• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vēlēšanu plakāts BurjatijāVēlēšanas visā plašajā Krievijā ilga trīs dienas. Foto: Maxim Shemetov/Reuters

Krievijas Valsts domes vēlēšanās uzvarējusi «Vienotā Krievija»

Krievijas parlamenta – Valsts domes (Государственная дума) – vēlēšanās vēl turpinās balsu skaitīšana, taču jau skaidrs, ka par Kremļa partiju ne bez pamata dēvētā “Vienotā Krievija” (Единая Россия) ir guvusi gandrīz puses vēlētāju atbalstu. Stabila otrā vieta – Krievijas Komunistiskajai partijai (Коммунистическая партия Российской Федерации), par kuru balsot apcietinājumā esošā Alekseja Navaļnija (Алексей Навальный) vārdā balsot aicināja viens otrs no viņa [bijušajiem] līdzgaitniekiem.  

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu informāciju

Valsts domes vēlēšanas Krievijā notiek pēc jauktas sistēmas – 225 deputāti mandātu iegūst pēc partiju sarakstiem, otra puse, 225 – vienmandātu apgabalos.

TASS ziņo, ka atbilstoši Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK, Центральная избирательная комиссия) provizoriskajiem datiem balsošanā pēc partiju sarakstiem “Vienotā Krievija” ir savākusi gandrīz 50% balsu, bet komunisti – nedaudz mazāk par 19% atbalsta.

Valsts domē iekļūst vēl trīs politiskie spēki – Krievijas Liberāldemokrātiskā partija (Либерально-демократическая партя России) ar apmēram 7,5% atbalsta, visai savādā apvienība “Taisnīgā Krievija-Patrioti-Par patiesību” (Справедливая Россия-Патриоты-За правду) – aptuveni 7,5% atbalsta – un “Jaunie ļaudis” (Новые люди) – ap 5,3% balsu.  

Citām partijām, kuras pēc provizoriskajiem datiem nav sasniegušas 5% barjeru, nav izdevies aizsniegties arī līdz 3%, kas nodrošinātu tām valsts finansējumu.

Vistuvāk cerētajiem 3% nonākusi Krievijas pensionāru partija par sociālo taisnīgumu (Российская партия пенсионеров за социальную справедливость), kurai ir gandrīz 2,6% atbalsts. “Krievijas komunisti”  (Коммунисты России) savākuši 1,34%, “Jabloko” (Яблоко) – 1,08% balsu.

Savukārt vienmandātu apgabalos “Vienotā Krievija” saņēmusi vairāk nekā 85% balsu, kas ļauj pretendēt uz 198 vietām Valsts domē.

Atbilstoši pašreizējām CVK aplēsēm partijai “Vienotā Krievija” pienāksies vairāk nekā 300 no kopumā 450 deputātu vietām parlamentā, tādejādi iegūstot konstitucionālo vairākumu, t.i., tādu pārsvaru, kas ļauj lemt arī jautājumus, kas saistīti ar grozījumiem pamatlikumā.

Tavs komentārs par rakstu: