• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kolorado vabole uz tomāta stādaDaudzviet "labi pastrādājušas" kolorado vaboles. Foto no: lv.farm

Kultūraugu raža šogad kopumā var radīt vilšanos

Ražas lauki, kuros pavasarī rādījās liels ražas potenciāls, kulšanas laikā daudziem saimniekiem radīja vilšanos, savukārt kultūraugi, kurus parasti Latvijā audzē mazākos apjomos, uzrādīja negaidīti labus ražas rādītājus, informē biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Viņa skaidro, ka rapšu raža šogad ir bijusi tikai vidēji 2-3 tonnas hektārā (t/ha) neatkarīgi no šķirnes. Zemo ražu Dzelzkalēja-Burmistre skaidro ar vairāku nelabvēlīgu faktoru kopumu – pavasarī, atsākoties veģetācijai, bija krasas temperatūras svārstības dienā un naktī, lielākajā daļā lauku bija neredzēti liels smecernieku blīvums, kas nodarīja lielu kaitējumu rapšu stublājiem, kā arī sējumiem postījumu nodarīja pāksteņu pangodiņi, rapšu ziedēšanas sākumā bija izteikti salnas bojājumi, un ražai kaitēja arī karstuma vilnis jūnija beigās. Rapšu kvalitāte un eļļas saturs pa reģioniem ir ļoti mainīgs.

Labi kopti ziemas kvieši bira ap 6 t/ha, kaut gan prognozes sākotnēji norādīja, ka raža varētu būt vismaz 7 t/ha. Pazeminātas tilpummasas dēļ gandrīz trešdaļa graudu ir paredzēta lopbarībai. Arī vasaras kvieši nobiruši sliktāk nekā bija plānots – lai gan tika prognozētas 6 t/ha, nokultas vidēji tikai ap 4,5 t/ha.

Auzām gan šogad bijusi negaidīti laba raža. Vidzemes pusē šogad raža bijusi 6,5 t/ha, divas reizes lielāka nekā pērn. Arī vasaras mieži šogad uzrādīja labus rezultātus – 5-6 t/ha; pērn raža bija aptuveni 3 t/ha.

Saimnieki ir uzsākuši arī kartupeļu vākšanu – atkarībā no stādīšanas termiņa un nokrišņu daudzuma, raža pa reģioniem atšķiras, bet vidēji tās ir aptuveni 22 t/ha. Saimnieki sūdzoties, ka kartupeļu lapgraužu jeb Kolorado vaboļu (Leptinotarsa decemlineata) postījumi šogad ir bijuši lielāki nekā iepriekš, kā arī brīdina: ja nebūs efektīvu veidu, kā ar tām cīnīties, tad nākamgad Kolorado vaboļu problēma būs vēl izteiktāka. Tomēr kartupeļu audzētājiem kopumā šis gads izskatoties labs, jo laika apstākļi kartupeļiem šogad bijuši piemērotāki un cena vēl esot laba.

Šogad ražas novākšana sākusies nedaudz vēlāk nekā parasti, tāpēc tūlīt pēc novākšanas augsne uzreiz tikusi sagatavota ziemāju sējai. Jau septembra sākumā aktīvi sēti ziemāji, un ziemas rapšu sēja pašlaik jau esot pabeigta. Sējumu platības gan būšot mazākas nekā pērn, un saimnieki esot samazinājuši arī pamatmēslojuma apjomu.

Dzelzkalēja-Burmistre stāsta, ka graudu un rapšu tirgus cenas ir krietni samazinājušās kopš maksimuma, kad Krievija uzsāka uzbrukumu Ukrainai. Viņa skaidro, ka katrs notikums Ukrainā rada milzīgas cenu svārstības graudu tirgos, kā arī vairo neziņu par to, kad un par kādu cenu pārdot produkciju. Šobrīd lauksaimniekiem atliekot vien cerēt uz kaut kādu cenu stabilizēšanos. Neesot skaidrs arī, cik maksās ražošanai nepieciešamās izejvielas nākamgad.

Tavs komentārs par rakstu: