• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Anda Čakša, Māris Kučinskis un Jānis ReirsLabklājības ministrs Jānis Reirs (no labās) Andai Čakšai un Mārim Kučinskim: ja manis vadītā nozare neeksistē, lai arī veselības aprūpe paliek uz papīra! Dibenplānā Valdis Keris. Foto: Karīna Miezāja/la.lv

Kučinska «Alkāida» atzīst, ka tai nospļauties par mūsu veselību

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir nosūtījusi Ministru prezidentam Mārim Kučinskim vēstuli, kurā aicina nekavējoties rīkoties, lai novērstu ar sīkstulīgo finansējumu saistītos apdraudējumus Latvijas iedzīvotāju veselībai. Taču, šogad veicot vienreizēju palielinājumu veselības aprūpes budžetam, Kučinskis un viņa cīņubiedre, veselības ministre Anda Čakša acīmredzot jūtas labi pastrādājuši un turpmāk šādas “vaļības” apņēmušiem nepieļaut.

Dzintars Zaļūksnis

Kučinska marsieši noteikti uzskata: pacientiem pietiek ar apziņu, ka valdība ir palielinājusi veselības budžetu – un ko tad vēl var gribēt? Vai efektīvu šīs naudas izmantošanu? Rindu izzušanu pie speciālistiem? Efektīvu neatliekamo medicīnisko palīdzību? Pacientu līdzmaksājumu atcelšanu? Līdzsvarotus valsts garantēto pakalpojumu “grozus”? “Veselības nodokļa” apmēra samazināšanu līdz sabiedriski pieņemamiem apmēriem? Bez kļūdām un raiti strādājošu e-veselību? Loģisku un saprotamu kompensējamo medikamentu sistēmu? Algu palielināšanu jaunākajam medicīnas personālam – jo sevišķi māsu palīgiem, kuriem nepieciešamas īpašas zināšanas un īpašs sertifikāts, bet algas knapi pārsniedz minimālo? Eita nu!

Spriežot pēc Latvijas Stabilitātes programmas 2018.–2021. gadam valdība uzskata, ka viss tas jau ir izdarīts un turpmāk nauda vajadzīga tikai “uzturēšanai”. Kāda “uzlabošana”, ja komandora Kučinska marsieši un stūresmeita Čakša uzskata, ka visa tā padarīšana ir labu labā!

LVSADA gan pauž, ka minētā valdības stabilitātes programma “satur maldinošu informāciju, tāpēc Programmas īstenošana rada apdraudējumu sabiedrības veselībai”. Kas par ķecerīgiem, atvainojiet, spriedumiem!

Taču, atšķirībā no valdības argumentiem, kas tiek uzglabāti tikai tās locekļu galvās, LVSADA savējos nekaunas paust arī publiski. Proti valdības pieteiktajai “stabilitātes programmai 2018.–2021. gadam”, izrādās, nav nekādas pēctecības ar iepriekšējiem valdības dokumentiem. Konkrēti, LVSADA norāda, ka “savus nodomus veselības aprūpes pieejamības un kvalitātes uzlabošanas jomā valdība iepriekš ir nostiprinājusi divos citos svarīgos politikas plānošanas dokumentos: Latvijas Stabilitātes programmā 2016.–2019. gadam un Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014.–2020. gadam (MK rīkojums Nr. 589, 14.10.2014., turpmāk – Pamatnostādnes). Atbilstoši abiem, veselības aprūpes reformas virsmērķis ir palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi. Lai to sekmīgi paveiktu, valsts veselības aprūpes budžetam 2017. gadā ir vajadzīgs finansējums, kas atbilst 3,7%, bet 2020. gadā – vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP).” Piebildīšu: nekas pārcilvēcīgs tie 4% nav, bet apmēram tas līmenis, kāds ir citās ES valstīs.

Laikam lieki piebilst, ka atbalstu šādai pieejai ir paudusi gan Eiropas Komisija, gan Pasaules Veselības organizācija. Lieki tāpēc, ka šis ir viens no “lauciņiem”, kurā trejpartiju koalīcijas un tās bāleliņa Kučinska ausis ir aizkorķētas cieši jo cieši.

Tāpēc arodbiedrība var aizrādīt, ko un kā vēlas, korķi darīs savu un līdz augstdzimušo labiešu pauriem neko nelaidīs. LVSADA norāda: tagadējās “Programmas sadaļā “3.2.4.2. Veselības sistēmas reforma” ierakstīts, ka Pamatnostādnēs paredzēto pasākumu īstenošanai veselības nozarei piešķirti papildu budžeta līdzekļi: 2017. gadā – 97,2 miljoni, 2018. gadā – 208,3, 2019. gadā – 244,8 un 2020. gadā – 245,1 miljoni eiro.

Taču LVSADA esot veikusi aprēķinus un konstatējusi, ka veselības aprūpei piešķirtais valsts finansējums 2017. gadā bija tikai 3,1% no IKP (lai gan Pamatnostādnēs solīti 3,7%) un tādā pašā – 3,1% – līmenī tas būs arī 2020. gadā, lai gan Pamatnostādnes un Veselības aprūpes finansēšanas likums (!) paredz sasniegt vismaz 4% no IKP. Nu, tas pat bezmugurkaulniekiem skaidrs: ja likums ir, kurš tad to pārkāps, ja ne valdība? Un likums ir jāpārkāpj, sevišķi ja tas ir pretrunā fiskālajām interesēm!

Otrkārt, konstatē LVSADA, Programmā atrodams apgalvojums, ka “ar redzamo finansējuma pieaugumu Latvija kopumā ir spējusi nodrošināt vidējo finansējuma pieaugumu veselības aprūpes nozarei, atbilstoši Pamatnostādnēs plānotajam finansējuma pieaugumam”. Valdība neskaidro, kas slēpjas aiz diženā formulējuma “nodrošināt vidējo finansējuma pieaugumu veselības aprūpes nozarei”. Vidējais kam? Pieaugums pret ko? Tas ir štrunts! Galvenais taču labi izrunāties!

Tāpēc mierīgi var laist gar dzirdes taustekļiem arī LVSADA priekšsēdētāja Valda Kera “uzbraucienu” valdībai: “Valdības jaunāko plānu neatbilstība  Pamatnostādnēm ir redzama ar neapbruņotu aci. Diemžēl 3,1% nav tas pats, kas 4% no IKP; starpība 2020. gadā varētu būt aptuveni 300 miljonu euro vērta. Tādejādi Programma satur divus būtiskus apdraudējumus Latvijas sabiedrībai: 1) melus par to, ka valdība sekmīgi turpina veselības aprūpes reformu, 2) plānu nevis uzlabot veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti, bet gan pasliktināt to.”

Nu, un? 1 miljards šogad ir vairāk nekā 800 miljoni pērn? Ir! Ko jūs vēl gribat, nožēlojamās zemes blusas? Ak, nekas īpaši labāk nekļūst, cilvēki turpina pāragri mirt, medicīnas darbinieku trūkums kļūst arvien asāks, bet pacienti daudz vairāk nekā citviet ES “līdzdarbojas” nozares finansēšanā?

Tā, ziniet, nav valdības problēma! Valdība naudiņu pati sev piešķīrusi un – liela pateicība Čakšai, kura bija ļoti pat gatava to papildu naudu saņemt,– pati arī notērējusi.

Viss ir noticis maksimāli taisnīgi, var sākt domāt par aizsardzības tēriņu palielināšanu virs NATO prasītajiem 2% no IKP.    

14 Komentāri


 1. MED DARB.
  2018-07-10

  Jauks raksts ,paldies Jums Dzintar,Kaut vairak butu tadi cilveki ka Jus !

 2. zane ,tiko no slimnicas
  2018-07-10

  Taisniba ! es slimnica pabiju nedelu ar savam acim redzeju ,ka slimnica nav kartiba ,cik dzirdeju tiesam masu paligi nav attiecigi noverteti ,un starp cik vel redzeju ka vinam irvairaki darbi sakrauti ko darit ,un vinas par to nesanem ne kapeikas ,tapec ir ari tada lieta ka vinas attiecigi nepaspej ari savus tiesos darbus padarit ,,,,bet cik saprotu tas vadibai neintrese ,,,,lai tik mazak butu jamaksa un vairakus darbus padaritu ,mils paldies jaukajam meitenem par vinu darbu ,kas nav pasiesi pareizi samaksats ,,,vinas nav no ielas bet ar izglitibu ...Un paldies autoram par izsmeloso rakstu !

  • baiba
   2018-07-10

   Piekritu rakstitajai ,,,VINI NEDOMA PAR CILVEKIEM KAS DARA TO DARBU ,

 3. MED DARB.
  2018-07-10

  Paldies Dzintar !

 4. med darb,daiga
  2018-07-10

  Lai Caksa atbilstosi samaksa ,katram medicinas darbiniekam ,,,,un visas slimn,vienadi !Un nedoma tikai par savu macina biezumu 1La samaksa tieso darbu daritajiem!!! neviss kas runa ar muti!

  • medicinas masa Laura
   2018-07-10

   ir vienreiz japiezpiez vinus saprast ,ka jamaksa tiem kas dara to tieso darbu!

 5. m,paligs!
  2018-07-10

  Mes pat nesanem minimalo algu ,un ta ir taisniba ,maksa ka grib!

 6. m,paligs!katrina
  2018-07-10

  Kapec mums bija jatere savi lidzekli lai iegutu masu paliga sertefikatu ,ja nopelnam to pasu ko sanitars ko panem no ielas bez nekadam zinasanam ,...tad vel jasavac 100 kreditstundas tapat ka med ,masam ,kur par noklausitam lekcijam ir jamaksa liela nauda ,,ja nesavac un neiet uz lekcijam ,sertifikats tiek zaudets ,,,ta ir iekartoti musu latvijas likumi ,,,bet attiecigi maksat mums par to darbu ko daram negrib!Tad lai strada kaS NAK NO IELAS VINAM PAT STUNDAS NAV JAVAC KUR KURSIEM JABRAUC ,,,VAR STRADAT BEZ ZINASANAM!!!!!!!!!!

  • Rasma
   2018-07-10

   Taisniba ,to visu rakstito ludzu Dzintar dari viniem ZINAMU ,ko raksta !

Tavs komentārs par rakstu: