• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Jānis Reirs un vēl daži ministriJānis Reirs (no labās) Danai Reizniecei-Ozolai: "Neaizmirsti, ka mēs esam nemirstīgi!" Foto: Ieva Lūka/LETA

Kur Labklājības ministrija notērē sociālā budžeta naudu?

Labklājības ministrija (LM) patlaban ir viens no niknākajiem jaunās veselības ministres Andas Čakšas plānu pretiniekiem – Jāņa Reira “kantoris” ir paziņojis, ka “neatbalsta tādu veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kas paredz mehānisku valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) pārdali veselības aprūpes finansēšanai”. Tādā gadījumā, apgalvo LM pārstāve Marika Kupče, “nāktos pārskatīt sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmaksu”.

InfoTOP.lv gan aizrāda, ka darbaspēka nodokļi (iedzīvotāju ienākuma nodoklis un VSAOI) visās trijās Baltijas valstīs ar stipri līdzīgi – Latvijā tie ir kopumā 57,1%, Igaunijā 57,6%, bet Lietuvā – 56,6%. Tomēr Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kurā veselības aprūpei sociālajā budžetā netiek paredzēts NEKAS. Igaunijā un Lietuvā veselības aprūpei sociālajā budžetā “iezīmē” 12-13%.    

Tāpēc ir vairāk nekā komiski klausīties, kā LM “vērš uzmanību” uz to, ka “2017. gadā no sociālajām iemaksām novirzot 1%, sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi samazinātos aptuveni par 80,1 miljonu eiro. Savukārt 2018.gadā veselības budžetam novirzot 2% no sociālajām iemaksām, tie būtu aptuveni 172,3 miljoni eiro, bet 2019.gadā novirzot jau 3% no iemaksām, sociālā budžeta ieņēmumi saruktu par aptuveni 273,1 miljonu eiro”. Vārdu sakot, LM uzskata, ka cilvēki drīzāk ir gatavi pārmaksāt par medikamentiem un dārgām manipulācijām nekā atvēlēt 1% no savām pensijām un pabalstiem veselības aprūpei?

Vēl trakāk: LM paziņo, ka, “novirzot iezīmētu daļu no sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām veselības aprūpes sistēmas finansēšanai, nāktos pārskatīt sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmaksu. Piemēram, 3% no iemaksām 2019. gadā būtu līdzvērtīgi bezdarbnieku un slimības pabalstu izmaksai nepieciešamajiem līdzekļiem (izcēlums mūsu – InfoTOP.lv).

Tātad bezdarbnieku un slimības pabalstu īpatsvars sociālajā budžetā ir tikai 3%! Būtu pat ļoti interesanti no LM vai Finanšu ministrijas saņemt sīkāku informāciju par to, kā tiek tērēti pārējie 97% sociālā budžeta, ja jau pat 1% veselības aprūpes vajadzībām, kā apgalvo LM pārstāvji, šo budžetu varētu burtiski sagraut.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

3 Komentāri


 1. Jēpītis
  2016-07-18

  Ar tiem cipariem sanācis kaut kāds murgs. Nevar būt, ka soc.iemaksu 3 % ir 279 milj. Tad jau sanāk, ka visas soc. iemaksas, kas itkā tiekot tērētas pensijām ir 9 miljardi. Domājiet ko rakstat!

  • infoTOP.lv
   2016-07-18

   Jā, tie cipari ir pilnīgs murgs, taču tie nav mūsu, bet gan Labklājības ministrijas cipari. Tāpēc arī mēs prasām, lai LM visus savus tēriņus izliek internetā - lai var pārbaudīt.

 2. Māris Ābele
  2017-03-12

  Šādi cilvēki ir vai nu slimi: pēc smaguma pakāpes izšķir 3 oligofrēnijas veidus: idiotija (smagākā), imbecilitāte (vidējā), debilitate (vieglākā) vai APZINĀTI NOZIEDZĪGI.

Tavs komentārs par rakstu: