• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Skulptūra ar sejas maskuIegaumējiet: stūrī tiek dzīti praktiski veseli cilvēki. Foto: Jeyaratnam Caniceus/Pixabay

Kultūrvietas gatavojas aparteīda politikas īstenošanai

Latvijas kultūrvietas gatavojas “pārbaudīt praksē “Covid-19” sertifikātu izmantošanu vakcinētām un vīrusu izslimojušām personām”, ziņo lsm.lv. Jeb, īsāk sakot, pēc valdības lēmuma un ar daļas sabiedrības atbalstu tiek gatavota jauna veida aparteīda* pārcelšana no teorijas praksē.

Dzintars Zaļūksnis

Tas nekas, ka šoreiz aparteīds nebūs gluži klasisks: Latvijā tiek plānots no normālas dzīves nošķirt nevis pēc rases vai tautības, bet gan pēc saņemtajām medicīniskajām manipulācijām. NB! – ne pēc veselības stāvokļa, jo lauvas tiesa to cilvēku, kuru tiesības tiek ierobežotas, ir praktiski veseli. Aparteīds ir un paliek aparteīds, lai kādā mērcē politiķi to necenstos pasniegt.     

Kā zināms, vakcinētās un kovidu izslimojušās personas (pēdējās gan ar sešu mēnešu derīguma termiņu) no 15. jūnija varēs atsākt apmeklēt kultūras pasākumus. Lai nošķirtu jauno privileģēto šķiru, tai tiks izsniegti īpaši digitālie sertifikāti, kurus visas Eiropas cilvēktiesību sargi jau ir pasludinājuši par labiem esam.

Tiem, kas joprojām to uztver kā sliktu joku, pienācis laiks sajust savu alošanos: Kultūras ministrija Naura Puntuļa vadībā –, lai izzinātu, kā  “epidemioloģiski droši rīkot kultūras pasākumus arī vēl nevakcinētiem iedzīvotājiem”, sadarbībā ar kultūras norišu un pasākumu rīkotājiem, epidemiologiem, Veselības ministriju, Slimību kontroles un profilakses centra speciālistiem – no 10. jūnija “turpinās īpašu pilotprojektu īstenošanu”.

Kopumā plānots veikt sešus pilotprojektus četrās kultūrvietās – 10. jūnijā būs divi kino seansi “Forum Cinemas” kinoteātrī, 11. jūnijā – brīvdabas koncerts Dzintaru koncertzālē, 12. jūnijā – divas teātra izrādes Valmieras Drāmas teātrī, un 13. jūnijā – izrāde īpaši izbūvētā āra terasē kultūras un izklaides centrā “Hanzas perons”.

Izvēlētie pilotprojekti aptver dažādus publisku pasākumu veidus (teātris, koncerts, filma), norises vietas (iekštelpās un ārā) un auditorijas tipus (tikai vakcinēti vai izslimojuši, vai jaukta tipa auditorija, t.i., gan vakcinētie, gan izslimojušie).

Pilotprojektu mērķis esot “izstrādāt un pārbaudīt praksē priekšnosacījumus drošai un ekonomiski pamatotai kultūras un izklaides nozaru darbības atsākšanai, kā arī pārtraukt kultūras nozares dīkstāvi”. Slavējami, protams. Taču... runa ir par to, ka iespēja atsākt kultūras pasākumu klātienes apmeklējumus būs TIKAI pret “Covid-19” vakcinētajai un vīrusu nesen izslimojušajai sabiedrības daļai. Vasarā! Svaigā gaisā!

Lai nodrošinātu aparteīda eksperimenta tīrību, biļetes tiks tirgotas personalizēti. Skatītāji atradīsies fiksētās sēdvietās, bet pilotprojekta organizators vēl arī ievāks skatītāju kontaktinformāciju, lai gan pie ieejas tiks kontrolēta “Covid-19” sertifikāta vai negatīva “Covid-19” testa esamība, skatītāju plūsma būs īpaši organizēta, bet telpās notiks gaisa kvalitātes monitorings.

Daļa sabiedrības, bez šaubām ir izslāpusi pēc kultūras. Un tos tad nu mūsu mediķi-autodidakti un zinātnieki-kam-atliek-tikai-ticēt, nolēmuši paķerstīt uz savām kovidmakšķerēm. Varbūt izdodas? Kultūru, ziniet, drīkst baudīt tikai tie, kas ir ļāvušies konkrētām medicīniskajām manipulācijām. Dakteris Mengele** neļaus sameloties!

* Aparteīds – no afrikandu apartheid, nošķirtība – reāla sabiedrības grupu nodalīšana, nošķiršana no normālas dzīves un sabiedriskiem procesiem. Sākotnēji šis jēdziens tika ieviests Dienvidāfrikas Republikā, lai apzīmētu valsts politiku, kura nošķīra cilvēkus pēc rases pazīmēm.

** Dr. Mengele – Jozefs Mengele (1911-1979), vācu ārsts. Savos medicīniskajos eksperimentos Otrā pasaules kara laikā izmantoja Osvencimas (Aušvices) koncentrācijas nometnes ieslodzītos, kuri viņu iesauca par “Nāves eņģeli”. Starp citiem Reiha apbalvojumiem saņēmis arī “Medaille für Deutsche Volkspflege” [Medaļa par rūpēm par vācu tautu].

1 Komentāri


 1. pilsonis
  2021-06-05

  Diemžēl tas viss tā arī ir. Visu cieņu autoram, arī par iepriekšējiem rakstiem. Gudri un asprātīgi.

Tavs komentārs par rakstu: