• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Džozefs un Hanters BaideniDžozefs un Hanters (priekšplānā) Baideni. Foto: Visar Kryeziu/AP/theintercept.com

Kurš ir pelnījis izmeklēšanu: Tramps vai Baidens?

Ukrainas Augstākās Padomes (Верховна Рада України) deputāts Andrijs Derkačs (Андрій Деркач) publiskojis faktus par starptautisku korupciju, kurā var būt iesaistītas Ukrainas un ASV augstākās amatpersonas un kas nesusi milzīgus zaudējumus valsts budžetam. Taču šīs amatpersonas joprojām nav saņēmušas pelnīto sodu.

Māris Kļava, īpaši InfoTOP.lv

Korupcija augšās

ASV Kongresa Pārstāvju palātas (The United States House of Representatives) Izlūkošanas komitejā pilnā sparā notiek publiskās noklausīšanās saistībā ar jautājumu, vai ir jāpakļauj impīčmentam ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump), kuru cita starpā cenšas apsūdzēt par to, ka viņš esot izdarījis spiedienu uz Ukrainas prezidentu Volodimiru Zeļenski (Володимир Зеленський) cerībā dabūt no viņa kompromitējošu informāciju par Džo Baidenu (Joseph (Joe) Biden) – bijušo ASV viceprezidentu un potenciālo Trampa pretinieku nākamajās prezidenta vēlēšanās.

Tas, ka Tramps palūdza ārvalstu prezidentam sniegt kompromitējošu informāciju par konkurentu, pagaidām nav pierādīts. Toties aicinājums sadarboties ASV un Ukrainas tiesībsargājošajām iestādēm negaidīti izskanējis no… vairāku Ukrainas parlamenta deputātu puses. Tieši viņi aicina tiesībsargus iedziļināties tēmā, vai bijušais ASV viceprezidents Džo Baidens gadījumā nav korumpēts. Kā arī virkne ietekmīgu cilvēku Ukrainā.

Piemēram, Augstākās Radas neatkarīgais deputāts Derkačs nesen preses konferencē paziņoja: "Ir ļoti svarīgi apvienot Ukrainas un ASV pūliņus korupcijas un līdzekļu atmazgāšanas faktu noteikšanā. Ar ASV un Ukrainas augstāko amatpersonu, kā arī fondu dalību. Un prezidentam Zeļenskim, manuprāt, ir jāpaceļ telefona klausule, jāpiezvana Trampam un jāpalūdz palīdzība korupcijas apkarošanā".

Pēc Derkača domām, Ukrainas prezidentam derētu aizlidot uz Vašingtonu un palūgt palīdzību un līdzdarbību starptautiskās korupcijas apkarošanas jautājumā Ukrainā, jo šajā lietā ir iesaistīti ASV pilsoņi un augstākie ierēdņi. Deputāts arī uzskata, ka šim jautājumam "jākļūst par galveno abu prezidentu tikšanās laikā", tādejādi sakārtojot Ukrainas izmeklēšanas iestāžu un ASV Tieslietu ministrijas (U.S. Department of Justice) savstarpējās attiecības.

Miljardu dolāru shēmas

Ne vairāk un ne mazāk. Piekritīsiet, ka tas ir negaidīts sižeta pavērsiens. Kas tad deputāta Andrija Derkača un viņa domubiedru skatījumā ir jāizmeklē? Viņi apgalvo, ka eksistē sarežģīta krāpšanas shēma.

Lūk, kā šo shēmu aprakstīja Ukrainas parlamenta deputāts no partijas "Tautas kalps" (Слуга народу) Oļeksandrs Dubinskis (Олександр Дубінський). Minētajā preses konferencē viņš norādīja, ka šī shēma "strādā to cilvēku interesēs, kuri sākumā nozaga miljardiem dolāru no Ukrainas budžeta, savukārt pēc tam nopirka par šo naudu Ukrainas valsts obligācijas. Šī nauda būtībā ir investēta caur virkni kanālu, kuru vidū ir amerikāņu investīciju fonds… Tā ir Janukoviča nauda… tajā turpinās izmaksas…".

Tātad, pēc vairāku parlamenta deputātu apgalvojumiem, pastāv nelikumīgas uzdzīvošanās shēma, kura strādājusi jau bijušā valsts prezidenta Viktora Janukoviča (Віктор Янукович) laikos. Shēma ir šāda: nozaga – izveda – ar investīcijas fonda starpniecību ieguldīja naudu tās pašas Ukrainas valsts aizdevuma obligācijās – saņem procentus no nozagtā. Izmantojot šo shēmu, kā publiski norāda Dubinska kungs, pelnīja gan Janukoviča, gan Porošenko laikos.

Tiesa, interesanti, kādēļ tad nauda bija jāieved atpakaļ Ukrainā un jāiegulda parāda obligācijās? Derkačs nosauca šādus skaitļus: "peļņa no šīm te darbībām iznāk – 8% valūtā un 15-17% grivnās". Ja tas tiešām tā ir, tad summa ir iespaidīga. Salīdziniet, cik šobrīd bankas maksā saviem noguldītājiem…

Aizokeāna sakari

Runājot par korupciju, Dubinskis no parlamenta tribīnes uzdeva jautājumu: "Kāds šajā zālē var pateikt, ka pa sešiem gadiem korupcijas ir kļuvis mazāk?" Jādomā, ka atbilde ir acīmredzama, un deputāti Derkačs un Dubinskis raizējas, ka korumpantu veiktās izlaupīšanas rezultātā Ukrainas valsts kļūs maksātnespējīga. Turklāt nevis tālākā nākotnē, bet gan, iespējams, jau pēc gada vai pusotra.

Tātad zaga un turpina zagt. Kā saka, mafija ir nemirstīga. Taču kāds sakars ar to ir ASV? Pirmkārt, šajā shēmā, pēc Augstākās Radas deputātu grupas domām, ir iesaistīti arī Amerikas fondi. Un būtu labi pārbaudīt, vai tie gadījumā nestrādā Ukrainas korumpantu labā.

Otrkārt, preses konferencē tika minēts bijušā ASV viceprezidenta Džo Baidena uzvārds. Derkačs pievērsa uzmanību šādam faktam: ASV pilsoņu grupa, tostarp bijušā ASV viceprezidenta dēls Hanters (Hunter) Baidens, saņēma kopumā miljoniem dolāru no Kijevā bāzētās firmas "Burisma ". Bet kāda ir šo līdzekļu izcelsme? – uzdod jautājumu deputāts. Viņš uzņēmās drosmi apgalvot, ka Džo Baidena dēls par saviem pakalpojumiem tika apbalvots ar naudu, kuru firma it kā saņēmusi nelikumīgā veidā. To apgalvodams, Derkačs atsaucās uz Ukrainas prokuratūras datiem. Piebildīsim, ka vēl agrāk politiķis apgalvoja: "Tad nu, lūk, saskaņā ar Ukrainas izmeklētāju domām un lietas materiāliem, Džo Baidens saņēmis vairāk nekā 900 tūkstošus dolāru."

Vainīgos pie atbildības!

Paši "nemiera cēlāji" – Derkačs un Dubinskis – minētajā preses konferencē paziņoja par cerību, ka korupcijas apkarošanu Ukrainā ASV atbalstīs arī politiķi – republikāņi un ASV Kongresa locekļi no Demokrātiskās partijas. Dubinskis norādīja: "Viss ir samērā vienkārši. Ir grupējums, kurš veica šāda veida operācijas Ukrainas teritorijā, iegūstot naudu sev… Tas nav teikts par partiju, tas ir teikts par cilvēku grupu…"

Kad deputāti saka: jāpārstāj izmaksāt procentus nozagtai naudai un tā jāatgriež budžetā, iebilst pret šādu tēzi nav iespējams. Atlicis vien pārliecinoši pierādīt, ka šie līdzekļi ir nozagti. Tomēr noskaidrot, vai deputātiem ir taisnība, var tikai izmeklēšana un tiesa. Bet Ukrainas prokuratūra, uz kuras datiem atsaucas deputāti, pagaidām nav izplatījusi nekādus oficiālus paziņojumus.

Taču pievērsīsim uzmanību šādam faktam – pieņemsim, ka Tramps patiešām uzstājīgi pieprasījis prezidentam Zeļenskim izpētīt, vai Džo Baidens ir iesaistīts korupcijā. Kas tad tajā ir tik slikts? Ja ir, lai atbild. ASV taču nav ieinteresētas tajā, lai pārvērstos otrā Ukrainā.

Bet, ja izrādīsies, ka Džo Baidens ne pie kā nav vainīgs, viņš Donaldu Trampu atstās ar garu degunu un saņems papildu plusiņu priekšvēlēšanu cīņā. Taču demokrāti jau no paša sākuma pasludinājuši savas partijas politiķi par nevainīgu un metas virsū Trampam.

Tas liek aizdomāties – varbūt Baidens tomēr ir saistīts ar šo lietu?

Tavs komentārs par rakstu: