attaisno visus viņu grēkus – arī pārmērīgu brutalitāti. Novērtēsim to.

Taču arī Kozlovskim jāapzinās, ka līdz ar to viņš ir uzņēmies personīgu atbildību ne tikai par to, kas jau ir noticis “Vairāk saules” lietā, bet arī par to, kas vēl notiks. Jūs esat tam gatavs, Kozlovska kungs?

Bet pagaidām sabiedrība var novērtēt to, ka iekšlietu ministrs cenšas attaisnot Valsts policijas pieļauto pārmērīgo brutalitāti.    

Tavs komentārs par rakstu: