• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Sieviete ar kopjošu sejas maskuTā taču arī ir sejas maska, turklāt veselīga! Foto no: dievietei.lv

Kur mans «štociņš»? jeb «Kovids» bērniem uzglūn skolā, bet ne sabiedriskajā transportā

Mans vectēvs (lai Dievs mielo viņa dvēseli!) mēdza atkārtot: nemeklē loģiku, kur tās nav, dēls! Diez, ko viņš teiktu tagad, kad veselības ministre Ilze Viņķele ir sadragājusi visus stereotipus, kas līdz šim saistījās ar elementāru spriestspēju.    

Dzintars Zaļūksnis

Nemaz nemulstot, ka “kovids” joprojām visbiežāk tiek atvests no ārvalstīm, Viņķele mierina, ka robežas palikšot vaļā, bet nākšoties ierobežoties iekšzemē.

No trešdienas, 7. oktobra, raugiet, sabiedriskajā transportā būšot obligāta mutes un deguna aizsegu lietošana – tā valdība ir lēmusi pēc brašās Ilzītes ieteikuma, un šis drošības pasākums būs spēkā vismaz līdz 6. novembrim. Un nepārprotiet – pavasarī bandanas nēsāšana uz sejas apakšējās puses bija ieteicama, tagad jūs par to varēs sodīt. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits, re, draud attiecīgu soda likumu iesniegt valdībā. Turklāt Viņķele uzskata, ka ar bandanu šoreiz nepietiks: “kā mutes un deguna aizsegu var lietot medicīniskās, nemedicīniskās jeb higiēniskās maskas, kā arī vizierus un sejas vairogus,” viņa skaidro. Tiesa, neprecizējot, kas īsti ir vizieris vai sejas vairogs.

Bet! Ņemot vērā, ka “maziem bērniem nav iemaņu pareizai sejas maskas lietošanai”, kā arī to, ka bērnu vidū “Covid-19” izplatībai ir mazāk risku (sic!), aizsegu varēs nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam. Skolās un bērnudārzos tātad jāsāk domāt par “attālinātām” nodarbībām, bet sabiedriskais transports bērniem līdz 13 gadiem nav toksisks. Vai varbūt šos abus spriedumus izsaka divas dažādas Ilzes Viņķeles?

Interesanti, ka mutes un deguna aizsegu lietošana attiecas arī uz skolu autobusiem, kas tiek pielīdzināti sabiedriskajam transportam. Tad nu gan atrakciju izdomājusi jokupētere Ilze! – mazie varēs uzjaurināties, vērojot, kā lielākie skolēni (tie, kas sasnieguši kovidnedrošo 14 gadu vecumu) tajā pašā autobusā sēž ar uzpurņiem.  

Man patīk arī veselības ministres otrais izņēmums – proti,  ja pasažierim ir acīmredzami kustību vai psihiskās veselības traucējumi, kuru rezultātā viņam “trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai”, tā lietošana nav jāpieprasa, cilvēks jāliek mierā un viņam/viņai jāļauj uzturēties transporta līdzeklī!

Tātad, ja es, iekāpis trolejbusā, sākšu, piemēram, kratīt galvu un kaut ko nesakarīgi vervelēt, neviens mani no trolejbusa izmest nedrīkst! Kautrīgāks cilvēks sejas aizsega vietā var izmantot štociņu vai iekārt roku dvielī – tas taču ir pierādījums, ka viņam ir kustību traucējumi.

Un vispār, ko nozīmē trūkst iemaņu...? Tā ir visai dažādi interpretējama vārdkopa. Es nemaz negribu, lai man būtu iemaņas sejas maskas nēsāšanā.

1 Komentāri


 1. Antra
  2020-10-06

  Prātam netverama afēra,lieto testus gan siekalu,gan puļķu,kuri vispār neuzrāda pareizo ainu,viņi pat nav valificēti,nemaz nav pieļaujams šādus testus lietot.Kā var uz šādu testu pamata slēgt skolas un norādīt ka Latvijā ir saslimušie un ir perēkļi???

Tavs komentārs par rakstu: