• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Kučinskis un viņa ministriAnda Čakša, Māris Kučinskis un labklājības ministrs Jānis Reirs beidzot var justies brīvi no liekām rūpēm. Foto: Karīna Miezāja/la.lv

Kučinskis: algu mediķiem NEpaaugstinās «viņi» nevis «mēs»

Nav ļaunuma bez labuma! Ne jau Māris Kučinskis vadīs jauno valdību. Vēl drošāk, ka ne Andai Čakšai vadīt Veselības ministriju. Tā abiem nebūs īpaši patīkama pārmaiņa. Toties līdz ar piesiles amatiem beigsies arī rūpes par to, ka atkal jāizgudro ticami iemesli, kāpēc daļa medicīnas darbinieku – māsu palīgi, sanitāri, māsas (sevišķi ārpus Rīgas) joprojām paliek faktiski ar minimālajām algām.

Dzintars Zaļūksnis          

Tagad visi, kam nav slinkums, dūres varēs kratīt jaunās Saeimas un vēl jaunākās, pavisam hipotētiskās valdības virzienā. Vecais buks Kučinskis to labi apzinās, tāpēc nekavējas paziņot, ka  “mediķu algu pieaugums nākamajā gadā ir jaunās valdības jautājums”. Tagad, redz, saistībā ar bažām par iespējamo mediķu algu nepalielināšanu nākamgad noticis “ārkārtīgi dīvains pārpratums”, apgalvo līdzšinējā algoritma autors Kučinskis, skaidrodams (jāsaka gan, nepārliecinoši), ka triju gadu budžetā, lūk, esot ietverta tāda norāde. “Mediķu algu paaugstinājums bija un ir nākamā gada budžeta jautājums,” braši piebilst vēl jau premjerministrs, gan aizmirsdams pateikt, ka gan triju gadu budžets, gan nākamā gada budžeta plāns ir paša vadītā Ministru kabineta roku darbs, kurā ietamborētas arī veselības ministres Čakšas vēlmes un finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas vīzijas. Otrās laikam gan ir krietnā pārsvarā.

Taču – vālē vien tālāk Kučinskis – jaunā Saeima “nedrīkst kavēties ar 2019. gada budžeta izstrādi un apstiprināšanu”! Jā, jā, kurš gan cits jaunajiem parlamenta deputātiem parādīs, kura te, bitīt matos, ir pirmā vara – nu skaidrs, ka valdība, jo līdz šim Saeimas deputāti tai ir baidījušies iebilst pat sīkumos.  

Gan Čakšai, gan viņas vadītajai Veselības ministrijai esot “iestrādes un priekšlikumi”, taču jautājuma risināšana kopumā esot atkarīga no jaunās valdības “izvirzītajām prioritātēm”. “Ja valdība to (ko, Kučinska kungs, vai zaļzemnieku redzējumu? – Dz.Z.) uzskaitīs par prioritāti, tad būs. Bet mēs kā šobrīd aizejošā valdība jau nevaram taisīt nākamā budžetu, to mums likums aizliedz!" Te nu jūs maķenīt pāršāvāt pār strīpu, Kučinska kungs! Ko tad pašlaik Briselē izskata Eiropas komisija, ja ne jūsu valdības izstrādāto budžeta plānu? Jo ilgāk 13. Saeimā savēlētie pajoliņi nespēs vienoties, jo mazāk iespēju viņiem būs šo budžeta plānu pielāgot savām neesošajām (jo milzum daudzajām) prioritātēm.

Juzdams premjerēšanas beigas, Kučinskis pēkšņi kļuvis demokrāts un skaļi atgādina, ka mediķu algu paaugstinājumam esot nepieciešami grozījumi budžeta likumā, kas savukārt “būs jānes uz Saeimu”. “Mēs tos izstrādāsim. Ja Saeima pati nespēs pieņemt budžetu, tad Saeimai jāapstiprina pārejas noteikumi atsevišķām budžeta pozīcijām,” saka premjerministrs par Saeimu, kas līdz šim ir dancojusi pēc viņa prāta, bet nu kļuvusi “nevadāma”. Un pavisam jau nu nesmuki skan Kučinska piebilde, sak, ja valdības grožus turpinātu turēt viņš, “mediķu algu palielināšana būtu prioritāte, kas arī ļautu to nodrošināt”. “Paskatieties, ko tik katrs nav solījis. Laiks pildīt solījumus. No savas puses, bez sirdsapziņas pārmetumiem turpinātu valdīt valdību un taisītu budžetu, un tad šī būtu prioritāte un būtu šīs algas,” apgalvo Kučinskis, uzsverot, ka nu šis būs jaunās valdības jautājums.

Kučinska ieskatā, lai veselības aprūpes sistēma “veiksmīgi attīstītos”, turpmākajos gados ir svarīgi turpināt viņa valdības laikā sākto virzību uz veselības aprūpes apdrošināšanu, palielināt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, paaugstināt kompensējamo medikamentu pieejamību, nodrošināt “zaļā koridora” onkoloģijā pieejamību un attīstīt e-veselības darbību.

Taču ko Kučinska un Čakšas izpratnē nozīmē “veiksmīga attīstība”, mēs droši vien neuzzināsim nekad – par “veiksmīgu attīstību” taču nevarētu nosaukt to ķīseli, kas pašlaik savārīts slimnīcās, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, ģimenes ārstu praksēs, kompensējamo zāļu sarakstā, valsts veselības apdrošināšanā, e-veselībā un visur citur, kur pēdējos divarpus gadus ir dominējušas Kučinska komandas prioritātes.

Tajā skaitā arī jaunākā medicīniskā personāla algu jautājumā, protams.

4 Komentāri


 1. m,paligs!
  2018-10-31

  Ja ta mes dzivojam ar minimalo algu ,,,vai mums vairak vajag ,!!!lai tik augsejam galam butu ,,,,,

 2. med darb,
  2018-10-31

  vai ari slimnicas kas neatrodas riga nav pelnijusas lielakas algas ???VAI TIESAM MASU PALIGIEM JASTRADA AR MINIMALO ALGU ????VINAS IR AR SERTIFIKATU !

 3. saiva strad med
  2018-10-31

  LAi Caksa atbild par algam kuras nav sanemtas ???

 4. Pilsonis
  2018-11-06

  Ja bauri atkal un atkal un atkal ievēl kangarus, tad viss godīgi, ierijiet ko iesējāt

Tavs komentārs par rakstu: