• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Ramona PetravičaLabklājības ministres Ramonas Petravičas argumenti ir tīri liberāli. Ekrānšāviņš no: lsm.lv

Krīze klāt! Politiķi «apcērp» bezdarbniekus

Kad pasauli un tās daļu Latviju satricināja 2007. gada krīze, bezdarbnieka pabalsts bija teju pirmais valsts garantētais maksājums, kas kļuva stipri skopāks. Jā, bezdarbs ekonomiskajā un ētiskajā prizmā tik tiešām ir miets ar diviem galiem: pasaule vēl nav atradusi optimālu līdzsvaru starp atbalstu bezdarbniekam un viņa stimulēšanu atrast jaunu darbu.

Dzintatrs Zaļūksnis

Tieši tāpat kā nav apklusis niknais strīds starp pārliecinātiem liberāļiem un tikpat pārliecinātiem sociāli atbildīgas ekonomikas piekritējiem. Pirmie kliedz, ka jebkurš bezdarbnieka pabalsts ir dāvana, kas laupa tā saņēmējam vēlēšanos meklēt darbu (kāpēc gan strādāt, ja var nestrādāt?). Savukārt otrie ne mazāk skaļi aizrāda, ka, būdams aktīvs nodokļu maksātājs, bezdarbnieks pabalstu nevis saņem dāvanā, bet gan ir nopelnījis.

Ideālā sabiedrībā ideāls bezdarbnieks, protams, pat vēl īsti nezaudējis darbu, meklētu jaunu. Un valstij viņu pabalstīt vajadzētu tikai īsajā pārtraukuma brīdī. Turklāt šādā – ideālā – sabiedrībā šis algoritms darbotos nevis administratīvi (t.i., piespiedu kārtā), bet gan pats no sevis.  

Līdz ideālai sabiedrībai mums ir tālu. Tādu nav uzcēluši arī mūsu ruvākie un tālākie kaimiņi. Tāpēc draudošas krīzes brīžos bezdarbnieku aizsardzība no valsts puses kļūst un kļūs arvien plānāka.

Un tāpēc mēs pašlaik varam secināt: ņemot vērā, ka Saeima nupat ir samazinājusi un sašaurinājusi atbalstu bezdarbniekiem, krīze ir uz sliekšņa. Varbūt pat jau pāri tam, tikai mēs vēl dzīvojam pēc inerces un jauno gadu sagaidīsim itin priecīgā noskaņā.

Kas tad ir noticis? Saeima ir grozījusi likumu Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam, samazinot bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgumu. No 2020. gada 1. janvāra tas būs nevis deviņi, bet gan astoņi kalendārie mēneši.

Arī bezdarbnieka pabalsta apmērs kļuvis mazāks: izmaksājamā bezdarbnieka pabalsta proporcija par trešo mēnesi no pilna apmēra samazināta uz 75%, par piekto un sesto mēnesi – samazināta no 75% uz 50% un par septīto un astoto mēnesi – samazināta no 50% uz 45% no sākotnēji piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apjoma.

Loģiski, ka piečuku koalīcijas Labklājības ministrijas (LM) liberāļi stāsta: raugiet, draugi un biedri, izmaiņas paredzētas, “lai motivētu ātrāku un efektīvāku atgriešanos darba tirgū un pilnvērtīgu iekļaušanos sociālās apdrošināšanas sistēmā”. Turklāt LM ir prasījusi un Saeimas deputātu vairākums piekritis, lai likumam ir atpakaļejošs spēks: grozījumi tiks attiecināti arī uz personām, kuras bezdarbnieka statusu pirmreizēji ieguvušas līdz 2019. gada 31. decembrim.

Ne mazāk loģiski, ka pēc definīcijas sociāli noskaņotā Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) pret to asi iebilst. Tāda, lūk, paritāte, kas neko nemaina nu jau esošajā stāvoklī.

Interesanti, ka piečuki kā papildargumentu izmanto potenciāli sprādzienbīstamu tēzi, sak, “pārskatot bezdarbnieku pabalstu politiku, tika rasti finanšu līdzekļi, lai paaugstinātu minimālo vecuma pensiju aprēķina bāzi līdz 80 eiro un personām ar invaliditāti no bērnības līdz 122,69 eiro, savukārt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu personām ar invaliditāti līdz 80 eiro un valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu personām ar invaliditāti no bērnības līdz 122,69 eiro”. Tulkojot latviski, tas skan tā: jūs, bezdarbnieki, paklusējiet, jo nauda vajadzīga pensionāriem! Par to, ka pensionāriem varētu atrast to naudu, ko nolemts atdot Saeimas silē iekāpušajām partijām, protams, nav ne pušplēsta vārdiņa. Nāk krīze, un piečukiem naudiņu vajadzēs! Citādi mūsu labieši var zaudēt tauku slāni un kļūt pavisam plāni un vārgi. Un tad mēs riskēsim zaudēt savu demokrātiju!

Lai nu kā, arī tiem, uz ko šie likuma grozījumi neattiecas, piečuku politiķi ir nosūtījuši skaidru vēstījumu: KRĪZE IR KLĀT!

2 Komentāri


 1. Vienpatis
  2019-11-14

  Nevar nepiekrist. Konsolidācija labāk veikt, kamēr dusmīgs pūlis vēl negrib organizēt simboliskās "Liberāļu bēres". Ja vēl padomā par izmisīgajiem centieniem atdzīvināt sen noputējušos akustiskās koncertzāles un Liepājas cietuma projektus. Kādai lielai zivtiņai vajag barotuvi, lai pārlaistu gaidāmo krīzi. Tāda sajūta, ka tas viss jau ir redzēts.

 2. esibas viedoklis
  2019-11-16

  Pirmie kliedz, ka jebkurš bezdarbnieka pabalsts ir dāvana, kas laupa tā saņēmējam vēlēšanos meklēt darbu (kāpēc gan strādāt, ja var nestrādāt?). Savukārt otrie ne mazāk skaļi aizrāda, ka, būdams aktīvs nodokļu maksātājs, bezdarbnieks pabalstu nevis saņem dāvanā, bet gan ir nopelnījis. (no raksta!) Bet, ir aŗi cilvēku viedoklis, kuriem ir ģimenes.Ja nu paliek bez darba, tad ko? Bērneim skaidrot, ka ēdīsim pēc trim mēnešiem? Ejiet tautā, tiecieties ar cilvēkiem, un pieņemsiet vispareizākos lēmumus!

Tavs komentārs par rakstu: